Vaše Jahody a Maliny

Aké máte doma odrody malín a jahôd . Ako ste spokojní ,ich plusy a mínusy ?
Odpovedať
Jahody Senga-sengana,máme ju už dlhé roky, je to vec nostalgie, a nejak sa s ňou nechcem rozlúčiť, pretože ju stále považujem za jednu z najlepších odrôd - spokojnosť-bez problémov, a Elsanta, takisto dobrá odroda, veľké plody,Obidve patria medzi skoré odrody, dozrievajú približne rovnako, u nás bez chorôb, po zbere koncom leta a v jeseni sa objavuje škvrnitosť.Obe veľmi chutné.Maliny mám jednu odrodu No name - dar od susedy, a potom mám Polku, tú môžem vre lo odporučiť, výborne a pravidelne rodí, veľké plody chutné, obidve odrody sú remontantné a bez chorôb.Ja ich strihám obe na jesenný zber, prinesú tak väčšiu úrodu a hlavne bez červíkov.
Odpovedať
Profilova fotka
Jahody mam senga sengana - skvela spolahliva klasika. Potom mam este jahody korona (taka ironia nazvu v tomto obdobi), tie su velke, krasne, extremne sladke, deckam chutia najviac. No a potom mam este stalerodiace ostara, tie mi chutia najmenej, ale na druhej strane rodia aj v case, ked to ostatne jahody uz maju za sebou 😉 Maliny zatial nemam (take, ktore by som cielene sadila, tie co mam netusim co su zac, ale skor su take mrnave, divoke), ale pozerala som na Polku, ktoru spomina vyssie aj @duarde
Odpovedať
@miselaho nasa americka kolegyna sa pred par mesiacmi vydala. Teraz sa vola Heather Corona... (ale to len mimo temy) @pbe jahody mam senga sengana, proste najlepsia raz rodiaca jahoda aku poznam. A potom stalerodiace ostara, na tie nedam dopustit odhodlane a statocne rodia az kym nezmrznu. Okrem toho mame mesacne (lesne) rujany. To je take mile spestrenie deja Maliny mame polka, tiez rodia cele leto na take vyzobavanie vyborna volba. Z letnych mame meeker a otawa a este velmi stare, myslim, ze sa volaju rubin
Odpovedať
Profilova fotka
my sme sadili corony a osthary, nejak sme v tomto zaciatocnici tak skusame ale ako vyzera zatial, ze sa im v zahone celkom dari
Odpovedať
Ja osobne mám maliny Glen Ample ..v druhom roku po výsadbe vyháňajú veľké množstvo nových vyhonov zo zeme ..pred pár tyzdnami som obstrihal niekoľko vyhonov z minulého roka napadnutých krasňonom ostruzinovim co je ale problem vsetkych malín ..viac budem vedieť v lete ...prvé 4 plody minulý rok boli ale chutne .. Jahody mám odrody Allegro ,Rumba ,Karmen ..vsetko Ale momentálne druhý rok bola to frigosadba .. Allegro - nasadil v prvom roku hneď po vysadení celkom slušnú úrodu ..jahody o niečo sladšie ako Rumba ..vytvára v celku mohutny krik Rumba - podobné ako Allegro trochu možno menej sladšie ale o trošku väčšia veľkosť ,Allegro ale uvádza v popise vyššiu úrodnosť na ker ako Rumba ,no skúšam aj chvalenu rumbu Karmen ..v prvom roku po výsadbe nejak veľmi neporastla , teraz v druhom to dobehla ..je to chutná klasika V každom prípade jahody mám pod fóliou tak sa urýchlili a je otázne či ešte nepríde silnejší mráz ..momentálne su v kvete ..
Odpovedať
Profilova fotka
@pbe sadila som iba jahody a taktiež senga sengana 🙂
Odpovedať
ahojte, mate niekto jahody zasadene aj vo vyvysenom zahone? ake mate skusenosti?
Odpovedať
@ruskiana pozri môj album ..v celku to ide...zatial ..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Tak som vytrhal všetky jahody po 3 rokoch a idem skúsiť niečo nové ..ako základ by som rád dal koronu najviac koreňov ..potom k tomu sengu senganu a elsantu ..ktorá z týchto dvoch sa vám javí lepšie ? Počul som že sengana odchádza dosť na hnilobu koreňov .. Ďakujem @tamkake15 @alieninka @zita19 @miselaho @duarde
Odpovedať
@pbe my mame senganu len par korenov, zvysok mame ostaru. Nemam vela miesta, tak radsej budem vyzobavat jahody cely rok ako mat naraz viac ako stihame zjest a po zvysok roka len opatrovat vnate
Odpovedať
@zita19 tak to je rozumné riešenie.. ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@pbe tiež by som to kombinovala. Ostara ma neoslovila, hľadám momentálne tiež chutné stálerodiace k sengane a korone.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@miselaho aká je tá Korona prosím ?.myslim výnos a chuť - sladkosť a veľkosť ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@pbe chuť je naozaj výnimočne sladká, naraz urodia veľmi veľa pomerne veľkých plodov. Ale je to jednorázovka - naraz veľa.
Odpovedať
Profilova fotka
@pbe Sadila som ich v marci, koncom mája už bola prvá úroda
Odpovedať
@miselaho ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@duarde do akej výšky dorastá malina Polka, ďakujem..
Odpovedať
@zuzii1 podla zavlahy, bezne medzi metrom a cosi vyse metra a pol
Odpovedať
@zita19 má prosím odroda malín Polka a Polana tŕne?
Odpovedať
@zuzii1 Poľana nie je úplne beztrnova, ale sú jemné. Plánu nemam
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?