Citronovník - skrútené listy

Zdravím, viete mi poradiť ohľadom pestovania citrovníka v kvetináči ? Začali na ňom vädnúť listy a vysychať (viď foto). Je umiestnený v kancelárií v ktorej prakticky nonstop ide klíma, teplota cca 22 stupňov, vlhkosť vzduchu 25%. Zalieval som ho každý piatok, prebytočnú vodu z misky som vždy vylial. Taktiež som mu denne orosil listy vodou. Vďaka vopred za každú radu.
Odpovedať
1
2
toto moze mat len dve priciny. Premokrenie alebo mimoriadne silne preschnutie. Tia hlina vyzera vyschnuta na trud, aspon an fotkách, takze by som si overila v akom stave je, ak je sucha supnut do vedra s vodou nech si cucne. Inac to prostredie je total nevhodne na zimovanie citrusov, prihoruco, prisuchy vzduch. Ak sa spamata, tak ho umiestnit niekde kde je chladno, niekedy koncom aprila presadit do substratu pre citrusy a vylozit niekde do zahrady pod strom. Este by som spravila skusku spravnosti, a zacala strihat vyhonky od konca smerom ku kmenu az po zelene drevo. Ky bude mat zelene drevo tam ma velku sancu rozchodot. Po tom kupeli vo vedre ho netreba nejaky ten tyzden polievat, az kym zas poda nepreschne, nie ze teraz zacnes polievat o dusu a utopis ho
Odpovedať
@vlado2 nema malo tej pody? 🤔
Odpovedať
Chudák citrón, veď má pôdy tak na drobnejšiu kvetinku, aj to nenáročnú, skôr si v takom pieskovisku pestuj kaktus alebo iný suchulent. A pôda vypadá veľmi preschnutá a akási vymytá polievaním... Odporúčam, doplniť minimálne do tohto kvetináča kyslú pôdu novú, zakúpenú na citrusy - dostať aj 1 kg sáčok. A aspoň 1 kráť do týždňa až do jesene pridávať do vody na polievanie trocha hnojivka na citrusy, obsahuje železo potrebné na rast a život. To že ho rosíš je dobre, ale tá rosa uschne za pár minút... A mohol by si chudáčika vyniesť s kancelárie niekde na chodbu, kde má vlhkejší a chladnejší vzduch, tak aspoň na pár mesiacov. Taký kancelársky teplý a suchý vzduch dobre zakorenený citrón na čas znesie, ale čo je veľa to je moc aj na tvoj citrón... asi musíš rozumieť požadovaným podmienkam pestovania a signálom rastlinky, ktoré ti dáva najavo, podľa fotky dostatočne razantne - skrútil listy a vypadá ako pred odchodom do večných lovíšť predčasne uhynutých rastliniek. Citrónovník má zimovať - od novembra do februára, v teplote niečo nad 10 stupňov, občas poliať a zarosiť - on vtedy nerastie listami, ak tak minimálne že nahadzuje kvety, potom potrebuje železité hnojivko, trocha teplejšie, častejšiu vlahu ale kancelária to asi nie je to najlepšie... Držím palce, nech ho ešte zachrániš. Milka
Odpovedať
Potrebuje napiť chudáčik, dostáva málo vody. Hlavne pri tom nevhodnom teple. Súhlasím so zitou19, strčiť do kýbla s vodou, hneď.
Odpovedať
Ďakujem za rady :) Vyzerá, že na vine bolo málo vlahy, samozrejme aj tie podmienky, že v kancelárií ide neustále klíma, nízka vlhkosť a značne prúdenie vzduchu. Po poriadnom nasatí vody, vyzerá teraz, že sa pomaly spamätáva, aj keď prakticky už skoro všetky listy sú dole. 😒
Odpovedať
@vlado2 tak teraz velmi opatrne polievaj. Ma malo listovej plochy, bude mat nizky odpar, takze by sa mohlo stat, ze bude mat moc mokro na korenoch a toto citrusy radi nemaju. Vzdy pred zalievkou skontroluj vlhkost pody (ja strkam prst do hliny, lepsi vlhkomer som nenasla) a az ked bude pocitovo sucha nalej vodu do podmisky, nechaj ho cucnut a to co necucne do pol hodiny vyliat. A uz je celkom dobry cas na jemne prihnojovanie hnojivom na citrusy. Kedze nie je v najlepsej kondicii, tak by som radsej polievala castejsie ako je v navode (zvycajne byva 10 - 14 dni) ale polovicnou koncentraciou (zvycajne je jeden vrchnacik na 2 litre vody, tak daj pol vrchnaka). To co citron nespotrebuje mozes kludne pouzit na hnojenie ostatnych izbovych rastlin, ale ked nahodou pestujes paprikove priesady alebo cili, tak tie budu z hnojiva s vyssim obsahom zeleza stastne, prestastne
Odpovedať
Len s tym zalievanim teraz opatrne, aby nedostal zas opacny sok, ze bude mat tej vlahy az prilis
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Zdravím. Mám doma mandarinku. Mali sme skodcov, ktorých sme sa úspešne zbavili. Teraz ale máme problém s listami. Sú na nich také zvláštne biele bodky a to práve na nových, mladých listoch. Sú tam takpovediac pevne, že sa nedajú oskrabat, nie sú to teda skodcovia. Staršie listy sú v poriadku akurát niektoré majú tiež "niečo " zo spodu. Prikladam fotky. Čo to môže byť? Ďakujem. Na internete som žiadne podobne problémy nenašla..
Odpovedať
toto su dosladky poskodenia cicavym hmyzom. Neviem akeho skodcu ste mali, cim ste ich likvidovali ale bud tam este nieco je alebo uz je to len pozostatok po ich vycinani. Okrem toho sa mi zada, ze uz chyta chlorozu. Zacat hhnojit hnojivom pre citrusy, alebo specialnym zeleznatym tekutym pripravkom alebo jej strcit do zeminy normalny zelezny kliniec a zabera aj obycajny ferronat (tabletky pre ludi na chudokrvnost), stacia 2 tabletky na asi 3 litre zeminy
Odpovedať
@zita19 myslím že to boli roztoce. Také malé červené na spodu listov. Nicila som postrekom. Najprv som si aj ja myslela ze su to pozostatky ale zaskocilo ma ze to maju aj listy ktore vyrastli len tento týždeň. Uz niekolko tyzdnov ju sledujem či sa nevrátili náhodou ale konečne vyzerá byť čistá a aj sa začala spamätávať tak neviem naozaj. A tu chlorozu som si aj myslela že ju chytá.
Odpovedať
@ivanaond myslim, ze ked se dostane do kondicie, tak sa to zlepsi
Odpovedať
@zita19 ešte som si práve všimla že ma nejaké deformovane listy. Roztoce sa objavili znovu, chvalabohu v malom množstve takže som ju chytro vystriekala a vyzerá že sa spamätáva opäť. Už jej rastú pekne lístky celkom len toto ma šokovalo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ivanaond ked sa aspon trochu pozviecha presad ju do vysterilizovaneho substratu a pozri, ci tie mrchy nie su aj niekde inde
Odpovedať
@zita19 ako vysterilizovaneho? Či len aby bol nový? A kde tie mrchy mám ešte hľadať? Ja ju mám na okne v susedstve s kávou (ta vyzerá byť našťastie v poriadku). Tak pozerať po okoli, či korene a tak?
Odpovedať
@ivanaond na inycb rastlinach hladaj. Postriekaj vsetko, moze byt, ze su tam, ale nepachaju viditelne skody Ja sterilizujem kazdy substrat, aj novy. Kydnem do sacka asi 2 litre, clupnem tam trochu vody, volne zaviazem, polozim na porcelanovy tanier, strcim do mikrovlnky na 5 min plny vykon, vyhodim vonku vychladnut. Pozor je to horuce a dost pachne, tak kym nevychladne neotvarat
Odpovedať
@zita19 ďakujem krásne 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či náhodou neviete, prečo mi začínajú na citrónovníku takto vyschýnať listy, resp. vznikať na nich také suché "mapy". Neviete mi poradiť čo by to mohlo byť ? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
@vlado2 ten citron zacina prejavovat chlorozu (zlte listove plochy, zelena zilnatina), je to sposobene nedostakom zeleza. Treba zacat prihnojovat specialnym hnojivom na citrusy s vyssim obsahom zeleza. Tie zaschnute listy vobec nie su problem, je ich len par. Mozu byt mechanicky poskodene, Vyschnu, odpadnu. Ak sa da vyloz ho vonku, samozrejme nie hned po presadeni a nie rovno na plne slnko, treba ho privykat ale slnko mu spravi dobre (aj to hnojenie) Neviem kedy bol presadzany, ale asi by sa mu to ziadalo.
Odpovedať
Pred rokom bol presadzany do vacsieho kvetinaca. A co sa tyka zalievky davam raz obycajnu vodu a raz s hnojivom na citrusy, proste to striedam. Na Slnko ho planujem dat, resp. na take miesto kde je svetlo ale nie privela slnka, aby sa tam cely den neprazil v lete. Oplati sa ho aj osprchovat ? Pomoze mu to troska ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Dobrý deň. Chcem sa opýtať na citrovnik začal mi žltnut opadat lístky... A má hnedé fľaky Dá sa zachrániť? Ďakujem za radu...
Odpovedať
@peter_van_hromi nepotesim ta, mas tam puklice. Kup si toto, zapracuj do pody podla navodu. https://www.lacnepostreky.sk/pripravk... Okrem toho by bolo dobre prihnojit ho hnojivam s vyssim obsahom zeleza (specialne citrusove)
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Dostanem to v bežnom záhradkárstva či kvetinarstve? Dokáže puklice zabiť rastlinu? Som skontroloval voľným okom som nič podozrivé nezbadal.... Urobil som dobre že som ostrihal zazltnute a hnedkave listy? Ďakujem
Odpovedať
@peter_van_hromi nie, nedostanes. Na Slovensku sa da kupit len tam, maju to v Cechach a v Rakusku celkom bezne. A ano, mam vyskusane kadeco, toto je zarucene ucinne a bez roboty. Za nejake dva - tri tyzdne po aplikacii zacnu pomaly skapinat a kedze to ma ochranny ucinok 3 mesiace nove sa nenakotia. Ale treba pozriet co nie su puklice aj na inych rastlinach v okoli, tie treba osetrit tiez
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Ako sa to.dostalo ku mne? No.jedine ten citrovnik mám inú rastlinku nemám.
Odpovedať
@peter_van_hromi netusim.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Chcel by som sa spýtať či mi viete pomôcť s jedným problémom. Zistil som, že citrónovník ma už dosť vlahy, tak som nezalieval nech pôda trošku vyschne. No odcestoval som a príbuzný mi to štedro zaliali, teraz všímam že mu niektoré listy zhnedli. Pôda stále dosť mokrá, aspoň trošku som ju zvetral paličkou, nech rýchlejšie vyschne. Viete mi poradiť niečo iné, resp. ako vonku z toho problému ? Vopred ďakujem za odpovede.
Odpovedať
nic, len cakat ci to rozchodi alebo nie
Odpovedať
Profilova fotka
Odober z črepníkové trochu hliny a daj tam suchý šaštínsky piesok on by mal tu vlhkosť vysat
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Dnes mi prišiel pravý citronovnik a už pri rozbalení sa mi nezdali listy. Sú na koncoch skrútené a akoby uschnuté, ale nie sú tvrde. Je to tým že je preliaty? Alebo by to mohla byt teoreticky nejaká choroba? Posielam aj foto aby ste si to vedeli predstaviť lepšie. Neviem či ho mám reklamovať alebo to je normálne že sa mu to udeje pri preprave.
Odpovedať
@kacopaco moze byt preliaty a tie zaschnute listy su poskodenie z prepravy a mozno aj slnko tomu pomohlo. (nie z tej poslednej prepravy z obchodu k tebe, ale davno pred tym si uzil svoje) Daj ho do tiena, umiernene polievaj, na zaciatok skor suchu dietu ako zalievku a mal by sa dat do kondicie. No a vidim, ze ma chlorozu aj na starych listoch. Kup hnojivo pre citrusy a postrekuj ho nim na list. Pre zaciatok polovicne riedenie ako je v navode. Kde si ho kupoval? Niektore eshopy su schopne poslat hocico. Tie zaschnute listy tam boli uz ked ho balili.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?