Prečo černajú orechy?

Mama ma na pozemku stary orech. Vzdy bol v pohode, vlani omrzol trosku, ale vzchopil sa. Tento rok ma ale ciern orechy. Niektore cele a niektore supy su len flakate. Moze to byt dosledok tych mrazov?
Odpovedať
@zahradkarvlado vola sa to antraktoza orecha. Teda moze to byt ono, je to hubove ochorenie. Neda sa s tym vela robit, musis zhrabat listie na jesen, nenechavaj to tam lezat.
Odpovedať
Hubova choroba, ak je strom maly tak postriekat fungicidom ;)
Odpovedať
Mlady strom preventivne striekat fungicidom skoro na jar.  Samozrejme zhrabavat listie. Ale sused sa toho nezbavil, musel ist orech prec, lebo nemal ziadny pouzitelny orech
Odpovedať
@cickamica @netrpezliva @zita19 dakujem...no striekat to nepojde, je to celkom fesny oresisko uz. Skusim aspon tie listy poriesit na jesen a uvidime. Nerad by som on prisiel 😐
Odpovedať
@zahradkarvlado nemusi sa jednat o antraknozu...Pozri sem: www.uksup.sk/download.php?fid=2084
Odpovedať
@zahradkarvlado stiahne ti to pdf, je to novy skodca na orachu 😬
Odpovedať
@majstercapko no do prcic, toto som este nevidela 🙁😵‍💫😮
Odpovedať
My sme mali takéto niečo vlani
Odpovedať
Profilova fotka
Prosim Vas a cim to striekat? Ci tymi klasikami typu Karate, Durspan, Mospilan? Treba aj zmacadlo? Dakujem
Odpovedať
@majstercapko no do ri.. sakra...fuj...hej su tam tie svine..porazi ma..zlata antraknoza 😬
Odpovedať
@sissik skusim asi karate... 😕
Odpovedať
@netrpezliva @zahradkarvlado no je toho teraz po slovensku celkom dost... @sissik skusil by som ten Durspan alebo Karate 😒
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
tento rok uz neviem, ci stihnem. Ale poviem aj susedovi, tomu tiez hnusne vyzrali. Vdaka za info, som myslela, ze to je je nieco ine, je este jedna choroba, kde scernie cely orech a na tu treba mednaty pripravok. Tak spo polievala kuprikolom ku korenom (vsak ako postriekam velikansky orech🤔), ale no nezabralo a zase zacinaju cerniet
Odpovedať
@sissik ta hubova choroba je antraknoza, vtedy sa pouziva kuprikol. Ale ak mas husenicky v tom orechovom oplodi, tak je to tato potvora 😒 A pri antraknoze cernaju aj listy 😉
Odpovedať
@majstercapkon super, v paradajkach husenice, v orechoch husenice..v kruspane..kde ich este najdem? 😒
Odpovedať
@netrpezliva no zial seru sa nam sem divni skodcovia odniekial 😬😒
Odpovedať
Tak som pouzil karate ale uz bez efektu, neskoro asi :-/
Odpovedať
@zahradkarvlado ou tak ale aspon vieme ako s tym bojovat buduci rok 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
Jaaaaj, no parade, v predchadzajucich rokoch bolo zopar ciernych orechov a tak som okoli postieka cuprikolom, listie pravidelne zhrabujem na jesen. Ale tento rok som pozoroval cernanie plodov v priebehu leta a vysledok celkom zly. Uplne sa otocil vysledok, viacej ciernych orechov ako pekne spadnutych z rozovretej supky. Skusil som nejake otvorit, no nieco sa bude dat vylupat z toho, ale nepaci sa mi to.Takze ako s tymito potvorami bojovat? @majstercapko pise "skusil by som ten Durspan alebo Karate" bude to ucinne? A ako na vysoky strom, ci stromisko okolo 15 metrov? Neviete co je to za lepiace zlte dosticky v tom pdf z uksup? No treba sa pripravt na buducu sezonu. Rozvesiam to vsade a bude z orecha Vianocny stromcek, ale tie musky americke tam nechcem mat :-(
Odpovedať
@alfazahradnik a mas tam tie husenice?
Odpovedať
Profilova fotka
@majstercapko ziadne som nevidel na tych co popadali dolu teraz, ale v lete ked som kde sa dalo dosiahnut daval dolu cierne plody, tak som zopar bielych cervikov videl. Ale teraz na tychto popadanych som si nevsimol a to som tie cierne supky daval dole kde sa dalo, aby bolo zopar dobrych ci lepsich orechov ako tie cierne. Mozno us su prec a odleteli. Nevies co su to za zlte lepiace dosticky? Daju sa kupit? Kupujem na slivky tie biele proti piliarke. Zlte som videl iba male dosticky na msice na paprikach.
Odpovedať
@alfazahradnik fuj tak nejak aj u nas...hlavne ze neviem kedy do zadku to striekat, uz ma to nebavi
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado  hej, nie je to dobre tieto primigorvane potvorky. A zaujimave ze su z Ameriky, buxusy nam nicia husenice z Ciny, nema to prirodzenych predatorov, no proste globalizacia v plnom rozkvetu aj v zahradke ;-(
Odpovedať
@alfazahradnik zlte maju normal v hornbachu
Odpovedať
@alfazahradnik vsak amerika, to mas tot na skok :P
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?