Čo to je na višni?

Dva roky po sebe višňa omrzl. Teraz som na kmeni a konároch našla toto. Čo to je a čo s tým?l
Odpovedať
to bude asi glejotok. Napada najcastejsie marhule, ale aj ostatne kostkoviny. Co s tym netusim, ale hadam pomoze v hladanie ked uz vies co to je
Odpovedať
Glejovatie, robi to aj nam...neriesim to nijak, takze uvitam ak je nieco co moze pomoct.
Odpovedať
Bude to reakcia na to omrznutie, toto som nasiel na webe: Glejotok je iba sekundárny dôsledok nejakej stresovej situácie, ktorej bol strom vystavený. Preto sa akýmkoľvek stresovým situáciám treba včas vyhýbať. Keď ho už na strome máte, je potrebné ho vyrezať až do "živého" a následne ranu zatrieť stromovým balzamom.
Odpovedať
Ja to mam aj na visni a aj marhula tak slzi. Nikdy som to nevyrezavala a stromy su ok..teda zrovna tento rok nie su ok, ale za to glejotok nemoze
Odpovedať
Tiez to mame na marhulke..nikdy s tym nic nerobime
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež to máme na stromoch, na marhuli aj na broskyňke, neriešime, občas odlúpnem. Pripomína mi to detstvo 😉 keď mama mala šperk, jantár. A v jednom bol zaliaty mravček. Tak sme si hovorievali ako to môže byť staré a potom došiel Jurský park a tam z DNA získanej z niečoho zaliateho v treťohornej živici 😉😛 Ale nič také z glejotoku neide získať a už dokázali, že ani z toho treťohorného jantáru. No čo už,
Odpovedať
Tiež neriešime glejotok, kto by to vyrezával, veď by tie stromy boli samá diera 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli aj ja to mám na starej višni a takmer každý rok 😉 . Zatiaľ som s tým nič nerobila 🤔
Odpovedať
@zita19 @majstercapko @konyk @babkazvidieka @cickamica @zahradnakova @zahradkarvlado @miselaho dakujem vam vsetkym (ale vas je 😄😄😄). Tak to teda necham tak, nebudem si vsimat. Je mi luto rezat do nej ked ostatni to nerobite 🙂
Odpovedať
@chillichilli tak tak, let it be ;)
Odpovedať
@chillichilli myslim ze dobre rozhodnutie 😉
Odpovedať
@chillichilli ja nemam osobnu skusenost, len som vygooglil...ale tiez by sa mi asi nepacilo rypat nozom do stromu 😬 Hlavne keby som bol strom 😛
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zahradnakova @chillichilli @majstercapko @babkazvidieka @zahradkarvlado tak ja s tým asi začnem niečo robiť, na toto som dnes natrafila:Glejotok kôstkovín  Vidíme ho voľným okom ako medovohnedú tekutinu, ktorá na vzduchu tuhne na tvrdú, hladkú a lesklú hmotu – glej. Vzniká ako následok silných mrazov či mechanického poškodenia. Väčšinou postihuje kmeň, staršie konáre, ale aj mladé výhonky. Ojedinele ho nájdeme aj na plodoch, najmä na broskyniach. V ložiskách glejotoku na kmeni sa nachádza huba (Leucostoma cincta), ktorá sa rozrastá na poškodenej kôre, preniká do zdravých pletív a časom prerastie celý priemer kmeňa a konára. Listy náhle zvädnú, konár odumrie a napokon aj celý strom. Priebeh ochorenia je pomalý, môže trvať niekoľko rokov. Ochrana spočíva v opatrnom obrábaní pôdy okolo stromov, aby sme nepoškodili kôru mechanicky, a v natieraní kmeňov vápenným mliekom. Poškodené pletivo okolo glejotoku treba odrezať ostrým nožom, ranu zarovnať až po zdravé pletivo, dezinfikovať meďnatým fungicídom (Kuprikol 50) a zatrieť stromovým balzamom, prípadne latexovou farbou.
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Ha, no pekne, dakujeme. tak teda podla tohto s tym urobim.Ale stromčeky okopávam aj natieram vápenatým roztokom a striekam Kuprikolom, ale ten glejotok som nevyrezavala. Tak toto vykonám, Nechcem príst o marhuľku a slivky. Ďakujem
Odpovedať
@miselaho ojoj, tak to veru meni pohlad na vec 😬
Odpovedať
Videl som to u deda v sade...ale netusil som ze to moze odrovnat strom 😕
Odpovedať
@miselaho no pekne 😬🤔
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež s tým skúsim zabojovať cez víkend, nerada by som došla o strom 🤔
Odpovedať
@miselaho a sakra 😏
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?