Jablóň nepúšťa listy

ahojte, kúpil som asi pred 4-5 týždňami voľnokorennu jabloň, zasadil ale zatiaľ nepustila ani lístok. Ale keď som trochu štikol z konára nebol suchý. Je to normálne alebo z toho už nič nebude
Odpovedať
Mal si ju pred vysadbou vo vode nejaky cas? zastrihol si korene pred vysadbou?
Odpovedať
vo vode bola 2 dni - nestíhal som. Korene som nezastrihol - nevedel som 😞
Odpovedať
vo vode bola 2 dni - nestíhal som. Korene som nezastrihol - nevedel som 😞
Odpovedať
vo vode bola 2 dni - nestíhal som. Korene som nezastrihol - nevedel som 😞
Odpovedať
vo vode bola 2 dni - nestíhal som. Korene som nezastrihol - nevedel som 😞
Odpovedať
vo vode bola 2 dni - nestíhal som. Korene som nezastrihol - nevedel som 😞
Odpovedať
pozerám že nejak blbne pridávanie príspevkov
Odpovedať
@tino2 máš dve možnosti 1. polievať každý deň a dufať že sa chytí a zakorení 2. vykopať, skontrolovať korene a zastrihnúť len tie hrubšie pri kraji tak, aby sa po uložení do jamy reznou plochou dotýkali dna , aby rez bol horizontálny.
Odpovedať
@evamama dik a je normálne že to tak dlho trvá ?
Odpovedať
Ja som nedávno mal tiež taký problém s broskyňou ktorá sa nepreberala. Nakoniec som si všimol že som ju posadil príliš vysoko. Teda bola v zemi menšia časť ako keď rástla v ovocnej škôlke. Prihodil som trochu hliny spravil som okolo kmeňa kopec a broskyňa sa pekne prebrala. Ja osobne si myslím že hĺbka výsadby môže mať taktiež vplyv na správny rasť.
Odpovedať
@tino2 u tých volnokorennych je čas zakorenovania dlhší, práve preto že korene boli bez vody a živín nejaký čas. Niekedy sú vykopané aj na jeseň, uložené v piesku alebo nejakom substrate , tak sa musia zase dostať do normálu 🙂 , práve o to ide aby začali rásť už na mieste po vysadení
Odpovedať
Profilova fotka
@tino2 môžeš mi prosím napísať cez aké zariadenie a aký prehliadač si pridával koment? Vypísalo ti to aj nejakú chybu, alebo len takto pridalo viackrát? Ďakujem 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tino2 nam sa toto stalo s broskynou, tiez sme nezastrihli korene a nepreberala sa. Tak sme vykopali, zastrihli korene, dali zas na dva dni do vody a znovu vysadili. Potom uz tlacila len taky fukot
Odpovedať
Ešte jedna vec. korene zastrihnúť, ako píše evamama. ale je tiež dôležié zastrinúť korunu aby zodpovedala koreňovej sústave.Ak sa primerane nezastrihne koruna korene korunu nevyživia, a môže dôjsť až k vyschnutiu stromčeka.
Odpovedať
@duarde @evamama
Odpovedať
@miselaho Windows 10, PC, Chrome pripajam screen
Odpovedať
@miselaho
Odpovedať
Korene som nevidel, ale rozhodne to chcelo povýsadbový rez, ktorý by zodpovedal koreňovej sústave. Tú korunu bolo treba radikálne zostrihnúť. https://www.youtube.com/watch?v=B4OyJ... Teraz zostáva len dúfať, že očká žijú. Neviem, ale 5 týždňov po výsadbe by som ju už nestrihal, aj keď možno by to ešte stálo za to.Ale to sa skús s niekým poradiť, takú skúsenosť nemám.
Odpovedať
To video je veľmi dobré. Stromček vyzerá ,že žije, aspoň podľa toho, ako je kôra napnuta ( no čo vidím takto na diaľku) . Ja som myslela,že to máš len jednoročný vyhon. Ale v tomto prípade: vykopala by som ho, aby si videl korene a zastrihol ich, poliať do jamy veľa vody, a tiež ho dať menej hlboko ,aby miesto štepenia bolo asi 20 CM od zeme, teda ak je to možné , že je dostatočne dlhy podpnik. Korunku určite ešte ostrihať, aj stredný konár skrátiť, ono čím bližšie púčiky ku kmienku,tym skôr vypučia. A hlavne nech má stále vodu, a dosť, aby sa dostala až ku koreňom. Na začiatku aj dve - tri vedrá za deň .
Odpovedať
@evamama dik, 20 cm nepôjde to by už korene boli pomaly von. Nevieš naznačiť do foto ako by si zostrihla ? Ono niečo zostrili v obchode kde som kupoval
Odpovedať
Zostrihnúť tak ako na tom videu, princíp je stále ten istý.To čo zostrihli v obchode, nemalo zo strihom nič spoločné.
Odpovedať
@duarde ok večer pozriem video, dik. možno to vykopem pozriem tie korene a dám vyššie, len to bude už dosť plytko, udrží sa to v zemi ? Inak poraď na jeseň chcem ešte dokúpiť nejaké stromčeky, ale neruším aké odrody. Je to okres kežmarok, je to vo svahu otočenom na juh. radšej niečo nižšie, to čo som kúpil je tuším na M9 to je ten najmenší, možno by bol lepší trochu väčší podpník. Nejaké jabloň, hrušku, slivku, rozmýšlal som aj čerešňu , višňu ale neviem či u nás nieje moc zima. Hlavne niečo odolné chorobám aby sa čo najmenej muselo striekať. Inak musia byť z každého aspoň 2 alebo stačí jeden ? kvôli opeľovaniu. Možno blbé otázky 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@tino2 ďakujem za info, pozrieme to 😉
Odpovedať
@tino2 ja by som asi takto ostrihala 🙂
Odpovedať
A čo sa týka odporúčaných odrôd, prenecham väčším odborníkom, napr. https://www.zahrada.sk/magazine/profe... Alebo aj v iných lokalitách radi, výber najbližšiu k tvojim podmienkam. A k tomu opelovaniu: popozerať čo rastie v okolí. Ak sú iné stromy , stačí aj jeden. Ak nie, je pre istotu lepšie aspoň dva. Ale napríklad čerešne a višne už sú vyšľachtené aj samoopelive odrody.
Odpovedať
Vybral by som odrody s neskorším dátumom kvitnutia,aby bola šanca vyhnúť sa neskorším mrazom.Poškodenie kvetu mrazom je myslím najväčší problém v chladnejších lokalitách.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?