Čo to je a čo s tým

Ahojte záhradkári, som záhradník amatér, a pomaličky sa púšťam do tajov záhradkárstva. Minulú jeseň sme zasadili ovocné stromčeky,cez zimu pekne ,,zateplili,, a na jar nás čakalo milé prekvapenie, keď sa všetky začali rozrastať . No postupom času, teda prvý rok som objavila na listoch stromoch zvláštne sfarbenie a také ,, pokrčené ,, lístie . (viď príloha) . Vie mi niekto poradiť čo s tým ? Apropo ako ich mám teraz na jeseň zastrihnúť? Sú to ročné stromy(marhuľa, jabloň, slivka a hruška).Proti mravcom sme nalepili pásku, chvíľu to fungovalo, množstvo sa zredukovalo, no stále sa tam ešte objavia. Všetkým veľmi pekne ďakujem
Odpovedať
@lianax Na mravce pouzivam maliarsku pasku nalepenu na kmen stromu, natretu chemstopom.Mravce su ale velmi vynaliezavi, pokial ma strom kolik vylezu po nom a prelezu ak natries kolik ako na foto, vidno ze ma kol v sebe preskliny,trhliny tiahnuce sa po celej dlzke, vedia to podliest a v strbine pod lepom vyjst hore.Chcelo by to nepopraskany kol.Stromy zastrihnes na jar ak vobec bude treba.Slivka vyzera ze bude potrebovat zredukovat prebytocne vyhony a aj u jablone tie spodne 2ks zdaju sa mi nizko pri zemi rastuce,teda neviem v akej vyske chces zakladat korunku.
Odpovedať
Jasné, chystám sa to na jeseň zostrihnúť, mám aj včelársky tmel na ošetrenie po reze, ale čo ta broskyňa? Ta vôbec nepodrástla a tá je najviac , podľa mňa napadnutá -či skôr tie jej lístočky sú také všelijaké, treba to na jeseň niečim prihnojiť ?Celkovo všetky stromy ?
Odpovedať
na broskyni to vyzera na slabšie napadnutie kučeravitostou, o tom sa tu uz popisalo :) a ze vela nepodrastla sa neboj, má pekne jednorocne prirastky, ona rodi na jednorocnom dreva (to do buducna, na rok este nebude zrejme velka uroda) :) treba jej vytvorit kotlovitu korunu, na jar, staci az ked kvitne, ( u broskyn je to v pohode a vieš aj regulovat nasadenie plodov - kvetov) odrezat stredny vyhon a vonkajsie skratit, pripadne kde je husta prestrihat
Odpovedať
Ok, a čo s tou kučeravitosťou teraz? Mám to teda niečim postriekať ? Ak áno čím ? Kde nájdem na záhrade o tom pokec ? neviem to nájsť,ospravedlňujem sa za veľa otázok, no ako som hovorila, som veľký začiatočník,lajk -amatér
Odpovedať
@lianax kuk sem https://www.zahrada.sk/forum/ovocne-s... co sa tyka tej kuceravosti
Odpovedať
@lianax kup si nejaku knizocku o strihani stromov, tvarovanie ovocnych stromov sice nie je jadrova veda, ale neda sa len tak par vetami napisat co a ako. Treba si to precitat, niektore pasaze aj viac krat aby si mal aspon aku taku potucho ci kedy a ako strihat. Vcelarsky tmel (predpokladam, ze myslis steparsky tmel) ti netreba, staci stromovy balzam na tych par malych raniek co sa vytvoria. Dokonca niektore dreviny, ak strihas konare pod 2 cm v priemere netreba ani osetrovat. Uplne najlepsie by bolo ak by si si aj nejaku ovocinarsku literaturu zadovazil a precital (hoc aj z kniznice) aby si bol teoreticky pripraveny na dalsie roky. Pestovanie stromov, to treba vediet co robit a ako to a kedy robit aby bola aj nejaka uroda.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?