Čo je marhule?

Ahojte, máme dvojročnú marhuľu (odroda hargrand), sadenú na jeseň r. 2017. Min rok pekne rozkvitla, mala lístky. Tento rok doteraz nenahodila puky a všimli sme si že z nej vyteká červená miazga. Stalo sa to niekomu? Viete povedať čo je s ňou, resp. či sa jej dá nejako pomôcť? Alebo radšej vykopať aby nenakazila ostatné stromky?
Odpovedať
@veronikakon Skuste vyrezať ranu na strome do zdraveho dreva všetko tmavé drevo preč vyčistiť sulkov alebo octom nechať deň zaschnuť, potom zatrieť stromovým balzamom alebo latexom.Taketo rany vznikaju po zimnych mrazoch na niektorych odrodách.
Odpovedať
@veronikakon bola tam poškodená kôra, či už mechanicky, alebo mrazom, kúpte v záhradkárstve Pellacol na zatieranie rán, obsahuje aj antibektariálnu zložku, inak túto marhuľu treba ostrihať, mohol byť zanedbaný výchovný rez a môže vyschnúť, čím hlbšie zrežete, tým silnejšie začne pučať, a samozrejme zatrieť rany po reze.
Odpovedať
@veronikakon vyrezat po zdrave drevo a umyt sulkou, zatriet balzamom tak, ako sa pise vyssie. Stromceky sa zvyknu bielit vapnom, aby nevznikali taketo trhliny.
Odpovedať
Ďakujem za rady... Nezostrihali sme ju úplne, lebo to vytekalo už zospodu z kmeňa, tak to by musel ísť preč vlastne celý stromček. Korunu som trochu zastrihla a ponatierali sme to tým balzamom. Uvidíme, snáď to ešte rozdýcha.
Odpovedať
@veronikakon toto sa nam stalo podobne na visni, treba to osetrit, aby sa do toho nejake hubove ochorenia nenanosili
Odpovedať
Teraz sme zistili, že ten stromček je rozvrtany takými maličkými chrobakmi cca 2mm.. Tak to zatieranie nepomohlo, lebo si spravili zase nové dierky. Pravdepodobne boli už nastahovany v korienkoch pri kúpe. Takže bude musieť ísť von.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?