Nechtík Lekárky - mix farieb

Z druhej ruky
25. nov 2021
5
301

Nechtík Lekársky - zmes farieb (Calendula officinalis) - Jednoročná bylina z rodu astrovité so vzpriamenou rozkonárenou stonkou, dosahujúcou výšku 0,4-0,5 m. Má chĺpkaté, sediace listy. Na koncoch stoniek vyrastajú od júna až do jesene veľké, oranžovožlté kvetné úbory. Pestované rastliny bývajú často plnokveté. Nechtík pochádza zo Stredomoria. Veľa sa pestuje po celej Európe v záhradách i ako poľná kultúra.
Používaná časť rastliny: Na kozmetické a farmaceutické účely sa zbiera bud’ celé súkvetie, alebo len jazykovité kvety. Zberajú sa v suchom počasí a sušia sa v tieni. Sušením na slnku by droga stratila farbu a znehodnotila by sa. Lahko prijíma vzdušnú vlhkosť. Má typickú korenisto aromatickú vôňu a slabo horkú chuť.
Obsahové látky: Účinnou látkou sú žlté a červené karotenoidové farbivá dobre rozpustné v tukoch, stopy silice (asi 0,02 %), saponín kalendulozid a z organických kyselín predovšetkým kyselina salicilová. Súhrn účinných zložiek pôsobí dezinfekčne, protizápalovo a hojivo na poškodené tkanivá.
Použitie v kozmetike: V modernej kozmetike sa droga alebo olejové výťažky z nej pridávajú do hojivých krémov na popukané ruky, zapareniny, na zahojené, ale doteraz citlivé popáleniny a na omrzliny. Okrem toho sa z nej vyrábajú liečivé oleje alebo emulzné roztoky. Menej známa je dnes výroba a domáca príprava „nechtíkového oleja”. Úbory nechtíka natlačíme do priehľadnej fľaše so širokým hrdlom, uzavrieme a postavíme na okno za sklo. Za niekoľko dní začne z nechtíkov samovoľne vytekať olejovitá oranžová tekutina a usadzovať sa na dne. Nechtíkový olej sa používa rovnako ako uvedené výluhy alebo výťažky.
Iné použitie: V lekárstve sa nechtík používa nielen v dermatológii, ale i vnútorne vo forme čaju pri tráviacich (najmä žlčníkových) poruchách.

70 semien - 60c

Pozrite aj moje dalsie inzeraty, urcite sa oplati nazriet 🙂

Posielam v bublinkovej obalke aby sa semienka neposkodili 1. triedou obycajne 0,95 eur, doporucene 1. triedou - 1,80 eur aby bol doklad pri pripadnej strate, alebo dobierkou 1. triedou - 3 eur.

Napíš predávajúcemu priamo tu

Nemôžete poslať správu, pretože inzerát bol vymazaný.

    Predávajúci

    Podmienky predaja tohoto používateľa

    Posielam v bublinkovej obalke aby sa semienka neposkodili 1. triedou obycajne po prevode na účet...