Vrubľovanie

Dobrý deň, mám otázku ohľadne vrubľovania. Mám na záhrade strom jablone, osadova odroda, jablká sú výborné. Problém je, že sa mi vylomil kostr. konár. A ja chcem túto odrodu zachovať pre prípad, že mi odijde celý strom. 1. Kedy odoberať vruble z jablone (Horné Kysuce) ? 2. Kde ich uschovať ? 3. Keďže to nemám do čoho zavrubľovať. Môžem to urobiť tak, že kúpim vypestok jablone na podpniku M9 alebo MM106, zasadim, zrežem ho v 1m výške na špičak a do toho zavrubľujem na spojku tu odrodu ktorú chcem ? 4. Čas vrubľovania na spojku ? Ďakujem, som úplný začiatočník 🙂
Odpovedať
@usiak123 o vrúbľovaní nájdeš aj na nete či v knihách veľa informácií, tak len stručne k otázkam. 1. Bežne sa odoberajú vruble počas zimy, keď nemrzne . 2. V igelitovom ( mikrotenovom) uzavretom vrecúšku napr. v chladničke. 3. Nemusíš kupovať už zavrublovany stromček, dajú sa kúpiť samotné podpniky, napr. Plantex ponúka, aj som od nich vlani kúpila. A na tieto podpniky sa vrubluje nižšie ako 1 meter. (Vo výške 1 meter by bolo na podpniky plánky, keby si chcel vysokokmeň, ak máš dosť miesta v záhrade,aj to by si mohol vyskúšať.) 4. Presný čas ti neviem povedať, začiatok jari, pred pučanim sa môže alebo potom až počas prúdenia miazgy. Dobre je sa spojiť s niekým skúseným v okolí.
Odpovedať
Kúpil by som stromček mm106 alebo dokonca A2 lebo tá 106 máva problém s hnilobou krčka ..(niekedy)..predávajú aj na bazároch na internete .. Stepil by som za koru zo stromu na strom pokojne okolo 10 marca + - Vruble sa dajú skladovať na zatienenom mieste aj vonku zakopat do zeme ..presný postup je na internete ... Osobne som zabalil do vlhkej servítky ..do sáčku a chladničky ..najlepšie je zo stromu na strom začiatok marca za koru ..
Odpovedať
@usiak123 ad1) v zime, ja vacsinou odoberam na prelome rokov ked nemrzne. ad2) ja mam zakopane v zemi na severnom mieste v zahrade, alebo aj chladnicke ak nezavadzaju (a ak zena nefrfle 🙂 ad3) mozes alebo kup podpnik ako pisali predomou ad4) ja vrublujem spojkou vo februari ked nemrzne (teda aspon u nas), mozes aj za koru ale to az ked ked je miazga - na nete je hafo info
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?