Chrasty/skvrny na marhuliach

Zdravim. Potreboval by som poradit. Minuly rok bola uroda na mojich 5-6 rocnych marhuliach nadherna - bolo ich vela a boli zdrave. Tohto roku zase zakvitli poriadne, avsak plodov bolo podstatne menej, cca 10ks na jeden strom. Pripisoval som to tomu, ze som videl na nich iba jednu vcelu. Stromy od jari poriadne rastu, na novych letorastoch bola obrovska koncentracia vosiek, tak som aplikoval Sittov rez a vyzerali zdravsie. Ako to male mnozstvo plodov dozrievalo, zacal sa menit ich vzhlad a pozbieral som iba toto (vid foto). Nepovedal by som, ze to bola typicka hniloba, aj ked niektore boli uz chytene a este kym viseli na stromoch, mali v sebe praskliny, ktore navstevovali mravce. Mohlo mat na to vplyv to, ze som minulu jesen v ramci terennych uprav k stromom prihrnul nejakych 30-40cm zeminy (tym padom su konare blizsie k zemi)? Vie mi niekto povedat co to je a ako tomu v buducich sezonach predchadzat? Mam tie marhule dost rozkonarene (do sirky aj vysky), rozmyslam o nejakom radikalnejsom reze, kde by som nechal iba stredny konar a zopar vedlajsich. Pomohlo by im taketo radikalne oholenie?
Odpovedať
Otec mi povedal, ze to vyzera na nedostatok vapnika v pode, ževraj staci prihnojit hnojivom s obsahom vápnika. Súhlasíte?
Odpovedať
Mne sa zdá ,že je tam chrastavitosť, múčnatka tento rok hodne marhúľ praskalo, kde bolo dosť daždivo a potom vysoké teploty.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?