Kvety na velmi slnecny kusok

Zdravím Vás milí záhradkári, idem si k Vám pre radu a pomoc. Mám na záhrade veľmi slnečný a teplý kúsok kde keď prší tak je to skryté, čiže odkázané na krhlovanie 🙂 Aké kvety - trvalky znesú takéto podmienky? Slnko 8hodín silné a priame bez možnosti tieňa. Levanduľa asi ok, ale co ešte? Chcem tam dat svahové tvárnice a uvažujem nad floxami šidlolistými a čo ešte. Raďte prosím dikesko 🙂 🙂
Odpovedať
Rudbekia .. mne sa páči ..
Odpovedať
echinacea, delosperma
Odpovedať
Radim Gazanie, tie v tieni ani nezakvitnú ,aj keď sú to v našich končinách letničky ,ale ozaj presne do takých podmienok a sadenicky majú vždy na jar v ponuke 🙂
Odpovedať
toto je aj u nás celkom častý problém a žena sa stále sťažuje že jej kvety zhoria vyschnú alebo dačo. už som sa ju snažil nahovoriť na umelé a bol by pokoj
Odpovedať
@lacikom tak to teda nie 😄 ked kvet tak zivy, @evamama dakujem za typ, @zahradkarvlado super dik
Odpovedať
Predpestuvávame si Gazánie,Králik kýlnatý,Cínie, nízke Astry, a niečo sejeme priamo na záhon-napr.nízke /40 cm/ ozdodné slnečnice.Prikladám menej kvalitné fotto.
Odpovedať
Inak všetko sú to kvety čo si vyžadujú priame slnečné stanovište.Ok rem Gazánie sú to letničky, ale veľmi dekoratívne.Gazánia je síce trvalka, ale len vo svojej domovine v Afrike.
Odpovedať
@duarde gazania je trvalka? to pozeram, ale teda u nas neprezije. ci? Kedy ste zacali s vysevom? Ako dlho rastu? Láka ma to si vypestovat. A garafie kedy sa sadia?
Odpovedať
Gazánia zimu vonku neprežije, dá sa sa určitých podmienok prezimovať na chladnejšom mieste, s obmedzeným polievaním, no príde mi to zložitejšie ako si na jar kúpiť semená, vysiať ich a dopestovať priesady.Najmä ak nemáme vhodné podmienky. Kvety som vysieval 1.4.Vysievam do plytších kelímkov, do ktorých zospodu hrubšou zohriatou ihlou narobím dierky a polievam len podmokom.Pri 2 pravých lístkoch pikírujem do sadbovačov.Momentálne mám takto vyše 80 priesad kvetov, pri cenách na trhoch sa mi to ako dôchodcovi oplatí.Z Gazánií mám 2 druhy- Daybreak Rose a Daybreak Red, cíniu Starlight Rose, Králik kýlnatý-Rainbow zmes, a astra Pompom zmes.Používam substrát Paperpot Special/nie je podmienkou/, ale používam ho na všetky priesady.Myslím si, že na predpestovanie ešte nie je neskoro, aspoň si to vyskúšať.Výhodu to má tú, že si vypestujete presne to čo sa vám páči.Prajem pekný deň.
Odpovedať
Zabudol som-Garafie by som vysial vonku, a potom porozsádzal.
Odpovedať
@duarde dakujem Vam velmi pekne, niet nad rady od skusenych. 😉 🙂 🙂 🙂 🙂 tie gazanie urcite vyskusam, pretoze sa mi neskutocne pacia a vsimla som si ze su to ozaj slnieckomilovne kvety.
Odpovedať
@duarde tak semienka som uz nezohnala ale na trznici uz predavali tieto krasky len neviem ci som sa neunahlila lebo som ich presadila do zeme je tam sice od poobedia plne slnko ale tie noci ...☹️☹️☹️☹️
Odpovedať
Článok sa načítava...
Sú krásne, sú to presne také aké mám predpestované.Gazánie znesú chlad, ale nie mráz, a ono ešte nejaké mrazy hlásia na piatok a aj na budúci týždeň, tak ich prikry napr. netkanou textíliou.Nemajú radi veľmi mokro, skôr znesú trocha sucha a v čase kvitnutia ti budú vďačné za občasné prihnojenie nejakým rozpustným hnojivom na kvety.Kvety hneď po odkvitnutí odstrihávať aby rastlina vevháňala yýživu do semien, ale do nových kvetov.Nezabúdať že sú to nižšie kvety, sadiť ich tak aby neboli clonené.Prajem veľa radosti z kvietkov, až zakvitnú moje dám fotku.
Odpovedať
Dakujem je mozny odber semien z tychto kvetov? Alebo hrozi ze su to hybridy a pri sadeni budu uplne ine? V tomto som laik. Zasadenw su na kraji zahona cize nizke v predu a vzadu vyssie. Je to kusok kde neprsi a pecie slnko tak snad budu ako ked som ich kupila. Hnojivko mozem aj tycinkove na pelargonie?
Odpovedať
Odber semien možný, ale pri suesdstve viacerých farebných variantov vzniknú krížence, ktoré budú mať iné, možno farebne pekné kvety, ale budú menšie kvety,menší vzrast, a to najmä po viacnásobnom odoberaní semien pár rokov po sebe.Ja po vlastných skúsenostiach si každý rok z netu objednávam nové semená.Tie tyčinkové hnojivá nepoužívam, tak neviem,používam vo vode rozpustné hnojivá na kvety, podporujúce kvetenstvo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?