S.O.S pre moje ruze na lodzii

Zdravim vas vsetkych a prosim o rychlu radu. Vcera som nedopatrenim preliala moje krasne ruze, ktore pestujem v kontajneroch na lodzii. Dnes som velku cast zeme vybrala a odcerpavam hrncekom vodu, ktora este nateka. Chcela by som tam nasypat hydrogel a po napucani ho vybrat. Potom zmiesat novu zem s perlitom a zasypat. Myslite, ze ich takto mozem zachranit - alebo mate niekto este nejaku radu??? Dakujem vopred Hela
Odpovedať
Moja prva rada je, ze ked uz to mas takto rozrypane, zozen si polystyren a nalam ho a nasyp aspon 10 cm hrubu drenaznu vrstvu (pri tej vyske kvetinacov kludne aj 15 cm). Nalamat ho treba asi na 1 az 5 cm kusky. Potom aj ked ti ruka ujde, tak nebudu stat v blate. Na vrstvu polystyrenu urob "vrece" z dvojitej netkanej textilie, do ktoreho das substrat a z ktoreho sa ti nebude splavovat zemina do drenaze. Par dni v blate tie ruze vydrzia, takze ich vyber, sprav poriadnu drenaz, pridaj novu zeminu, mozes aj s hydrogelom a zasad znova.
Odpovedať
@zita19 Dakujem velmi za radu. Drenaz tam mam urobenu - asi 10 cm keramzitu v pancuchovych nohavickach. Myslis, ze to je malo? Tie ruze som orypala z troch stran az na obal. Chcela som sa vyhnut tomu vyberaniu, pretoze som sa bala poskodenia, maju uz nove vyhonky. Ale ak ich treba vybrat, tak vyberiem. Ten hydrogel funguje dobre, bagrujem 2x denne. Pridavam foto z dnesneho rana, 7.15 hod - rybnicky sa uz netvoria. Nechcem nic riskovat, ak ich mam vybrat, tak ich vyberiem.
Odpovedať
@hela5279 ak je tam dranaz z keramzitu malo by to stacit. Vyberania sa nebol, ruze su buriny, nic sa im nestane. A mala by si ich ostrihat. Ano, uz maju listy, ale to vobec nevadi, ruze treba vzdy na jar ostrihat, aj popinave treba trestrihavat aby pekne zahustli a viac kvitli
Odpovedať
Juuj, dakujem krasne za rady, s ruzami som taky zacinajuci kvetinkar - kupila som ich a posadila na jesen minuleho roka a aj ked vela o tom citam, som zmätena z tych info. Veelmi dakujem, urcite ich zostriham - este prosim, ako hlboko? A mam ich niecim aj postriekat? A co mozem pod ne vysadit? Som ti velmi vdacna za rady 🙂
Odpovedať
teoreticky by ten hydrogel mohol pomoct ..no presiel uz vikend, tak by ma zaujimalo, ci si s tym aj nieco robila alebo stale odcerpavas vodu hrncekom
Odpovedať
Ahoj, presne pre taketo situacie je vhodne mat kvetinace s odtokom prebytocnej vody. To co si urobila si urobila dobre a verim, ze to pomoze. Viac sa asi neda.
Odpovedať
Mili priatelia, tu je najnovsie info: hydrogel je super - poctivo nabera vodu do seba, lahko sa to bagruje zufanou (foto vyssie) von, uz nehrncekujem, lebo tie mlacky sa hrncekom uz nedali. Bagrujem 2x denne, rano a vecer a je to uz neporovnatelne lepsie. Zajtra mi pride z Hornbach specialna zem pre ruze, aj netkana textilia, perlit som uz kupila. Pojdem presne podla navodu Zita19 (velka vdaka Zitulienka19!!!). A zacinam verit, ze ich zachranim. Zatial vyzeraju, ze si ani nevsimli, ze som ich utopila... 🙂 😉 ...urcite budem jednotlive kroky fotit, tak ak chcete, mozem ich sem postupne pridat. Drzte mi palce!!!
Odpovedať
@cickamica Zial, kvetinace velkosti a dizajnom ako som chcela su len tieto - a to su vonkajsie obaly na pestovanie v hydroponii.
Odpovedať
Krasnu slnecnu nedelu prajem vsetkym - pridavam foto zo zachrany utopencov 😉 Vynosila som cca 15 velkych kyblov mokrej zeme. Do 1 nadoby sa vojde cca 30l suchej zeme +drenaz. 1.foto - dobre umyla nadoby. 2.foto - 2 hod. v praci som drvila polystyren 0. foto nie je - na polystyren som dala keramcit v starych pancuchach 3. foto - na keramzite je stara modra plachta- akoze tkana textilia 4.foto - zem, zmiesana s perlitom. Okolo korenoveho balu trochu hydrogelu 5. foto - dufam prezivsie ruze 🙂 Teraz sa chystam na vrch dosadit kvety - primulky, iskernik a take previsle cosi...a potom OSTRIHAT. Z toho mam fakt strach, este som to nikdy nerobila. Netusim na ako kratko ich mam zostrihnut. Tak vas prosim o poslednu radu - ako na strihanie popinavych ruzi???? Dakujem za rady a krasny nedelny den z BA vam praje Hela
Odpovedať
@hela5279 so strihanim popinavych ruzi ti nepomozem, toto na zahrade nemam, ale skus pozriet na web Urob si sam, urcite to tam uz niekedy mali, len asi bude treba hladat, bol to starsi clanok
Odpovedať
@hela5279 Pri popínavých ružiach sa odstraňujú len suché a choré výhonky.
Odpovedať
Ahojte, snazila som sa ako som vedela 🙂. Ruze som ostrihala podla tohoto clanku: https://www.zahrada.sk/magazine/rez-r... Po dvoch dnoch od ostrihania som vysadila aj jarne kvetinky - teraz uz len dufam, ze sa vsetko podarilo, a budu krasne rast a prosperovat. Vlastnou blbostou som si narobila kopec prace, ale verim, ze koniec bude dobry. Dakujem za komenty a pomoc vsetkym ... 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@hela5279 budem drzat palce, aby to zvladli. myslim si, ze si urobila vsetko preto, aby sa ti ich podarilo zachranit. tak teraz to bude na nich 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?