Založenie skalky

Chcem si zalozit skalku, ale nemam s tym vobec ziadne skusenosti. Okrem toho mi pre to chyba cit. Viete mi pridat pre inspiraciu svoje foto? Nemam prachy na to, aby som to dala robit niekomu inemu, tak musim svojpomocne. Skaly chcem nazbierat na poli, take vyorane. Treba davat aj nejaku foliu? Prosim inspirujte ma. Velmi sa mi to paci, len som absolutny zaciatocnik 😒
Odpovedať
zaklad je vela vela skal, do zadu velke, do predu mensie, jednu vedla druhej, tak aby medzi nimi vznikli take kapsy, do ktorych potom vysadis rastliny. Je pelsie zacat malou skalkou, ktoru postupne rozsiris podla moznosti a sil. Ak uz budes mat skaly na kope zasypes ich zeminou a nechas na prirodu aby ju dopravila do medzier medzi skalami. Na jar pripadne dosypes zeminu, kde sa vsetky stratila v medzerach medzi skalami a vysadis skalnicky. Nizke dopredu, vyssie do zadu, pomedzi to nejaky ihlicnan, tesne okolo chodnika bylinky, ktorym sa v skalke mimoriadne dobre dari (skoro vsetky co ta mapadnu okrem maty, ta ma radsej tien a vlhko) Rozhodne nezacinaj tym, ze prerylujes velky zahon, na neho natiahnes foliu, porozmiestnujes par kamenov na pol metra od seba, vyrezes do folie par dier, zasadis rastliny a dosypes strkom. Jednak to ma od skalky straaasne daleko, zdaleka to nie je take bezudrzbove ako sa nam pokusaju nahovorit v Novej zahrade na Jojke, rastlinam sa tam az tak hviezdne nedari a este to vyzera ako pobocka slovenskych kamenolomov a strkopieskov. A kym zacnes, tak investuj par drobnych a kup si nejaku knizku
Odpovedať
@arachnofobicka super tema, tiez ma to zaujima 🙂
Odpovedať
@arachnofobicka kuk sem http://www.skalnicky.cz/skalky.php http://www.skalnicky.cz/vlasak.php A mas co citat do Mikulasa 😉 http://www.skalky-zahrady.sk/Skalky
Odpovedať
@zita19 jezisikriste, to je hotova veda 🤔😕 a to som si myslela ze zacnem s niecim nenarocnym 🙁 do frasa, zahradkarcit je tazsie ako som si myslela 😬
Odpovedať
@luciachrobacik tiez si zahradny novacik?
Odpovedať
@arachnofobicka ako vsetko, co chces pravit poriadne. Ale zas na zahrade sa za drobne omyly nestriela a casom prides na to, ze co chces co nechces, co sa ti dari a prinasa potesenie a na co sa vykasles.A rozhodne je najlepsie nanalozit si vela. Potom sa to nestiha. Radsej daj skalku meter na meter, ktora bude pekna ako hektarovu, ktora bude zubozena. Kedykolvek ju vies rozsirit, ked skalnickam prepadnes. Ked nie, na potechu oko staci aj taka.Ale dobre by bolo aspon tie skaly a hlinu navozit este pred zimou, na jar cela vyradostena nabehnes vysadzat a za par tyzdnov uz bude nieco aj kvitnutJa nie som novacik, tiez skusam, nie vzdy sa mi zadari ale zas uz mam celkom dost veci vyselektovaných, ktorym cas a namahu venovat nebudem. U nas sa skalka zredukovala na rozchodniky a este nejakých par otuzilcov tam rastie. A tym padom je samoobsluzna, a uz ani skaly nevidno 😛
Odpovedať
@arachnofobicka nie uplne, ale stale sa ucim ;)
Odpovedať
Profilova fotka
držím palce pri vytvorení skalky😉. Naozaj je lepšie začať len tak v malom a skúšať a skúšať. Ja som si urobila skalku hned ako sme sa nasťahovali do rodinného domu. Prvá chyba bola, že tam predtým rástol pýr a ja začiatočník som to síce vytrhala ale ved poznáte pýr. Po rokoch mi prerástol cez skaly a nepomohlo ani hlboké vyberanie. proste mi úplne zamoril celú skalku. Druhá chyba, že som si pred skalku zasadila Hakuro Nishiki a samozrejme, keď sa rozrásla tak mám polovinu skalky v tieni. No človek sa učí na vlastných chybách 🤔. Takže som sa rozhodla pre radikálne riešenie. Kvety som vybrala, skalku postriekala, aj ked nerada používam chémiu ale iné riešenie nebolo, a na jar idem robiť všetko nanovo. Už sa na to teším len už to bude skalka neskalka, lebo polka je na slnku a druhá v tieni stromu. Ale nejako to vymyslím a skombinujem vhodné kvetinky a dúfam, že to bude pekné. Dajte tiež potom vedieť ako pokračujete a na jar foto kvetiniek. Držím palce a nejako to zvládneme, veď je tu kopec ľudí ktorí poradia. Pridávam foto starej skalky a dúfam že tá nová bude krajšia.😉
Odpovedať
@jurenikova to je krasna skalka, hrozne sa mi paci ten strom s gulatou korunou...to je to Hakuro Nishiki? Co to vlastne je? A dakujem za rady, cize najskor miesto dokladne odburinavit...
Odpovedať
@zita19 veru tak chcem aj zacat, len na takom malom kusku radsej, tak je to rozumne
Odpovedať
@jurenikova velmi pekne
Odpovedať
@jurenikova ta vrba je nadherna. Kupila som ju rodicom, tak dufam, ze sa jej bude tiez takto darit, podmienky by na tom mala 🙂 Aj ju nejako specialne zazimovavas?  arachnofobicka to je japonska vrba 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lemuria japonska? vyzaduje si naku speci starostlivost?
Odpovedať
@arachnofobicka ano japonska 🙂 Co som sa o nej dozvedela, tak by mala byt nenarocna. Vlastne potrebuje vlhkejsie stanoviste, skor taky polotien. Dokonca by vraj mala prezit aj tuhsie zimy, ale s tym este nemam skusenost. Myslim, ze v poslednej dobe je to celkom oblubeny stromcek u zahradkarov 🙂
Odpovedať
@lemuria ach no u nas uz problem vlhejsie miesto...aj kaktus dochne lebo ho nema kto poliat 😄😄😄
Odpovedať
@arachnofobicka no ak nemas take miesto k dispozicii, tak potom radsej vrbu netreba trapit 😄
Odpovedať
@lemuria mozno by som ju vychovala..a stal by sa z nej sukulent...
Odpovedať
Profilova fotka
@arachnofobicka tej vrby sa nebojte, je nenáročná. Polievať ju treba hlavne na začiatku po vysadení. Ak jej dáte raz za týžden poriadne vody, bude to stačiť. len je ju treba strihať do gulata aby držala tvar a to hneď od začiatku a ona sa potom pekne zahustí. Ostrihajte na jar a potom v auguste - septembri , ked zozelenajú tie nové prírastky. Držím palce, je to nádnerný strom.
Odpovedať
@jurenikova dakujem, tak to mozno risknem, lebo je fakt krasna
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?