Hnědnutí tisu

Dobrý den potřebuji poradit. V loni nám začal z ničeho nic hnědnout tis. Vypadá to, že začíná odcházet i druhý:( nevíte čím by to mohlo být? Suchý se mi nezdá, pouze hnědý.
Odpovedať
@eviknufik hmm skodcov tam nevidis? Lupou? Take male roztoce...tie zvyknu takuto sarapatu narobit, ja by som to asi preventivne striekla niecim proti savemu hmyzu ale nie som si ista ci nie je neskoro...este je aj taky skodca co robi dierky v konarikoch pri kmienku, popozeraj.
Odpovedať
@cickamica díky, zkusím mrknout, lupou jsem nekoukala,, myslela jsem, že případně škůdce uvidím okem
Odpovedať
@eviknufik nie nie, take roztoce nie je vidiet, niektore ani nerobia pavucinky...niektore ano.
Odpovedať
Vyzera to na larvy nosanika pri korenoch ktore to zeru..Ak vies po anglicky pozri tu: http://www.icangarden.com/document.cf...
Odpovedať
Ale moze to byt aj dosledok velkeho sucha v minulom roku...v tomto stave ho uz asi nezachranis
Odpovedať
https://ask.extension.org/questions/1... tu tiez pisu ze to moze sposobit velke kolisanie teplot, studeny vietor...tazko povedat, moze to mat xy pricin zial
Odpovedať
@konyk jak poznám, že by to byl nosník? Musím odkopad kus hlíny? A pokud by to byl opravdu on, tak preventivně ošetřit všechny rostliny?
Odpovedať
@eviknufik no jedine tak na to dojdes ak pozries na tie korene...ten co odisiel predtym bol na tom ako? pozerala si korene? Ide hlavne po oleandroch, tujach a tisoch vraj co som studoval teraz.
Odpovedať
@eviknufik a ano osetril by som preventivne ihlicnany
Odpovedať
No to je ten hnědý na fotce, je stále v zemi, ten druhý je ještě zelený ale začíná taky hnědnout, taky na fotce ( ten první). Zkusíme to na jaře odkopat a uvidíme, stejně půjde asi pryč, už se nedá dohromady. Ošetřím pro jistotu asi vse
Odpovedať
@eviknufik aha sorry ja som si vobec neuvedomil ze su to dva rozne podla foto, myslel som ze je to ako to slo postupne..ale uz vidim, vsak iny plot...tak ten cely hnedy uz asi nezachranis, pozrel by som tie korene ak sa ti bude dat kopat...Neviem ake tam mate pocasie, ci sa da ci nie, ale asi by som to velmi neodkladal...Mali ste silne mrazy? Fuci vam tam velmi vietor? To vsetko to mohlo tiez sposobit 😬
Odpovedať
@konyk tak bydlíme u Brna směrem na Blansko, jestli trochu znáte, vítr tu je, to je pravda, ale zas až takový, bych neřekla. No mrazy byly loni v únoru kolem -15. Ale to bylo celorepublikově. Počasí na kopání je, i když zítra má sněžit, tak uvidíme
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ak nebude nic na korenoch tak vymrzol, resp vyschol, to sa posledne roky stava...ak bol plytko zasadeny
Odpovedať
@eviknufik ako to dopadlo? Pozrela si tie korene?
Odpovedať
@konyk Este ne, mrzne tu, tak jsem nekoukala. , Ale příští víkend se na to vrhnu. Ještě ve středu zkusím zajet do prodejny se vzorkem, kde jsme je kupovali
Odpovedať
@eviknufik daj potom vediet ci si nieco objavila, celkom ma zaujima co to klati tieto stromky
Odpovedať
@konyk byla jsem v prodejně a tam mi řekli, že některé druhy tisů, když jsou mladé, tak přes zimu hnědnou. Uvidím co na jaře, doporučili cererit a hořkou sůl. Do země jsem ještě nekonala, bo přes víkend napadlo hodně sněhu.
Odpovedať
@eviknufik fiha, tak to som este nezazil aby az takto zozltol. Tak potom daj vediet ako to dopadlo ;)
Odpovedať
@konyk zdravím, tak nám pomalu, ale jistě usychá. V jiném zahradnictví nám doporučili zkusit nehtem sloupnout kůru. Pokud bude houževnatá a pod ní nebude zelená barva, tak je po něm. Kůra šla ztuha a pod ní byl bílý:(
Odpovedať
@eviknufik hm to ma mrzi. Pozri este tie korene ked ich budes vyberat, ci to predsa nebude ten nosanik :-.
Odpovedať
@konyk určitě kuknem, snad ten další přežije:)
Odpovedať
@eviknufik toto sa udialo aj susedovi, polovica mu takto odisla a neprisiel na to, ze preco 🤔
Odpovedať
Tak tis vypadá nyní takto viz foto ,ale čekám asi že stejne odejde, Bo když sloupnu kůru, tak jde ztuha a je pod ní bílý. Druhý tis je krásné zelený po odrypnuti kůry
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?