Nečistoty v studni

Dobrý deň, Pred 3 rokmi sme navŕtali studňu, rozbor ukázal minimálne zvýšené dusičnany. Asi po roku sa zrazu objavilo na filtroch aj pri vrte v šachte oranžové svinstvo, mazľavé ako bahno. Otázka je, či sa jedná o železo vo vode, čo bolo hneď prvé podozrenie. Lenže voda je čistá, nesmrdí, nie je červená, na spotrebičoch a oblečení ani stopy po oranžovej farbe. Filtre čistíme každý týždeň. Na trase od studne máme 3 filtre. Prvý je hneď pri vrte, dosť hustý ( hustotu mikrónov teraz neviem). Po vyčistení sa ďalšie filtre chvíľu nezanášajú, avšak potom, ak sa prvý filter zanesie, púšťa to ďalej. Dočítal som sa, že ak sa jedná o železitú vodu, vieme ju zväčša odhaliť až po reakcii so vzduchom. Problém je, že od toho svinstva sú zanesené aj steny rúry vo vrte, kde kyslík predsa nie je (ak dobre rozmýšľam). Ďalšia zaujímavosť je, že sa z vrtu vyplavujú nejaké nečistoty, viď obrázok. Voda pôjde o týždeň samozrejme na kompletný rozbor. Má niekto s niečím podobným skúsenosti? Ďakujem.
Odpovedať
Ahoj, aka hlboka je studna, aky stlpec ma a ako hlboko je cerpadlo? Ked ti ju vrtali robili aj cistenie? A ma urobeny riadny osyp? Este je dolezite v akej hlbke mas perforovane rury, cerpadlo musi byt nad..a este otazka, deje sa to nejak v intervaloch? Napr zhorsuje sa ked naprsi? Toto podla mna zelezo nebude...
Odpovedať
Studňa je hlboká 25m, čerpadlo je v hĺbke cca 21m. Čistenie robili a rok bola voda úplne bez nečistôt. Osyp je nejaký jemný štrk, myslím, že to je tak ako má byť. Perforované rúry sú asi v nejakých v 23m (to už presne neviem). A nie, nedeje sa to v intervaloch, ja to stále rovnako. Tiež si myslím, že to nebude železo, ma to konzistenciu ako bahno.
Odpovedať
@miro84 fuha to nevyzera vobec dobre...skusil by som vsetko vytiahnut kalovym cerpadlom a precistit
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj @miro84 hmmm, zaujimave je, ze vodu mas cistu, podla obrazku. A teraz sis po vyskyte nechal robit rozbor? Skuzil by som odborne cistenie, alebo ako pise @zahradkarvlado vycistit, vsetko co sa da vytiahnut. Pozeral som na nejake firmy a napriklad tito robia cistenie: http://www.kopanestudne.eu/ alebo http://www.vija.sk/?cistenie-studne-v... ale zalezi odkial si. Istotne mas v okoli nejaku podobne sa zaoberajucu firmu, ktora rada pomoze. A zelam pekneho Silvestra ;-)
Odpovedať
Pekny vecer.Bol som majitel studni z ktorej chodili brat vodu aj do miestnej skolky taka bola kvalitna co potvrdili rozbory.(za sudruhov to bola povinnost lekara dat vodu na rozbor).Jedneho dna nabehlo do studne nieco co dodnes neviem odstranit mazlava cierna zapachajuca hmota ,ktoru len tazko z ruk zmyjete. Studna je kopana 18m,nepomohlo ani cistenie ani prehlbovanie dodnes je voda taka znehodnotena uz mi znicilo 2 ponorky doslova ich rozozralo na urcitych miestach Mal som radu kamena sol co lyzu zvierata nic 0 bodov.Musel som sa napojit na mestky vodovod a studnu pouzivam len na polievanie zahrady.Radu nemam mam len taky isty problem.Neviem kde je vrt Vasej studni v akej lokalite atd.Moj nazor je do nasich pramenov sa dostal iny znecisteny pramen v mojom pripade postihol len dve studne t.j. moju a susedovu aj tan mal super vodu Drzim palc dajte vediet ak to odstranita .Prepacte za taky dlhy príspevok ale inac to neslo.Prajem pekny vecer a vsetko dobre do nového roku. :)
Odpovedať
Rozbor sa bude robiť o týždeň, určite tu napíšem výsledok :) Skúšal som ju vyčistiť, vo vnútri mám čerpadlo Grundfos SQE 5-70 s výtlakom 5 barov. Napojená naňho bola colová hadica a ani pri plnom 24 - hodinovom výkone sa voda po poklese asi o 8m ani nepohla. Po vypnutí sa do 1min naplnila a išlo vrchom (takto ide neustále). Dosť silný prameň. Uvidíme, čo bude po rozbore, ale určite bude zvažovať čistenie nejakou firmou. Zatiaľ môj plán je kúpiť automatický samočistiaci filter. Ale ako hovorím, uvidíme čo ukáže rozbor. @Jojoklac Čo som sa dočítal, tak čierna, zapáchajúca voda, ktorá dáva zabrať najmä spotrebičom je zvýšený mangán. Ale to vás napadlo určite ako prvé. Poznám veľa ľudí, čo majú taký problém ako vy. Všetci to nazývajú ,,bahnitá" voda ako keby z mláky.
Odpovedať
Fuha, to ma zaujima co povie ten rozbor, potom napis ;-)
Odpovedať
@miro84 aké čerpadlo používaš? Vibračné, alebo rotačné?
Odpovedať
Aku to ma konzistenciu? Ak taku kasovitu tak su to tie jemne piesky, toho sa zbavuje tazko, resp sa to vzdy vrati. Odcerpal by som cast, pockal ako sa to sprava, ci to "sadne". Tiez by som asi povytiahol po vycisteni stien cerpadlo hore, lebo tieto piesky tam mozu cirkulovat v takej hlbke este
Odpovedať
@miro84 uz mas vysledky rozboru?
Odpovedať
Konečne dorazil rozbor vody, budúci týždeň by mal byť ešte bakteriálny rozbor.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?