Záhon s bylinkami - čo s ním na zimu?

22. okt 202030

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som záhradkár začiatočník. Urobila som bylinkový záhon do DT tvárnic (viď foto). Pomaly si študujem aké bylinky môžu byť cez zimu vonku a aké treba dnu a mám nejaké otázky ku konkrétnym druhom. Bylinky slúžili výborne, len som ich posledný mesiac zanedbala a pomaly vôbec som ich neostríhala.
1, Bazalka, oregano, mäta a medovka už sú v kvete. Viem, že by sa mali zbierať lístky a sušiť pred tým, než sú bylinky v kvete, ale chcem vedieť, či si aj napriek tomu môžem lístky obrať a dať usušiť?
2, Bazalka je letnička. Mám ju pred zimou normálne vybrať preč a na jar zasadiť ďalšiu? alebo ju mám cez zimu nechať a vybrať ju až na jar?
3, Rozmarín mám na kmienku. Mám ho vybrať a dať dnu ? V dome nemám miestnosť, v ktorej by bolo menej ako 15°C. A radšej by som bola ak by mohol ostať vnútri...Dokáže prezimovať v záhone ak by som ho zabalila do netkanej textílie?
4, Petržlenová vňať vydrží aj zimu vonku či má rovnakú starostlivosť ako bazalka?
5, Mätu, šalviu, medovku, pažítku,ligurček, oregano mám ostríhať pred zazimovaním alebo ich mám nechať dlhšie? lebo také dlhé aj s kvetmi ako sú teraz?
6, Mám záhon celý prikryť ?

Veľmi ďakujem za odpovede.
Prikladám foto záhonu na začiatku a teraz.

 • @bibi137  fotky tu

 • @bibi137  postupne po otázkach
  1. Môžeš pozbierať listy aj z kvitnúcich rastlín mäty,bazalky a medovky. A keď odstrihnes kvitnúce časti, do zimy ešte vyrastú nové . A oregano, čo je vlastne pamajorán obyčajný sa na čaj zbiera celá kvitnúca vňať (teda ak ho chceš použiť na prípravu čaju). A tiež ešte niečo do zimy narastie.
  2. Bazalku môžeš nechať vonku a používať čerstvé lístky až do mrazov. Postupne uschne a potom ju vyhodiš a na jar zasadis novú.
  3. rozmarin znesie tak do - 12°C tak podľa toho,aká býva u vás zima, ale áno, ak ostane vonku, radšej ho obaliť textíliou.
  4. Petržlen vydrží vonku, aj ho môžeš cez zimu používať, len tým, že je to dvojročná rastlina, pôjde budúci rok kvitnúť, a tým sa už nevytvára kvalitná vňať, tak je potrebné na jar vysadiť nový
  5. Rastlinky na zimu nestrihaj, len to čo pouziješ, na jar uvidíš podľa byliek, ako prezimovalo, čo uschlo a pod. Na jar potom ostrihať šalviu , oregano mätu a medovku. Aj na pazittke odstrániť suché časti a na ligurčeku tiež , tam v priebehu roka už tiež bude vyháňať duté stonky na kvety, tie odrezať, lebo keď kvitne, tak zhorkne vňať.
  6. Prikryvať je potrebné len ten rozmarín. A keďže ich máš v nádobách, tak ak nebude v zime sneh a ani dážď, občas ich poliať pri plusových teplotách, lebo veľakrát sa stane, že si myslíme že nám rastliny vymrzli a ony vlastne vyschli počas suchej zimy.

 • Chcel som ti ísť poradiť ale ako pozerám, tak Evka ti už všetko podstatné napísala 😉

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém