Tuja + cipruštek-vyschnutie

Má niekto skúsenosť s tujami smaragdovými a cypruštekmi: posadil som asi pred 10 rokmi za sebou striedavo asi po pol metri tuju bsmaragd + cypruštek asi tak 1O kusov. boli vo velkosti asi tak 80 cm.za pať rokov rastu, ani jedem strom nevyschol...asi tak na 7 rok , ked už boli vo výške 1,8metra začal prvý rok vyschýnať prvý cypruštek...a každým rokom další a daľší....tuja smaragdová nie. boli vysadené , tak, že ráno slnka svietilo na ne, cez den robila im tieň jablon vysoká asi 5 metrov od tují rastúca, a podvečer, ked slnko zapadalo , boli tiež v tieni... raz za dva roky som ich prihnojoval formou kompostu z hnoja.... stretol som sa u viacerých záhradkárov, že im asi po 5 až 7 rokoch ciprušteky vyschýnajú...prečo?
Odpovedať
@bohuzial cyprusteky ľúbia mierne kyslú pôdu, možno to im chýba a treba ich hnojit. Neviem či im stačí klasický kompost hnojovy 🤔
Odpovedať
A teraz sú rozšírené aj skodce, nemáš v konarikoch malé dierky? Ale to by šlo asi aj po tujach...vseobecne posledne roky tieto druhy stromov kapu za záhadných okolností
Odpovedať
Nemaju vela vlhka? Su citlive ak maju korenovy bal dlhodobo vo vlhku. Ake mas podlozie? Nie je tazke, az ilovite? Daj foto, kde ich mas zasadene, aj to moze prezradit dovod. Nemas blizko murik? Naopak cez leto zas mozu trpiet salavym teplom z takeho muru a nedostatkom vlahy. Ono sa pise ze je cyprustek nenarocny, ale je ovela nachylnejsi ako tuje 🤔
Odpovedať
mne vyhynul ked sa doslova uskvaril cez leto..nepomohlo ani zalievanie vecerne
Odpovedať
vela vody, malo vody, vela tepla, skodce...cokolvek :) ak mas foto pridaj, budeme mudrejsi ;-)
Odpovedať
@slimejsa teraz sú zapadnuté a obsypané snehom...na jar ak bude času...3 som už zlikvidoval...išli postupne z boku očerveneli tak postupne polovica pekne zelená bola...ale nie som si istý či to sposobila príroda alebo človek....na jar som videl, mojho suseda ako s rozprašovačom s dlhou rúčkou robí postrek svojich ovocných stromov...s chémiou tam pobehoval....nemohol za vertrom ako dapadala chémia zachytit postrek aj moje cyprušteky? malo by to vplyv na ne? chemický postrek na ovocné stromy?
Odpovedať
@bohuzial mám aj psa, viem čo sposobí jeho moč a preto ho do záhrady nepúštam vôbec... a sú to presne také isté príznaky, ako keby ich pes označkoval.....
Odpovedať
@bohuzial 7 rokov riastli nádherne....žiaden problém...
Odpovedať
@slimejsa pred tým som nedával ani žiaden kompos ani hnoj a riastli bez probléhu...aj kompost som dal a nebol problém....ja to vidím v susedovi.....robil chemický postrek na svojich ovocných stromkoch ja mám tuje posadené na hranici pozemku s ním ako živý plot....to nebude prírodou, to bude asi človekom.....
Odpovedať
@bohuzial moze byt ze ti ich odpravil akcny sused tym postrekom 🤔
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?