Čo sa deje s hroznom?

Poradite co sa deje s hroznom?
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado pozeral som na foto vinica co si poslal a asi najblizsie tomuto som nasiel na dobrej tematickej stranke https://www.lacnepostreky.sk/katalog.... Akorat sa chystam na jesen dat viacej vinicov a hladam informacie a rady a vinohradnicke stlpiky a podobne a narazil som na tuto stranku. Pozri si Roztoc vinicny https://www.lacnepostreky.sk/katalog.... Snad pomoze. Robievas aj vino, alebo aj palis?
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado este som pozeral na mozne priciny, ale u Teba listy nezltnu, ale dam to sem, nech su dalsie informacie ohladne vinica https://vinko.sk/poradna/na-vinici-sa...
Odpovedať
@alfazahradnik mam len stolove hrozno takze len jeme. Volakedy som mal malu vinicu a robil vino ale taketo listy som nemal. Roztoce to nie su 😏
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado tiez mam stolove, zlte a cervene. Nestriekane a velmi chutne a na to, ze sa o to neviem starat, tak fakt uzasne odrody. Oboje mam od mojej krstnej mamy. To cervene,  neviem to napisat po madarsky, malo by to byt nieco ako cierne ci cervene hviezdy. Na jar som dostal bezkostkove, tak zakorenujem a na jesen posadim. No som zvedavy ci niekto bude vediet co je to zac na tych listoch.
Odpovedať
@alfazahradnik mne vela hrozna zial na jar vymrzlo, budem musiet dokupit korene. 😒
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado 😒 skoda, mrazy su potvora, teda cele toto pocasie je nejake tento rok zacarovane. Akorat dnes sme s kolegynou rozoberali kompenzacie velkopestovatelom za ztraty sposobene rozmarom pocasia, to je podnikanie, ale to sem nepatri.Podarilo sa mi z mojich urobit mlade korene, tak uvidim na jesen ich vysadim, vyzeraju, ze sa chytili.Tiez mi mrazy spalili, ale nastastie iba listy to schytali a vcera som pozeral a aj nejaka uroda bude na stol.
Odpovedať
@alfazahradnik ako sa ti podarilo urobit mlade? myslis ze z odrezkov to "nezdivocie"? Mne teraz skuseny pestovatel a predajca vinica neodporucal nejak to mnozit svojpomocne, ze z toho nic nebude a ak bude, tak nekvalitne. Hm...mozno chce len predat..Dlho pestujem rozne hrozno ale az tento rok mi tak zamrzlo ze na totalku 😒
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado  fuuu to zmrznutie je zle, skoda 😒😞 Mne pomrzli iba troska listy, rovnako ako vlani, ale vinic to rozdychal a je krasny a to sa o neho nijako velmi nestaram. Mlade som urobil normalne z odrezkov ako pises. Dal som do vody, urobilo korienky a sup s tym do zeminy na zakorenenie riadne a na jesen dam ako novy vinic.Nezdivocie? Zatial nic nezdivocelo, ale pestujem nestriekany stolovy vinic, je to taka odroda, velmi dobra.Neodporucal je jedna vec a skusit to druha. Ja skusam a j kolega v robote, ten co mi dal odrezky z bezkostkoveho vinica takto robi a ziadni divocaci z toho nie su. Doniesol mi na jesen na kostovku a hrozno vynikajuce.Prosim Ta ake pouzivas stlpiky? Klasicke betonove, alebo tie vinohradnicke profilovane?
Odpovedať
@zahradkarvlados hroznom je to tak zvlastne. Nenapisem presne, ale asi tak ako si pamatam.Niekedy v 19. storoci zlikvidoval nejaky korenovy roztoc ci co skoro vsetko prostokerenne hrozno v Europe. To bolo take, co sa strcila vetvicka do zeme a pustila korene. Zistilo sa, ze nejaky americky druh vinica to nenapadlo. Tak sa zacal ten americky pouzivat ako podpnik, do ktoreho sa vrubluju uslachtile europske odrody. Dodnes su vinarske oblasti, kde sa to svinsto vyskytuje a moze napadat vinohrady. Preto sa odporuca vysadzat vrublovane sadenice, hlavne v majoritnych vinarskych oblastiach. Nie som si ista, ale nove vinohrady musia byt zakladane z takychto sadenic. Takze ujo asi neodporuca, lebo mozno ste v takej oblasti, kde by skaza hrozila.Ale v principe staci vyhonok s 5 ockami zo zimneho rezu zakopat sikmo do zeme tak, aby 4 ocka boli pod zemou a nakopcovat pieskom alebo pilinami tak, aby aj posledne ocko bolo zakryte. Cele leto udrziavat primerane vlhke ale nie mokre. Ak sa postasti, uz prvy rok vyrasi. Dalsi rok sa zapestuje hlava.Vyhonky treba uskladnit v chlade a tme, az do marca, kedy sa daju vysadzat. Treba si len ponacit, ktora strana je hore, a ktora dole aby si ich neposadil hore nohami.My sme experimentovali aj so zakorenenim v pohari vody za oknom. Neviem ci to mam povazovat za uspech, ale asi polovica z tych co pustili korene sa nakoniec aj ujala a uz rastu v okrese Rakovnik. Po 3 rokoch aj zarodili. Neviem ako sa spravaju uslachtile stolove odrody, my pestujeme len tokajske buriny ako muskat, lipovina, furmint a cervene otelo, co tiez vydrzi vsetko. Bez postrekov a dokonca rodia aj napriek nasmu strihaniu
Odpovedať
@alfazahradnik to asi pestujes othello, osobne ho nemam rad. Ma take svetlejsie listy zo spodu? Nemam teraz vela korenov, takze mam len kovove stlpiky zabetonovane a natahane droty. Ale vo vinici som mal klasicke betonaky.
Odpovedať
@zita19 ano presne o takom niecom hovoril, dakujem za zhrnutie 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado Othello to nebude, nejake cierne hviezdy to maju byt. @zita19 perfektne
Odpovedať
Článok sa načítava...
@alfazahradnik to nepoznam
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?