Echinacea - milujem jej premeny od púčika až po kvet :-)

Profilova fotka
Echinacea je nie len krásna, ale aj liečivá 🙂 je známa najmä svojimi pozitívnymi účinkami na obranyschopnosť organizmu :-)
Odpovedať
@lubicabystrica krásna kvetina. Sušíš ju? Alebo aj inak spracovávaš? Je náročná?
Odpovedať
Mne zatial kvitne biela, ruzova ma len puky. Tiez by ma zaujimalo co s kvetmi
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli kvitne mi prvý rok...preto sa tak vytešujem 🙂 treba napoludnie ostrihať kvety, trochu dať vysušiť a dať do zaváracích pohárov a zaliať alkoholom...nechať postať asi mesiac, potom po lyžičke hlavne v zime...aj lupienky niekto suší na čajík, aj celé kvety sušené sa dajú použiť na čaj....idem to skúsiť...a na čaj a tinktúru sa použivajú aj  koreň a listy. Listy sa zbierajú v čase kvitnutia a koreň sa vykopáva na jeseň. No také veci možno robiť asi až keď budeme mať viac kvetiniek 🙂 možností je viac :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@firefly21 krásne sú aj biele kvietky 🙂 treba kvietky zostrihať napoludnie, trochu vysušiť, zaliať alkoholom, nechať postať mesiac a po lyžičkách konzumovať :-)🙂 prípadne vysušiť lupienky alebo celé kvetiny na čaj :-)
Odpovedať
@lubicabystrica dakujem...fakt na poludnie zostrihavat kvety? Preco ja mam zafixovane ze sa to robi rano pred vychodom slnka alebo vecer po zapade 😮 Nuz, zas som sa nieco nove naucila 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli  Celá kvetina od koreňov cez listy až po kvety je liečivá. Ak to chceme využiť, so zberom listov a kvetov môžeme začať pri dvojročnej rastline počas leta do konca septembra. Koreň sa zbiera v októbri a rastlina by mala mať aspoň tri roky. Môžeme robiť aj čaj z čerstvej echinacey, podporuje imunitný systém, bráni šíreniu infekcií, pomáha pri prechladnutí a chrípke, uvoľňuje upchaté nosné dutiny. Zalejeme lyžicu okvetných lístkov 2 dcl horúcej vody a vyluhujeme 15 minút. Čaj pijeme čerstvý a horúci trikrát denne. Domáca tinktúra - užívame pri chrípkach, angínach, zápaloch obličiek a iných zápalových procesoch. Zalejeme 100 gramov nasekaného alebo rozdrveného koreňa alebo 120 g kvetov a listov 500 mililitrami 60-percentného liehu a necháme sedem dní lúhovať. Každý deň fľašou zatrasieme. Prefiltrujeme a užívame lyžičku denne. Možností je veľa :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, krásne tu píšete. Kde sa dá táto bylinka kúpiť? @lubicabystrica  máš ju zo semiačok vypestovanú, či si kúpila priesaady? Troška som pozerala internet a nasla som článok síce z roku 2009 a ešte na Pluske, ale na každom šprochu, pravdy trochu. Je to zaujímavéhttp://www.pluska.sk/zdravie/pozor-popularnu-echinaceu.html
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnakova vypestovala som ju zo semiačok...samozrejme suhlasim, s ničím netreba preháňať...všetkého priveľa škodí...vždy treba zvážiť...je to na každom z nás...
Odpovedať
@zahradnakova ale no, netreba vsetky bludy brat tak vazne 😉 vzdy ked sa objavi nejaky prirodny pripravok, ktory moze liecit, tak sa objavia aj studie, ktore najdu milion vedlajsich ucinkov. Ale ani jeden vedlajsi ucinok nespomenie lekar ked vam cokolvek predpise 😛
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli  tak nejak...preto sa snažím vyhýbať liekom čo najviac :-)
Odpovedať
Naco su nam lieky, ked nam rastu v zahrade 😉🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Áno, príroda je zazračná. Lieky rastú v záhrade, na lúkach, je to krásne taká rozkvitnutá lúka, alebo na jar sedmokrásky na trávniku pred domom, jááááj, každý rok je mi lúto ich pokosiť a tak ich nechávam až pokiaľ to ide. Zo sedmokrások som vlani robila pesto, tento rok iba z medvedieho cesnaku.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zahradnakova pesto zo sedmokrasok? To ako chuti prosin ta a jak ta to vobec napadlo?
Odpovedať
krasne kvietky. Uz viem cim skraslim moju buducu zahradku 😉
Odpovedať
@1skida nielen krasne, ale uzasne zdrave, ak mas deti tak nasusis a podporite imunitu v case chripok 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@1skida ja som z nich uplne nadšená...sú nádherné, aj púčiky su neskutočne zaujímavé, krásne...neviem sa dofotiť.....ale su to rastlinky vysoke, treba s tým rátať a ked sa rozrastu, tak treti rok sa daju už aj odkopať a presadzať...no už na druhý rok sa daju kvety použiť aj na čaje a tinktury...je krásna a liečivá zároveň :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@lubicabystrica Sú nádherné. Mám len túto farbu, zatiaľ . Vedela som, že sú liečivé. Netušila som čo z nich a ako sa používa. Tak som zase o niečo múdrejšia, len si na to spomenúť v ten pravý čas 🙂@chillichilli vďaka
Odpovedať
Profilova fotka
@jancarovahelena ja sa strašne rada na ne pozerám, sú také krásne...a ked ich bolo treba strihať, sušiť a tak...bolo mi ľuto ich odfiknuť...možno ked ich bude viac a rozsadim ich, tak ich budeme aj na čajiky využívať :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?