Tuje - vzdialenosť od základu plota

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Chystám sa vysadiť tuje popri plote s betónovým základom. V akej vzdialenosti od základu by som ich mal vysádzať aby mali korene dostatok priestoru a hlavne aby korene nepoškodili betónový základ plotu?
Odpovedať
@stano60 podla toho ake tuje. Ak si kupil smaragdove tie co su vsade v zahradkarstvach, tak minimum 3/4 metra, ale radsej viac.
Odpovedať
@zita19 zatiaľ ešte nemám kúpené ale uvažoval som o smaragdových. Sú aj nejaké ktoré by bolo možné vysadiť bližšie?
Odpovedať
@stano60 tuji je vele druhov, su aj krasne stihle druhy a kultivary, len sa tazsie zhanaju. Treba si nastudovat popisy jednotlivych kultivarov. Na druhej strane aj zo smaragdovych tuji zostrhas reletivne stihly plot, len to znamena ked uz dosiahnu urcitu sirku strihat kazdy rok aj 2x. Ked budu tesne pri plote tak ta cast od muru sa casom zacne vyholovat, lebo nebude mat svetlo, ale predna cast sa da udrzat v rozumnych rozmeroch a aj v dobrej kondicii.
Odpovedať
radim to iste, co aj Zitka, dobre ti napisala 😎
Odpovedať
@branojan @zita19 ďakujem za rady
Odpovedať
@zita19 rozmýšľam čo dať ako živý plot, potrebujem neopadavý, aby plnil funkciu vetrolamu od poľa. Mám medzi plotom a ovocnými stromami miesto 2,5m. Preto potrebujem dať živý plot čo najbližšie ku plotu. Rozmýšľal som už všeličo, ale stále mi vychádza že tuje budú najrozumnejšia voľba. Do akej šírky sa vie rozrásť tuja smaragd? Alebo teda akú rastlinu použiť do živého plota, aby som nemusel zastrihávať z bokov?
Odpovedať
@kajo873 ked chces stihle, tak nevyberaj tutu smaragd ale prirodzene stlpove kultivary cohokolvek. Mas na vyber tuju vychodnu, tuju riasnatu, aj tuja zapadna ma viacero kultivarov, nielen smaragd, cyprusteky, tisy, borievky. Kludne aj zmiesana vysadba aby to nevyzeralo ako cintorinsky mur. Ale budes musiet sadit hustejsie ako ked nasadis smaragdy, tie sa skor zapoja, ae casom dozreju do stavu, ze ich treba strihat. Ja by som medzi to dala aj cervienku, hlohynu a brslen, nico kvitnuce aby si tam nalakal opelovace aj nech to je prijemne aj pre oko.
Odpovedať
@zita19 Ďakujem za radu. Preto som pôvodne nechcel tuje, vôbec sa mi nelúbia. Ale keďže som spravil zle výsadbu ovocných stromov, a potrebujem niečo nasadiť v blízkosti oplotenia asi nemám na výber. Všetko ostatné treba strihať aj z boku. A potrebujem niečo proti vetru, pretože keď fúka od role tak sa nedá ani do záhrady vyjsť. Keby medzi tuje nasadím hlohynu bršlen tie sú opadavé? Keď opadajú nebude vidieť vyschnuté vnútro tují?
Odpovedať
@kajo873 hlohyna a brslen su neopadave, alebo len ciastocne opadave (dost zavisi od pocasia v zime, ale aj ked opadaju, tak len na kratky cas). Ked dobre vyberies tuju, tak nebudu mat suche stredy ani ked budu celkom blizko inych krov.
Odpovedať
@zita19 Čo znamená dobre vybrať tuju.. Niektoré kultivary nemajú tendenciu takto vysychať?
Odpovedať
@kajo873 vsak vyssie pisem, treba vybrat stihle stlpovite kultivary, tie nemaju tendenciu rozrastat sa do sirky a tym padom vyholovat casti vyhonkov, ktore uz nemaju dostaok svetla. Keby si aj rozrastenu smaragdovu tuju ostrihal az do toho vyholeneho dreva so suchym ihlicim, do roka ozelenie zo spiacich ociek. No a ked sa zas rozrastie a vnutorne casti nebudu mat svetlo, tak su pre rastlinu nepotrebne, lebo sa nepodielaju na fotosynteze, tak tiez zhnednu a uschnu. Ked nechces mat vnutra tuji vyschnute mas dve moznost. Bud vybrat dobry kultivar alebo pravidelne strihat.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Hrab, aká vzdialenosť má byť od plota suseda, aby mi konáre neprechádzali do záhrady.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?