Prekazajuca čerešňa.

Mám skoru ceresnu asi 5m visoku stromky čo sú v jej blízkosti sa doslova odkláňajú dve hrušky som musel presadiť . Už ma mrzí že som ju nedal na koniec záhrady je to skorá odroda.Tesim sa na vaše rady z postrehy čo môže byť dôvod.Stromky sú dostatočne od seba.Vsetkym želám pekný deň:-( foto nemam
Odpovedať
@jojoklac no problem je asi v tom ze je velka a tieni, ci? Otazne je ako sa toci slnko atd. Susede sa takto odklanali ovocne stromky od tuje, cele boli do sikma
Odpovedať
veru tak, tieni, ostatné stromčeky sa ťahajú a budú ťahať za svetlom
Odpovedať
Skus to este odfotit, napis aka strana, to je, kolko slnka dopada atd...tazko si je to predstavit a este tazsie takto radit 🤔 ale najskor to bude nedostatok svetla
Odpovedať
ak ma 5m a je kosata, tak to bude len nedostatkom svetla..otazne je aj to, ako daleko su tie ostatne stromky a co je v okoli. Nemusi byt na vine prave ta ceresna
Odpovedať
Ceresna uz od prirody byva vysoky a kosaty strom, ak este je zastepane na vtacnici, tak porastie az do neba. Ale potesim ta, ceresne celkom odbre znasaju rez, takze ked pooberate ceresne, kludne ju mozes skratit, preriedit korunu, rany osetrit stromovym balzamom. Je velmi pravdepodobne, ze este do jesene vyzenie vela vlkov, ked nie v tom roku, tak urcite na dlasi rok. Tie treba ustriehnut a este pokial nie su zdrevnatele osrihat tesne pri konari. Nie vsetky, staci ak z 3, 4 ostane jeden. Najlepsie je vybrat taky, ktory nerastie priamo hore. Vlky najneskor na treti rok zacnu rodit. Ano je to robota navyse, ale zachvas aj urodu na ceresni aj ostatne stromy budu mat dost priestoru a svetla. Kebyze si sadil novu ceresnu daj si pozor na vyber stromceka. Hladat stepeny na slabo rastucom podpniku (teraz neviem aky to je, ale ak si prestudujes web ovocnej skolky Caklov, tak sa tam dost o tom dozvies) a to co plati pre odstup medzi stromami pre jablone, pre ceresne treba nasobit dvoma.
Odpovedať
Komu a comu ta ceresna prekaza? Riadny presvetlovaci rez by to mohol poriesit. Ale tazko bez foto nad tym rozjimat. Skus odfotit
Odpovedať
@zahradkarvlado pre Vás mladých je to jednoduché zverejniť foto .... je pravda že sa človek sa učí celý život aj ja sa to musím naučiť....Cítim tie úsmevy ale je to tak. Želám pekný víkend :)
Odpovedať
@jojoklac to je v pohode, je tu viac takych, ktori to nevedia :) Rad by som ti pomohol, tiez ma to naucili nie tak davno, ale neviem to takto na dialku. Dole mas ze pridat foto, uz len najist ho, kde v pc to mas ulozene...
Odpovedať
ahoj. To že si ich presadil, je správne. Čerešňa to ale nespôsobila, odklon stromkov , kedže sú v dostatočnej vzdialenosti od seba... Tam je iný dôvod. na tom mieste ked posadíš další stromček, tak isto sa odkloní...ale čerešňa je v tom nevinne...Dôvodom, ktorý má toto na svedomí je podzemie...tada to, čo sa deje pod zemou ... čo sa tam deje? sú tam napr. podzemné vody, obzvlášť v naklonenem teréne tým miestom prúdi podzemná voda-závlaha - a korene sa na tú stranu radi obohatia vodičkou spodnou....takže aj korene v tú stranu mohutnejú a ťahajú celý stromček v jednu stranu....naklonia sa... mám na záhrade 2 takéto naklonené stromky...jeden je asi tak 80 ročná stará rodiaca jablon a druhá je asi 20 ročná jablon. Sú obidve posadené v rovnakej rovine - ale obidve sú posadené rovnako nad spoločným malým kopčekom na rovine a rovnako sú aj naklonené...a tak isto mám posadenú asi tak od týchto jabloní asi tak 20 metrov čerešňu...na rovinke, ktorá je nad kopčekom...čerešňu nenaklonilo...rastie rovno...má zo 35 rokov a je vysoká...rodiaca. jablonky sú síce naklonené-ale rodiace...a celkom pekne to v teréne na kopčeku ukáže...nevyvracia ich, sú pevne zakorenené a isto by som ich ani nepresádzal ani nerezal, lebo v tom mieste by ostal prázdny plac- a čokolvek zo stromov by som tam nasadil-tak by sa nahlo...prirovnám to, ako ked vetri dujú zo severu, tak strom ohne smerom na juh. podobne je to v tomto prípade, tečúca spodná voda sposobuje náklon stromku...
Odpovedať
Záhradkári , prečo si vždy myslíte, ked je nejaký problém so stromkami, že dôvodi sa hladajú len na povrchu...svetlo, tien, košatosť, od seba kolko sú, a pod. Veľa vecí, čo sa týka stromkov, sa deje pod zemou-pod stromkom, pod jeho korenovou sústavou, takže skúste pátrať- a zistíte, že dovody možu byť aj - pod zemou-a tie sú podstatné tiež - ako slnko-tak isto mesiac- ako sucho- tak isto mokro. ako mráz - tak isto horúčava. ako dažde na povrchu zeme-tak isto spodná voda. a toto je dôvod nahýňania stromkov-vážený- spodné prúdiace toky , ako aj krtko a jeho chodbičky, ako larvy obhrýzajúce koreňovú sústavu a pod. vela veci sa deje práve pod zemou-vážený záhradkári, na to nezabúdajte...
Odpovedať
5 metrová čerešňa- ved to nie je ani riadne rozrastená, 5 metrov je v podstate malá čerešňa...ja mám 30 metrovú čerešňu na výšku...
Odpovedať
@bohuzial priznávam na toto som ani nepomyslel. je pravda z tej strany máme jediný a veľmi sílny prítok vody do studni nie darmo sa hovorí že človek sa učí celý život Ďakujem :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?