Paradajky- prosím o radu 🙏

Dobrý deň, pestujem priesady paradajok , viac menej na všetkých oknách mám dajake . Avšak dnes som si všimla na jednom okne, že majú planty paradajok pokrutene listy a odspodu take pluzgieriky, bodky... odspodu listy začínajú zltnut... prosím o radu čo mám robiť, či sa dajú zachrániť , či sú na vyhodenie? Je to nejaký škoda, či choroba? Veľmi pekne ďakujem za odpoved mili skúsení záhradkári 😊
Odpovedať
mne takto vlani chytili priesady plesen, ale to uz boli na balkone. Skus nejaky biopostrek na zlepsenie kondicie, napriklad Cuprotonic alebo Bioton. Alebo aj obidva na striedacku. A tie zlte vyhony odstranit a vyhodit
Odpovedať
@zita19 @zita19 aha, ďakujem za odpoved... a tie listy čo ešte nezozltli ale majú tie bodky odspodu netreba otrhat?
Odpovedať
@liviahajdin ja by som to otrhala. Vsak aparadjky sa aj tak vysadzaju na lezato az po prve listy, nebudu im chybat
Odpovedať
Profilova fotka
@liviahajdin treba ich niecim postriekat, uz im to bud pomoze alebo ich to uplne zlikviduje. listy treba otrhat ako zita poradila.
Odpovedať
@liviahajdin Je to fyziologická porucha, niečo im chýba- obyčajne vadí aj príliš vlhký substrát. Tie pľuzgieriky sú zrejme Intumescencia opuchnutie - nadmerné rozrastanie pokožkových a kôrových častí pletív listov, stoniek, kvetov, plodov a hľúz vplyvom vysokej vlhkosti, pravdepodobne aj zvýšenej teploty, svetla, poranenia...
Odpovedať
@liviahajdin Môžete preventívne postriekať slaboružovým roztokom hypermangánu. Zavädnuté a ožtlnuté listy otrhať, ostatné zelené nie, aj keď sú na nich pľuzgieriky. Neprelievať, vetrať a otužovať vonku. Po vysadení von sa to spraví. Eva T.
Odpovedať
Ďakujem všetkým za rady 😊
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?