Ako ostrihať stromy ?

Ahojte , vie mi niekto poradiť ako ostrihať stromy ? ringlota, hruška, marhuľa a čerešňa. Sadil som na jeseň, nič som nestrihal
Odpovedať
@tino2 mozes ostrihat len hrusku, skratit vyhony na 1/3, strihat za ockom, ktore smeruje von z koruny. Ostatne su kostkoviny, tie budes ich strihat najskor v juli, najneskor koncom augusta.
Odpovedať
No a este by bolo dobre ich poliat, kazdemu jednemu aspon 10 litrov vody, aby sa im lepsie zakorenovalo
Odpovedať
Pridám svoj názor. Nové stromky majú korunky oveľa väčšie ako korene a tak by to nemalo byť, práve naopak. Pokiaľ ich teraz na jar neostriháš a necháš tak, možno sa vysilia alebo z nich vznikne metla, keď budú dávať energiu do úplne zbytočných konárov, ktoré na stromkoch prekážajú a aj tak by išli neskôr preč. Hrušku môžeš ostrihať kľudne teraz a kôstkoviny by sa mali rezať neskôr, najlepšie v dobe kvitnutia alebo tesne pred kvitnutím alebo potom v lete. Lenže letný rez nepodporuje rast, skôr ho brzdí a tieto malé stromky práveže potrebujú podporiť rast a to do tých správnych konárov, nie tých nadbytočných. Takže ja osobne by som teraz ostrihal hrušku a neskôr na jar taktiež tie ďalšie stromky. Čo sa týka toho, ako ich ostrihať, najprv si treba určiť výšku kmeňa, či to bude polokmeň, štvrťkmeň atď a podľa toho založiť korunu. Taktiež záleží, na akých podpníkoch sú tie stromy naštepené. Najlepšie je nechať na stromoch jeden terminál (najsilnejší stredný výhon) a k nemu 3-4 bočné kostrové, rovnomerne rastúce do všetkých strán. Ale niekto uprednostňuje dutú korunu, tá neskôr zaberie viac miesta ale strom bude lepšie presvetlený. Terminál má bočné výhony prevyšovať a bočné majú byť v jednej úrovni, stačí ich skrátiť na pár očiek, prípadne ak nevyhovujú, dať ich dole, nechať len špičiak bez bočných a vypestovať si nové bočné vo výške, v akej chceš, tie rýchlo dorastú. 🙂
Odpovedať
@zita19 @zahradkarmato vďaka, takže ostrihať to až tak radikálne, hej ? a k tým očkám, pozeral som videa niekde je že na vnútorne očko , niekde na vonkajšie, kedy ktoré ? nezávisí to na sklone konára? dáva sa na vnútorné očko , ktoré sa potom neskôr odstrihne keď očko pod ním vyrastie ?
Odpovedať
@tino2 zavisi od tvaru koruny. Z vnutorneho ocka porastie vyhon do stredu koruny a bude ju zbytocne zahustovat. Z vonkajsieho porastie smerom von. Plodne vyhony su tie ktore rastu maximalne pod 45°uhlom od vodorovnej roviny. Co rastie panubohu do okien, malekedy mava kvetne pucky a plodi. No a na co by si nechaval rast vnutorne ocka na vyhony, ktore potom tak ci tak odstrihnes?
Odpovedať
@zita19 na viacerých stránkach jetakéto niečo Využívame dvojstupňový sektorový rez, teda zrezávame výhony na vnútorný púčik. Jeho výsledkom je lepšie odklonenie výhonu, ktorý následne vyrastie z vonkajšieho púčika. Keď letorasty čiastočne zdrevnatejú, vykonáme druhý stupeň tohto rezu. Odstránime vertikálne letorasty a vyformujeme tak optimálne otvorenú korunu.
Odpovedať
@tino2 mne to pride zbytocna robota, ale ked niekto berie zahradu vazne, tak mozno to tak robi. U nas stromy rodia aj napriek tomu, ze ich strihame my 🙂
Odpovedať
@zita19 jasné , ja len že som čítal a niekde píšu tak , niekde tak , tak sa pýtam kto má s tým skúsenosti
Odpovedať
@tino2 Ahoj, poriadne to vsetko ostrihaj 🙂 aj tie kostkoviny. pozri si na nete vychovny rez. Ak budez mat uz zapestovany stromcek potom plati to ze kostkoviny neskor. Teraz su to mlade stromceky, nemaju poriadne korene takze vsetky rad radom strihni. Pozri si na youtube videa od Urbanek, tam je to pekne povysvetlovane. Ak si fajnsmeker 🙂 tak mozes pouzivat ten dvojsektorovy rez, ten sa pouziva hlavne vtedy ked chces viacej roztvorit korunku.
Odpovedať
@peterpe dik fajnsmeker niesom, len hladám info 🙂 minulý rok som ostrihal takú mladú jabloň na vonkajšie očko a aj tak to potom rástlo z toho očka hore, niekde
Odpovedať
@tino2 jaaaj, to poznam, ono teoria je pekna vec, ale realita byva niekedy odlisna 🙂 Ako ten dvojsektorovy rez sa pouziva, a ak mas cas sa tomu venovat, je to dobre na lepsie odklonenie konarov. Len stromy nie vzdy zareaguju tak ako si to my predstavujeme 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Tak ja som ten rez na vnútorný vyskúšala tento rok .... a som tiež zvedavá, ako to bude pokračovať. Inak tie videá od pána Urbánka sú ako vravia bratia Česi, "božíí". Až pri ňom sa naučila, ako strihať stĺpové jablone. To, čo o stromoch vysvetľuje prof.Hričovský, mi do gebule nejde ... aj keď všetka česť jeho znalostiam
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Pekný deň prajem potrebujem poradiť ako orezat orech ktorý sa veľmi rozrástol. Ktoré vetvy odpilit a kedy. Ďakujem pekne za radu.
Odpovedať
@marek_hruby Ktoré vetvy odpíliť ti nebudem radiť, lebo s takým veľkým orechom nemám skúsenosti, ale aspoň ti napíšem, že teraz určite nerež. Kopírujem, čo som našiel na nete. "Známy český ovocinársky odborník Metejsek viacročnými pokusmi overil, že rez orecha kráľovského je najvhodnejšie robiť po vypučaní, keď nové prírastky majú minimálnu dĺžku 2 až 3 cm, čo je podľa oblastí okolo 30. apríla až 10. mája. V tejto vegetačnej fáze neroní miazgu, rany sa začínajú intenzívne hojiť a oproti augustovému až septembrovému rezu sa výrazne zníži možnosť infekcie. Dôvodom na neodporúčanie rezu v auguste až v septembri je poznatok, že ani malá rana s priemerom 1 cm sa do konca vegetačného obdobia nezahojí, nevytvorí sa kalus, ale uzavrú sa iba cievy, takže orechy po skončení vegetačného pokoja a oteplení nad 0 °C neronia miazgu."
Odpovedať
Profilova fotka
@fafko Ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku

Odpoveď na príspevok od tino2:

Ahojte , vie mi niekto poradiť ako ostrihať strom…
@tino2 Dane podnebie plati pre stromyy starsie ako 5 rokov Kompletný sprievodca ZIMNÝM REZOM OVOCÍN: Kedy rezať jednotlivé druhy a ako na to? 27.12. 6:00 Zimný (predjarný) rez je v povedomí mnohých záhradkárov základným úkonom pri pestovaní ovocných drevín, hoci sa u niektorých modernejších pestovateľských tvarov začína obmedzovať. Čas zimného rezu Zimný rez sa vykonáva v čase, keď sú ovocné dreviny bez listov, teda počas vegetačného pokoja. Je to obdobie približne od decembra do marca až polovice apríla podľa toho, ako sa vyvíja počasie. Najvhodnejšie je začať rezať po prechode hlavných mrazov, teda v predjarí, keď je predpoklad, že teplota už neklesne pod -10 °C, aby ste minimalizovali riziko namrznutia rezných rán. Rez ukončite na začiatku rašenia, keď v stromoch opäť začína aktívne prúdiť miazga. Režte výlučne v dňoch bez mrazu, optimálne je, ak sa teplota pohybuje v rozmedzí 2 – 5 °C. Čo zahŕňa zimný rez Vo všeobecnosti slúži zimný (predjarný) rez ovocných drevín na podporu vegetatívneho rastu, reguláciu rodivosti a v neposlednom rade na tvarovanie koruny. Podľa vývojového štádia jednotlivých stromov preto, môže byť rez výchovný – tvarovací (zahŕňa aj rez po výsadbe), udržiavaci(reguluje rodivosť) alebo zmladzovací, ak pestujete staršie stromy, čo potrebujú obnoviť vegetatívny rast a zvýšiť kvalitu plodov. Na dosiahnutie želaného pestovateľského tvaru, intenzity rastu a správnej rodivosti však len rez nestačí. Preto počas vegetácie zodpovedne uplatňujte aj ďalšie pestovateľské opatrenia, ako je vyrovnaná výživa, závlaha či ochrana proti chorobám a škodcom. Presvetlite koruny Príliš hustá koruna stromu je vhodné prostredie na rozvoj chorôb a škodcov. Hlavný cieľ zimného rezu je preto presvetľovanie koruny odstraňovaním príliš zahusťujúcich konárov alebo takých, čo rastú do jej stredu alebo sa križujú. Ako prvé odstráňte všetky suché, choré a poškodené konáre. Potom odrežte nežiaduce tenké výhonky rastúce kolmo nahor – vlky. Väčšie konáre režte na konárový krúžok tesne pri kmeni a to tak, že najskôr odpílte konár asi 10 cm od kmeňa a až potom dopílte zvyšok. Ranu ošetrite. V presvetlenej korune bude dostatok svetla, čo podporí rast zdravých výhonkov a listov, vývoj zdravých dobre vyfarbených plodov tej správnej veľkosti a chuti. Individuálny prístup Zimný a ani žiadny iný rez nie je možné uplatňovať šablónovite, hoci pestujete len jeden druh. Vždy prihliadajte na špecifiká rastu a tvaru jednotlivých stromov, ako aj na konkrétnu odrodu. Príklad môže byť odroda jablone ‘Šampion’, ktorá vyžaduje každoročný intenzívny rez so skracovaním jednoročného dreva, inak strom rýchlo starne a plody sú veľmi malé. Naopak, rovnako jabloň, ale odroda ‘Rubín’, diferencuje kvetné púčiky a následne rodí na koncoch jednoročných výhonkov. Ich skracovanie jej nevyhovuje, preto ich pri zimnom reze šetrite. Dôležité auxíny Pre terminálny (vrcholový) výhonok je typické, že silná apikálna dominancia spojená s vysokou hladinou auxínov (rastových hormónov) vo vrcholovom púčiku obmedzuje pri pučaní rast nižšie postavených letorastov, čo sú výhonky slabšie ako vrcholový letorast, a počas vegetácie sa väčšinou premenia na rodivý obrast. Mnohí záhradkári práve túto zákonitosť nepoznajú, a tak sa každý rok dopúšťajú chyby, keď v snahe spomaliť rast prírastkov ich hlboko skracujú. Vyvolajú tým však práve opačný efekt. Hlboko zrezaný strom reaguje tvorbou ešte silnejších letorastov. Šikmo rastúce výhonky môžete skrátiť približne o 1 / 3 s menším rizikom, že vyvoláte bujný rast. Záhradkár Ak teda nechcete vyvolať bujný rast bočných výhonkov alebo ho dokonca potrebujete zbrzdiť, čo možno najviac šetrite vrcholové púčiky na jednoročnom dreve. Režte na výhonok alebo konár s horizontálnym, prípadne šikmým rastom. Ideálne je, ak rastie aj smerom von z koruny, čím ju žiaduco otvoríte. Neplati to na vysoke stromy ktore treba radikalne znizit Zanedbanie zimného rezu spôsobí, že: koruna je príliš zahustená, má priaznivejšie podmienky na výskyt chorôb a škodcov, plody v jej vnútri zle dozrievajú rodivý obrast zasychá konáre sa neúmerne predlžujú rodivosť stromu sa postupne presunie len na obvod koruny spodné časti konárov vo vnútri koruny začnú vyholovať Moje sluzby predjarneho a jesenneho rezu si môzete objednat na emaili kotrbcik.richard@gmail.com zapadne Slovensko S pozdravom Kotrbcik Richard
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?