Predzahradka pri bytovke

Ahojte, neviem či som tu správne, lebo nie som vyslovene záhradkár. Chýba mi k tomu totiž jedna podstatná vec a tou je záhrada. Zatiaľ o nej snívam, ale podarilo sa mi presvedčiť vlastníkov bytov, že by sme mohli upraviť škaredý trávnik pred bytovkou. Mám predstavu, že by sme tam dali krušpán, cyprušteky atď. Venujete sa niekto aj tomuto? Viete ma inšpirovať trebárs fotkou alebo poradiť čomu sa vyvarovať? Ďakujem
Odpovedať
Nik sa nevenuje predzahradkam? :(
Odpovedať
@cokoladovyjoe Ahojky,no ja v celku velmi predzahradky ee,ale podľa mňa by sa tam hodili heuchery,skalničky,dala by som tam v podstate trvalky.Nejaké ľalie,kosatce.Treba zvážiť aj to či vám tam svieti celý deň slniečko,ale máte tam aj tieň,alebo len tieň.
Odpovedať
@pegicatko ďakujem...keby som si mohol vybrať, tiež si kúpim záhradu namiesto panelákovej predzáhradky. Ale tak zatiaľ to inak nejde. Ďakujem za radu, sná´d ešte niekto pridá nejaký postreh.
Odpovedať
Profilova fotka
@cokoladovyjoe ja sa predzáhradkam nevenujem, ale čo vidím u nás v okolí, tak veľmi obľúbené je aj pestovanie ruží a rôznych rastlín s okrasným kvetom. a aby som nezabudla, tak nesmú chýbať cibuľoviny ako  narcisy, či tulipány :)
Odpovedať
@petradum vidis, na narcisy a tulipany by som aj zabudol, dakujem, tie fakt nesmu chybat 🙂 Musim pozriet ci uz maju v obchodoch, tusim sa sadia na jesen
Odpovedať
Profilova fotka
@cokoladovyjoe hej na jeseň a mohol by si ich dostať už aj teraz, veď pomaly bude aj sezóna
Odpovedať
@petradum  eeejha, uz mi to vybehlo v upozorneniach 🙂 pojdem nazriet cez vikend do nejakeho toho zahradneho retazca, dakujem 😉
Odpovedať
Ešte by ste mohli 1-2 kríčky ibišteku,krásne kvitne
Odpovedať
@cokoladovyjoe ak ti mozem poradit, kruspan nedavaj...rastie extremne pomaly a skor ti ho znicia psiky alebo nejaky vandal..a ak ani pes ani vandal, tak ho zozerie vijacka kruspanova 😬
Odpovedať
@vyrehotana ano videl som ze teraz su v kurze husenice 🤔😞
Odpovedať
@pegicatko vidis to by slo, tu som cital ze kvitne pekne do jesene...ale babke na to desne isli vosky, bol az lepkavy 🤔
Odpovedať
@cokoladovyjoe nielen teraz, uz sa to taha niekolko rokov a asi to tak rychlo neprestane
Odpovedať
Článok sa načítava...
Dobrý deň. ..Prosím vás poradte aký strom zasadiť. ...Aby aj rýchlo rastol.....potrebujem tien malemujú do detskej izby lebo V lete sa tam nedá vydrzať. ...
Odpovedať
Máte niekto proa skúsenosti  Z okrascou čerešňou...Alebo Jablonov. ..Veľmi sa to paci A chcela by som to zasadiť malému pred okno aby to dobre tienidlo. .....
Odpovedať
@eva268 rychlo rastuci strom je paulownia napriklad. Rastie az extremne rychlo 😉 Na tie okrasne ceresne a jablone zaloz novu temu, tu sa ti to strati. A to chces sadit pred dom ci bytovku? Lebo si v casi fora pre predzahradky bytovkove ;)
Odpovedať
@cokoladovyjoe ..m pred bytovkou...máme tam totiž iba ihličnaté stromy....A nám tieni do spalni no malému nie A ma tam strašný hic....Preto chcem zasadiť niečo čo rýchlo vyrastie....Aby mal tien....obzeral aj aj stromy cestou do školy. ...A dobre vyzerá aj gastan. ...susedia ti nemajú záujem objednať zahradku...bude sa ani zateploväť bytovka...Tak viete mi poradiť. ...Či aj opadáva s toho stormu...Aby to nepoškodilo fasadu?...lístie mi nevadí to pohrablockujem.....A ako rýchlo rastie ten strom máte strom im ako je skúsenosti? ...dakujem
Odpovedať
Prepáčte preskakuje mi slovník ☺
Odpovedať
@eva268 pri vybere stromu ti asi neporadim, mna skor zaujima to, ci nebude mat niekto namietky, ze si chces pred bytovku zasadit stromcek 🙂 Predsa len, ten pozemok nie je v tvojom vlastnictve, kvietky su este ok, ale taky vacsi strom... Aby si s tym este nemala starosti...Neviem ako to funguje, preto sa pytam :)
Odpovedať
@eva268 a mozes na takom pozemku sadit? Vacsinou na to potrebujes povolenie od mesta, ci nie?
Odpovedať
@cokoladovyjoe neviem či potrebujem povolenie.no aj susedovci zasadili na boku bytovky orech A povolenie si od nikoho nepýtali. ...A to teplo sa už nedá vydržať. ....Ale hodia pocTivo.tento rok opisovali stromy na chodníku lebo zasahovali už do elektrického vedenia....A musím ísť aj na životné lebo tu máme strašne staré dve jablone ....A nie sú ani na osoh....musíme zasadiť nové Čo nám budú robiť radosť. ....Len nikoho to nezaujíma. ...A niekto sa toho musí chytiť. ...Potom bude pozde keď spadne haluz na niekoho...
Odpovedať
@eva268 aha..no skus si vygooglit tu paulowniu, ci take nieco chces...gastan by som neriesil, nerastie rychlo
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@eva268 No s tou Pawlouniou pozor. Priestorovo je dosť náročná, bude z nej veľký strom, a okrem toho treba rátať s mäkkým drevom. Je tam teda nebezpečie polámania pri prudšom vetre - Nieje to vhodný strom k nejakej bytovke. Má špecifické plody, ktoré niekomu vadia - mne osobne sa páčia. V akej výške je detská??? Over si legislatívu ohľadne vysádzania stromov pred bytovkou - zisti komu patrí pozemok nie každý sa môže s tým stotožní - to píšem hlavne kvôli problémom, ktoré by v budúcnosti mohli nastať. Ak by som už mala do niečoho ísť, tak skôr Pyrus calleryana Chanticleer - Hruška okrasná veľmi odolná mestskému prostrediu, exhalátom, zasoleniu a suchu a navyše významne medonosná.
Odpovedať
@cokoladovyjoe Buxus v žiadnom prípade. Skús skôr odolné pôdopokryvné trvalky, alebo kry, popríp. pokryvné borievky. Na miesto pred činžáky môžeš použiť trvalky napr. Geranium, Bergeniu, pachysandru - do tieňa, Brunneru. Ak tam je svetlo hoď tam nepetu, levandulu, trávy. Zo stálozelených - Juniperus horizontalis Wiltonii, alebo Green carpet, alebo zakrpatené borovice - Pinus mugo pumilio. Veľmi vďačné sú Spiraea japonica 'Little Princess', Genpei alebo Potentilla fruticosa.
Odpovedať
@skacena211 ooo ďakujem za rozsiahlu odpoveď, toto je super odporúčanie. :) levendúl sa bojím, že mi to tam akčné babky otrhajú, lebo však v skriniach mole...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?