Vrúbľovanie - metódy / rady / tipy

Ahojte, ovocinarstvu sa venujem asi rok takze som pomerne zaciatocnik, ale tento rok som vrubloval prvy krat a mozem sa pochvalit ze mi z cca 50 vrublov vzislo asi 90%. Robil som iba za kôru a kopuláciu. Co som ale prekvapeny, na slivke mi nevysiel ani jeden. Robil som aj za koru aj kopulaciu na troch stromoch, ziaden sa neujal. Vrubloval som vyhonky z odrody TOP HIT. Su slivky nachylnejsie?  Dufam ze tato tema poskytne obrovske mnozstvo informacii od ovocinarov profesionalov nech sa ostatni mozme priucit :-) Vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
@aveiro nemáš nafotený vyslovene postup? Že ako si to robil. Pomohlo by 😉
Odpovedať
Ja by som prijala take zhrnutie. Ako vrublovat, kedy, nejaky fotopostup. Moze sa to naucit aj amater, ktory s tym nema skusenosti?
Odpovedať
@janazjarku Mila Janka, zial nemam nafoteny ani natoceny postup ale na jar som vrubloval prvy krat a ucil som sa iba z internetu + od jedneho mladeho ovocinara amatera na dialku. On mi dal nejake tipy triky a na webe som si nastudoval postup -  na ytb je kvantum videi. Na jar sa chystam zase a to uz urobim nejaky zaznam. Skusim aj experiment dat hrusku na jablon a naopak :-) Pre zaciatocnika je idealny sposob za kôru. Netreba vsak zabudnut ze uskladnenie vrublov, datum vrublovania a faza mesiaca pri vrublovani je polovica uspechu.
Odpovedať
@aveiro no mne nestaci citat ani videa. Potrebovala by som skor niekoho priamo pri sebe aby som sa mohla pytat.
Odpovedať
@janazjarku tak Vas pozyvam na horuci caj na zahrade, kde vam ukazem ako na to ;-)
Odpovedať
@aveiro ooo, a kde sa ta zahrada nachadza? 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
jadroviny (hrušky, jablone) sa ujímajú jednoducho. u mňa to je 100%. vrúble vôbec neskladujem iba ich v jari odstrihnem a prenesiem na iný strom a vždy sa ujmu, či už za kôru do rázštepu alebo iným spôsobom. ale kôstkoviny (slivky, čerešne) sa ujímajú ťažšie. sám som vyskúšal množstvo spôsobov skladovania vrúbľov (v chladničke, v snehu, vo vlhkom piesku.....) a ujateľnosť prakticky nulová. za celé roky, čo skúšam navrúbľovať kôstkoviny sa mi to podarilo len 3x. 2x čerešne (1x za kôru, 1x očkovanie) a 1x ringlótu tiež som ju očkoval. niekto kto je asi skutočne expert povie, že vrúbľovať kôstkoviny je malina, ale ja som už vyskúšal všetko a s tým mám problém, ale zase jablone a hrušky s tým problém nemám. tam mám na jednom strome aj 4 odrody.
Odpovedať
@hudos00781 skus odobrat vruble kostkovin v decembri a a vrubluj vo februari, zalezi ale aj od priebehu pocasia. Ale mas pravdu v tom ze kostkoviny sa ujimaju omnoho horsie, ani mne sa nedarilo, a potom som niekde na fore objavil tuto radu a podarilo sa ;-) samozrejme ani s tymto nieje 100% uspesnosť, no ale ja to vzdy nahradim kvantitou :-) a nieco sa uz chyti. (podarila sa mi slivka, ceresna aj marhula) Len je problem najst dodavatela zaujimavych vrublov.
Odpovedať
@peterpe snažím sa o to už niekoľko rokov. vyskúšal som rôzne obdobia odberu vrúbľov, rôzne skladovania, rôzne časy vrúbľovania a aj rôzne spôsoby a nič. ale už to neriešim jadroviny si poštepím a kôstkoviny si kúpim zo škôlky. mne išlo najmä o to aby som mal ovocné stromy na plánkach. chcel som hlavne čerešne naštepené na vtáčnici, ale mne sa to nedarilo a nakoniec som našiel škôlku, ktorá predáva čerešne štepené na vtáčnici. a tým pádom som sa prestal snažiť sám štepiť kôstkoviny
Odpovedať
@hudos00781 ja som tiez v tom len zaciatocnik, ale po dva roky sa mi overilo ze ked to robim postupom ako som popisal, tak mam aspon aku-taku uspesnost, inac sa mi nedarilo, zaklad je mat nenarasene vruble, ja to zase robim, ze mam rozne semanaciky, rozne po zahrade pod starymi stromami, ma ruka svrbi tak skusam :-) . ceresnu som preto skusal, lebo som potreboval do koruny kordie nastepit opelovaca, a podarila sa Van. Dokonca podarilo sa mi aj naockovat broskyne (to mi nejako moc nejde) a tento rok chcem este znovu vyskusat naockovat stare korene vinica (minuly rok som mal mizivu uspesnost), mam stare korene tak ich chcem vyuzit. Jadroviny su super, tam sa aj mne chyta skoro vsetko.
Odpovedať
Skusal som, tiez som v tom nenasiel potesenie, len sklamanie 😒
Odpovedať
@majstercapko no ale o to vacsia radost ked sa zadari :grin:
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peterpe áno je to veľká radosť, keď sa ujme :-D tak som sa tešil, keď sa mi chytila ringlota pred 6-timi rokmi, ale teraz už ma asi 4m na výšku a doteraz nevieme akú som naštepil. :-D rodiť začala až posledné dva roky (2016 a 2017) a vždy keď už má plody o veľkosti 50 centovky, tak príde mráz a všetko opadne 🙁 ale dúfam, že to tohto roku vyjde. niekde som čítal, že ak sa skoro na jar urobí postrek kuprikolom tak to dokáže zbrzdiť pučanie stromov až o jeden týždeň, tak som zvedavý ako to tohto roku dopadne
Odpovedať
To je pekna tema, rada sa tu naucim nieco nove, dedo mal stare stromy, mozno by som nieco takto mohla zachranit :)
Odpovedať
@hudos00781 no aj ja som dosiel na to ze treba oznacovat, som si myslel ze si zapamätam....:grin:, co kde je a ze potom pridem s menovkami....a.....:grin::grin::grin:
Odpovedať
@peterpe ja už si teraz označujem :-D z číny som si kúpil označovače, také aké majú v ovocných škôlkach ale plastové. na to si napíšem odrodu a to pripnem na strom
Odpovedať
mozes mi prosim ta poslat link na tie oznacovace? a cim to popisujes aby to vydrzalo? Pouzival som fixku ale ta vydrzala len cca 1,5roky, potom vybledla, teraz som presiel na stitky zo starych zaluzii, odstrihnem si kusok zo zaluzie, a potom vyskrabem tam nazov, tak predpokladam ze to bude viacej trvacne. zatial drzia ;-) Teda to pouzivam az na tom co sa uz chytilo, na zaciatku tam dam plastove popisane fixkou a az ked vidim ze sa ujali tak tam dam tie stitky zo zaluzii.
Odpovedať
@peterpe tu je odkaz https://www.aliexpress.com/item/20pcs... ja na to píšem iba čiernou centrofixou a drží to
Odpovedať
Skus metodou chip budding.Videa su na youtube.Vruble odobrat koncom decembra ci v januari a udrziavat nenarasene do marca-aprila.
Odpovedať
@suhaj24 skusal som aj podla videa ten chip budding, ale u mna je vacsia uspesnost klasickym vrublovanim. Tym chip buddingom (ockovanim) chcem skusit tento rok este raz na jar prestepit vinic, tak uvidim.
Odpovedať
Skusaj za pribudajuceho mesiaca(nie cez spln) Tiez su obdobia ktore sa vymykaju tomuto pravdilu napr cca tyzden okolo Jana to ide velmi dobre.Ak zacina jar a spusta sa tok miazgy je to tiez vhodne obdobie.
Odpovedať
@suhaj24 vyskusam uvidim ako budem stihat. chcem tu skusit ked zacne slzit vinic.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Skúšal som tento rok ockovat na jar vinic, vypadalo vsedko najprv velmi nadejne, skor z kazdeho ocka vyrasili listky, no ale postupne casom polovica uschla, ale aj tak som bol rad za tu uspesnost :-) Kedze mi zostali ale este nejake zimne vruble, tak som vyskusal aj juni vrublovanie hnede do zeleneho, tam kde mi ocka posli, a ide to :-)
Odpovedať
Minuly rok preckovany stary kmen, som si overil ze ak sa da, tak treba skusit ockovat, vrublovat, ako dopestovat upne novu sadenicu s kmienikom. Pri ockovani je vyhoda vyuzitia zakorenenej podnoze, mam vedla seba ockovance, a aj novu vysadbu a rozdiel je to veliky.
Odpovedať
A este jeden obrazok uspesneho minulorocneho ockovania, uz zacina byt dobre, tak ho postupne odobavame :-) Skoro na jar som akurat postriekal Sulkou, a potom uz ziaden postrek, ked pozriem na vedlajsie zahrady ako su klasicke vinice zamucnatkovane, tak som rad ze som vsadil na odolne odrody.
Odpovedať
Ahojte Máte niekto skúsenosť s Chip Budding teraz cez leto? Chcel by som zaockovať čerešne čo vyrastajú pri paneláku (zrejme niekto papal v okne :-D ). Sú vysoké asi meter, niektoré aj viac. V prípade že by sa ujali rad by som ich presadil na vhodnejšie miesto. Myslíte si že bude lepšie to spraviť teraz alebo počkať na jar? Ak počkať tak aký pri tom zvoliť postup? Tiež mi pri chalupe rastie čerešňa (divá, vyrástla sama, plody velké cca ako višňa, vysoká cca 4-5m). Rád by som do nej zaštepil nejakú lepšiu odrodu. Bolo by to možné aj keď už je strom veľky? Ak áno kedy a ako postupovať? Tiež by som si rád vypestoval jablone a hrušky ako podpníky a tiež vinohradnícke broskyne. Máte s tým niekto skúsenosť? Budem rád za akúkoľvek radu či postup. Ďakujem :)
Odpovedať
@makox Treba skusat teraz, a ked sa nezadari na jar opravis :-) Teraz nastava aj cas ockovania na spiace ocko, treba skusit ked ide odchlipnut kôra, a zaockovat normalne do T, netreba robit chip budding (ten som sa docital zevraj sa da viacej menej pocas celeho roka). Aj ja sa chystam ockovat ceresne, borskyne teraz, akurat ockovat musis do dreva co narastlo tento rok (jednorocne). S tou veôlkou cersnou je to problematickejsie, kostkovinam sa horsie zaceluju rezne rany (glejotok), ja by som ale skusil prestepit na jar za koru jednotlive kostrove konare (snad to nebude velky zasah), a ak sa nezadari tak potom do tych vlkov co vyrasia, nasztepit (naockovat) neskor.
Odpovedať
@makox Je ti ale jasne ze ked budes vysievat semienky, budu to povacsinou vleke stromy, No jablone, najlepsie by bolo keby si si zohnal jdarnicku moravsku (ci tak nejako sa vola), z tychto uslachtilich neviem ci budu vhodne, alebo si kup jeden stromcek, odrez uslachtily druh, nechaj len podnoz a postupnu ju zasypavaj a budes mat viacej zakorenenych podnozi (toto sa mi zda ze ide v pripade m9 aj MM106, ostatne neviem) - kukni google. Ja som skusal mirabelky si takto vysiat ako podpniky a zistil som ze boli velke rozdiely v raste medzi nimi, najodolnejsei som nastepil (naockoval) a rozdal :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?