Vianocny kaktus nekvitne

Ahojte, co robim zle? Mam vianocny kaktus v izbe otocenej na zapad, je to spalna, takze tam velmi nekurim a ajtak ten sviniar nekvitne. Mam ho presadit? Alebo co s nim? Som to skusala prihnojit atd..Zelena vraj ukludnuje, ale mna on vobec neukludnuje, skor vytaca!
Odpovedať
Možno máš veľkonočný a ten vykvitne až na Veľkú noc :)
Odpovedať
@slimejsa letnil sa vonku? Mal suchu dietu v jeseni? Letnenie nie je podmienka, ale dost pomaha kvitnutiu, sucha dieta je dolezita pre tvorbu pukov. @sylviah5433 aj velkonocny potrebuje suchu dietu, akurat teraz je cas ked sa nema vobec polievat Kocky, ja mam aj aj, obidvoje sa cez leto vencia na balkone, obidva maju suchu dietu tak ako treba. A kvitnu si kedy oni chcu. Na Mikulasa kvitol aj vianocny aj velkoncny, vianocny nahadzuje druhu nasadu pukov a ked sa udari, tak svinucha bude kvitnut aj v juli ako vlani. Predvlani mi velkonocny na balkone kvitol cele leto a vlani jar sa na mna uplne vykaslal. Konkretne vykaslali sa na mna vsetky velkonocne, lebo ich mam asi 5 farieb a viac ako 10 rastlin v jednom truhliku, nekvitli ani na jar ani v lete, zato sa rozhodli kvitnut v novembri. Vianocnych mam asi 5 rastlin v jednom kvetinaci a aj tak si kazdy zije svojim zivotom, ruzovy tejto zimy nehodil ani puk, biele a purpurove sa isli potrhat aby stihli do Vianoc odkvitnut. Inac ak neviete aky mate, tak vianocny ma spicato zubkovane "listky" a kvet symetricky po jednej ose s vyraznym pyskom v strede. Velkonocny ma zubkovanie na listoch zaoblene, kvet ma okruhly hviezdicovity bez vyrazneho pysku v strede. A su to dva rozne botanicke druhy, vo svojej domovine ziju v korunach stromov ako epifyty, spolocnost im robia orchidey, bromelie, niektore druhy papradi ale napriklad aj anturie. A rovnako ako bromelie potrebuju vzdusny substrat, uplne najlepsi je specialny pre orchidey s pridavkom kokosovej vlakniny alebo raselinnika, pre prevzdusnenie perlit alebo struhany polystyren. Vhodne je hnojivo pre orchidey, honoji vzdy pred nastupm kvitnutia po aspon 4, lepsie 6-tyzdnovom obdobi uplne bez zalievky, co je pre vianocne kaktusy nepolievat od polovicky septembra, pre velkonocne koniec decembra. A vonku mozu byt na polotienistom mieste od polovice maja (ja ich kludne vysmarim aj v aprili, keby malo mrznut na noc ich dam dnu) az do konca septembra, ak nie je chladno tak kludne aj v okrobri. Ak klesnu nacne teploty pod 10°C mali by ist dnu, ale netreba sledovat teploty, ak sa zacnu cervenat okraje listkov, je cas ist dnu.
Odpovedať
@sylviah5433 nie nie, je urcite vianocny ;-)
Odpovedať
@zita19 no neletnila som ho, to ma ani nenapadlo 😬 a suchu dietu mava prirodzene :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Profilova fotka
Prosím vás, ako dlho sa letní a ako dlho má trvať suchá diéta? Lebo ten môj nekvitol už asi 10 rokov. Ďakujem 😊
Odpovedať
@iveta_plava letni sa od zhruba maja az do septembra. Sucha dieta od oktobra, ja polievam posledny krat zaciatkom oktobra, az pokial sa nezacnu objavovat puky je bez zalievky, vtedy ho zalejem vydatne, dalsia zalievka az ked substrat trochu preschne a zaroven ho pohnojim. Dalsie hnojenie az v aprili. Len pozor, ked ho teraz vylozis vonka tak do tiena aby ho slnko nespalilo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Profilova fotka
@zita19 veľmi pekne ďakujem za radu 🤗
Odpovedať
to je ako na styl vianocnej ruze? lebo ako s nou to je tiez take, ze clovek to dostane ako darcek pred sviatkami a po sviatkoch je po nej.
Odpovedať
@hracikovie nie, je to ovela ovela menej narocne. Pri dobrej opatere kvitnu pravidelne, ochotne a vela
Odpovedať
Profilova fotka
Tak to sa skôr oplatí, lebo aj žena každý rok dostane od svokry vianočnú ružu a po sviatkoch je po nej.
Odpovedať
Profilova fotka
@darho no to nie je velmi trvacna rastlina
Odpovedať
Profilova fotka
mne praveze vianocna ruza drzi uz niekolko rokov, ale nemozem ju donutit, aby zakvitla 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@hronkanka na vyfarbenie listov (to farebne nie su kvety, kvety su drobnucke a nenapadne) treba specialne podmienky. Zhruba od polovice septembra musi mat minimalne 12 hodin uplnu tmu, nestaci zhasnute svetlo, musi to byt tma tmuca, cize zatvarat na noc do miestnosti bez okien, kde sa ani nerozsvecuje alebo aspon prikryvat kartonovou krabicou.
Odpovedať
Profilova fotka
@leuscha tak co uz no, ako vyzera to pekne len to vidim aj moja mama ju chce drzat silou mocou pri zivote a nevychadza jej to 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 jasne, viem, ze su to len listy, ale tak zvykne sa tomu hovorit kvety, kedze su faarebne. a nebude jej vadit ten presun hore dole, ked sa bude davat?
Odpovedať
@hronkanka dolezite je aby mala 12 hodin tmu. Staci najst vhodnu krebicu tou ju vecer priklopit, rano zlozit, nemusi sa ani prekladat
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 oki, dakujem, vyskusam to tak teda spravit tento rok a uvidim, ci to bude mat nejaky efekt 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?