Prosim o rady ohladom problemu s malinami, cucoriedkami a ceresnou

Profilova fotka
Dobry den, potrebovala by som poradit. Minuly rok som si zaobstarala balkonove respektive crepnikove maliny, cucoriedky a ceresnu. Kedze byvam v Grecku, tak cucoriedky uz maju plody a ceresne taktiez. Problem zacala s ceresnou, na listoch sa zacali robit dierky a potom listy od okrajov zacali vysychat kvety taktiez, par plodov bolo a krasnych, ale aj tie zacali akoby vysychat. Prikladam foto. Na listoch malin som v tom case tiez spozorovala vysychanie hlavne na vyhonkoch z drevnatej casti neskor aj na novych vyhonkoch. Podu kontrolujem vlhkomerom takze nemyslim ze by som ich prelievala, slnko nemaju uplne cely den. Teraz sa vyskytol problem aj na cucoriedke. Prikladam fotky rastlin. Co je potrebne doplnim. Vopred dakujem za vsetky rady.
Odpovedať
Zacnem od malin. Ostrihala si vlanajsie vyhony az pri zemi? Lebo co pozeram na fotke, robi sa to len na zdrevnatelych vlanajsich vyhonoch. Treba ich odstrihnut az pri zemi, nove vyhony sa mi zda, ze maju zdrave listy Cucoriedka: Cernanie koncov listov moze mat dve priciny, bud su preliate alebo nemaju kysly substrat. Ceresne, to mi pride ako poskodenie roztocmi alebo voskami. Neviem ako v Grecku, u nas sa predava dravy roztoc TYPHLODROMUS PYRI vo filcovych pasoch, tie sa aplikuju na rastliny. Ked zozenies, treba nainstalovat na kazdu rastlinu. Dam ti slovensky link, mozno pomoze https://eshop.ekoclovek.sk/pomocnici-...
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Dakujem velmi pekne za odpoved. Maliny kupoval otec minuly rok niekedy na jesen mali len tie drevnate vyhonky az tu ked som posadila po nejakom case vysli nove, takze som to nestrihala, neviem ci tak mozem urobit aj teraz. Ten problem s listami je hlavne na zdrevnatelych vyhonoch, ale objavuje sa aj na novych, hlavne spodnych listoch. Cucoriedka, podla toho co pisete by mohlo ozaj sediet to ph pody dnes som merala a aj malina aj cucoriedka, teda poda mala ph skoro 7. Na cucoriedky som aplikovala okyslovac pody floria priblizne pred 10 dnami, zrejme budem musiet opakovat alebo je aj nejake ine riesenie? Substrat som pouzila na kyslomilne rastliny plus hnojivo na cucoriedky. No a ceresna, bola taka krasna mala plno kvetov a potom zrazu tie dierky a vysychanie, vosky som nenasla a roztococh si musim niekde precitat vobec som o tom nevedela, ano pasoch som nepocula myslim ze ani otec. Dala som akurat na kmen ceresne tu lepiacu naplast. Ak by somtieto pasy hned nezohnala hrozi nieco tej ceresni? Myslite ze to teda nebude nejake hubove ochorenie? Este raz velmi pekne dakujem.
Odpovedať
@lubica_fafrakova maliny az tak neries, je to burina, tie sa aj s tymi listami vysporiadaju. Ked zjete maliny, ostrihas odrodene vyhony tesne pri zemi. Ked su cucoriedky v kyslom substrate tak potom je to v poriadku, asi menej polievat, ale urcite nenechat preschnut. Ceresna neviem, fakt neviem. ale vyzera to, ze to zacina nejakou rankou po poskodeni hmyzom.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?