Identifikácia neznámeho zvieraťa v záhade

Dobrý deň. Máme problém na záhrade, pokúsim sa tento problém trošku rozpísať a poskytnúť možno čo najviac detailov. Pred zhruba týžďnom, bola moja babka na zahrade trhať burinu medzi jahodami a všimla si, že asi 6-7 metrov od nej , ju pri egreši pozorujú nejaké zvieracé oči. Zlakľa sa a z obavy utiekla. Dnes na návšteve som sa babky spýtal, či si to neznáme zviera nepoplietla s mačkou, ktorú som tam už predtým videl a videl som tam vychodené chodníčky. Povedala mi, že nie. Mačku by rozpoznala, aj keď slabšie vidí na takú vzdialenosť. Poprosil som ju, aby mi aspoň po pamäti povedala čo si pamätá. Povedala mi, že Toto bolo celé šedé, zježené ako mačka a malo to zvláštne uši. Ale je si istá že mačka to nebola. Pýtal som sa jej, či by vedela ukázať aké velké to asi mohlo byť a len pre predstavu, znázornila rukami guľu s priemerom asi 20-30cm. Od tej chvíle tam babka nebola, preto som využil príležitosť, vzal fotoaparát a šiel sa tam pozrieť, či náhodou nenajdem nejaké stopy alebo či niesú niekde v plote diery. V tích miestach kde je egreš, je makkä pôda vďaka krtom a aj vďaka nedávnemu daždu. Pri egreši predsa len boli vidieť nejaké stopy. Síce vyzerali byť zvetralé, ale dali sa rozpoznať obrysi s kontrastom okolnej pôdy, že ide o otlačku labky. Žial nedokázal som odhadnúť či sa pozerám na otlačok správne, alebo je naopak. Nedokázal som určit smer, ale približne to viedlo z miesta , kde je roh pozemku. Za záhradou sa nachádza poľe a v minulosti sa tu potulovala aj líška. No tú potom polovníci myslím, že zastrelili. Líšku tu už dlho nikto nevidel, ale sliepky aj tak neskôr niečo pozabíjalo, povyciciavalo im krv. Dnes už sliepky nemáme. Ale máme tam psa. Bernského salašníckeho a stráži priestor medzi záhradou a domom. Žial stáva sa, že asi raz za obdobie 2-3 mesiacov, uprostred noci ho babka počuje ako sa zničoho nič niekam rozbehne a začne hlasko štekať. Cez deň mu potom nachádzala krvavé rany, na chrbte, pri chvoste a na labke medzi prstami. Žial nedokážeme vylúčit aj možnosť, že si to spôsobil neako sám. Ak to má ale po zápase, Mám obavy, že niečo chytí a skape. Myslíme si, že stále ide jedno a to isté divé zviera, ktoré sa tam vracia vyžierať psovy zbytky. Nejaké obdobie mal pes prísny režim na stravu, kedy mu v goliere žiadna nezostala, ale aj tak to tam neznáme zviera prišlo a napadlo ho. Každopáde bol by som rád , ak by sa našiel niekto šikovný kto by mi pomohol identifikovať o aké zviera by mohlo ísť. Vďaka a s pozdravom
Odpovedať
Neviem si predstaviť, aké zviera by mohlo napadnúť veľkého psa.Veľkosťou by snáď zodpovedala kuna, divá alebo domáca mačka.No zviera takej veľkosti by sotva napadlo psa, teda pokiaľ bolo zdravé.Do úvahy by ešte prišiel tchor poprípade líška,len to napadnutie psa mi nesedí.Na psa by si trúfol možno vlk,medveď, ani rys asi nie ten je neuveriteľne plachý, ale čo tá veľkosť 30cm, to tiež nesedí.A čo nejaký zatúlaný pes....veľkosť tých stôp s fotografií nie je zrejmá.Poradil by som požičať si od niekoho fotopascu nastražiť návnadu a čakať čo sa objaví.
Odpovedať
okrem uz menovaneho tchora (po suboji s tchorom by to bolo na psovi riadne citit, s kym si meral sily) mi napada este vydra, jazvec. Ale bernsky salasnicky je kus psa, do toho by sa mozno v obrane pustil stary jazvec...
Odpovedať
Osobne by som to typovala na ineho psa. Vlk neviem no musel by byt ozaj hladny, aby sa len tak priblizil a na medveda tie stopy teda rozhodne nepasuju. Najrozumnejsie mi pride fakt iny pes. Tam je moznost ze by zautocil aj mensi vzrastovo od toho vasho
Odpovedať
Babke som ukazoval fotky jednotlivích zvierat, lasica, kuna ,medvedík a babka ukázala na kunu. Tie stopy sú velkosti mačacích labiek, inak som zabudol napísať, že pod tým egrešom som videl popadané egreše ( nie že by dozreli a spadli) ale pootrhané iba z jednej strany, tak mi napadlo , že sa to tam možno akurat prikrmovalo, keď to tam videla. Ploty som predtým kontroloval, nenašiel som v plote dieru ani miesto kde by iný pes mohol prekĺznuť. V minulosti sa náš pes podhrabal k susedovy, tak sme zo spodku ploty podbili aby sa mu to už nepodarilo. Ak by to bol iný pes, tak vie preskočiť asi 1,8m vonkajší plot. Ten vnútorný plot, kde je aj pes, má z jednej strany asi 3 metre a zdruhej asi 2m + ostnatý drát. Skúsim tú fotopascu
Odpovedať
@marcus2020 Sám som zvedavý, čo fotopasca ukáže,pretože si neviem predstaviť, aby kuna napadla veľkého psa.Držím palce.Ale kto vie....
Odpovedať
tak to teda aj ja ak teda sa podarí dačo odfotiť
Odpovedať
Profilova fotka
aj sa vam nieco podarilo zachytit alebo to zviera proste zmizlo... ako mna nejakosi nenapada co by to mohlo byt
Odpovedať
zatial sa ho nepodarilo odfotiť. Možno práve teraz loví inde, chodí to tam veľmi sporadicky, aj pes je zatiaľ celý.
Odpovedať
Z toho, čo ste opisovali, verte svojej babke, ktora vam ukazala na fotku: KUNA...ta prejde aj cez plot aj popod plot...prekvapí aj psa...nezabije ho- ale pobije sa s nim...a ujde...Kuna- na 99%....a babka isto by spoznala lišku,,,ale povedala vam že to bola kuna...verte svojej babke....kuna sa usalaši v opustenom dome na povale...a odtial robi v noci výpady....cudzi pes isto nejde do reviru ineho psa...a líška je inteligent...tá sa bitke so psom radšej vihne...verte svojej babke....
Odpovedať
@duarde pes v noci dobre nevidi- len sluch a ňuch využiva- zrak nie...kuna ma v noci prispôsobený zrak...a ked je ohrozena-aj zautočí...ako každé zviera,,,aj na psa...
Odpovedať
@marcus2020 skusite foto pascu...ale váš problem foto pasca nevyrieši...len si budete na istom-čo to je. škoda penazi na fotopascu: kuna to bola...to vam aj fotopasca potvrdi...a aj vy mate na kunu podozrenie...vy ale musite riešiť odplašenie zveri, co sa vam isto nepodari. to znamená, že musite riešit odstranenie zvierata... jed na krysy neprichadza do úvahy...pridany do masa s krvou- lebo by ste si mohli svojho psa otravit....najlepšie riešenie je dat do zahrady pasce...ulovit kunu živú,,,,a psa držať nakratko...nie ho pušťat do zahrady,,,,zviera treba potichu chytit do pasce,,,,ale nie iby na zabere vo fotopasci...skoda penez...kupte si radšej pascu na kunu...tolko moja rada
Odpovedať
Fotopascu len preto aby som mohol identifikovať o aké zviera ide. Ak by som mohol potvrdiť, že ide o kunu, mohol by som to dať na starosti poľovníkom. Žial nepodarilo sa mi zaťial vyhotoviť fotografiu, fotopasce sú ozaj drahé a mám len jednu, na velkosť zahrady by som potreboval na pokrytie aj tri. Na psovy sa neobjavili žiadne nové zranenia. Babka mu dáva dosť žrádla, ktoré mu zostáva v miske, čo by mohlo lákať aj to zviera. No za posledný mesiac sa neukázalo žiadne. Medzičasom mi babka ukázala, že vo psačej voliere pri búde sa objavili dve obrie diery v zemi. Velkosťou by mohli byť asi na potkana ale aj mačka by tam vliezla. Takto babka vyriešila tak, že diery zapchala otravou a volieru zamkla. Psa nechala vonku. A priebežne tam chodí a doplňa otravu. Povedala mi, že ak sa zviera chce dostať von, musí sa prežrať 😄. Keď som tam bol naposledy tak zistila, že vo voliere je cítiť skapacinu. Tak mi napadla taká alternatíva, či to celé nieje inak. Mojoj úvahou je, že na psie žrádlo chodia potkany - v blízkosti je pole. ( od nich mal pes aj tie zranenia. možno ich pes skúmal a oni útočili, alebo chceli zjesť aj jeho). Ked dedko ešte žil, niečo mu v minulosti pozabijalo sliepky. Odkrvilo ich. Vtedy vravel, že zrejme kuna. Babka raz v noci počula akoby dake tažke zviera zoskočilo na chodník. Odvtedy si možno babka namýšla, že ozaj nejaké príšerné zviera chodí do zahrady a napáda psa. Na tej záhrade pri egreši mohla byť aj mačka. Mne babka hovorila, že zviera malo také uši keď ukazovala na obrázok kuny. Dosť podobné ušiam mačky. aj niektoré stopy sa na to podobali. Lenže zhoda náhod sa stane, keď sa človek bojí, tak uvidí aj čerta. Chceme tam nechať prirobiť kameru a pokryť tak väčšiu plochu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?