Čo vysadiť do strmého svahu

Dobrý podvečer, prosím vás o dobrú radu alebo tip ako vyriešiť náš problém so svahom. Záhradu máme rozdelenú na tri časti. Medzi spodnou (zeleninovou) časťou a "oddychovou" časťou máme riadne strmý svah. Momentálne je tam posadené hrozno, ktoré plánujeme odstrániť (kvôli tomu že nám tieni strednú časť záhrady a dosť ťažko sa tam kosí) a vysadiť niečo čo by ten svah udržalo a zároveň by sa to "rozliezlo" po celej ploche (aby sme nemuseli kosiť). Prvým plánom boli čučoriedky alebo brusnice, len neviem si predstaviť to tam oberať. Druhým plánom bolo vysadiť nejakú nízku kosodrevinu... Neviem čo by bolo vhodnejšie. Akákoľvek rada alebo nápad je vítaný 🙂. Ďakujem
Odpovedať
@lenka9557 Čučoriedky určite nie, tie sú náročné na špecifickú pôdu, a hlavne potrebujú vlhko, čo na strmom svahu bude ťažko zabezpečiť.Nízka kosodrevina môže byť, poprípade ma napáda skalník krorý je nízky, vytvorí krásny koberec a spevní svah a dá sa strihom bez problémov udržať v medziach potreby.Viď link: https://www.stromo.sk/skalnik/
Odpovedať
no cucoriedky aj brusnice su narocne na specificku podu, to tam tazko dostanete...Ta kosodrevina je lepsi napad
Odpovedať
@lenka9557 odporucam poliehave skalniky, mozes nakombinovat aj s inymi nizkymi, pripadne poliehavymi ihlicnanmi, napada mi borievka (jalocec), pripadne aj ta kosodrevina. Na spevnenie shahu su tie skalniky velmi vhodne, lebo zakorenuju aj vyhonky. Je ich vela odrod, kludne nakombinuj skupinky z roznych aj z tych nizkych, co dorastaju do pol metra. Kym sa vsetko nezakoreni a aby tam neprerastala burina dala by som na podu jutovu mulcovaciu textiliu, ta sa casom rozlozi ale kym sa rozlozi podrzi aj burinu na uzde aj spevni podu aby sa nesplavovala. Ne netkanu syntetiku, ale taku, ktora sa casom rozlozi. Su aj kokosove a slemene mulcovacie rohoze, na tento ucel idealne ale tazko sa zhanaju a celkom dost stoja. Ked jutu nezozenies, daju sa pouzit aj jutove vrecia
Odpovedať
Rozhodli sme sa, že pôjdeme do tej nízkej kosodreviny. Ešte nájsť vhodnú sortu a posadiť 🙂. Ďakujem pekne za nápady
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?