Zlta slivka

Poradite odrodu zltej slivky ktora sa v pohode oddeluje od kostky? S ktorou ste spokojni?
Odpovedať
V prilohe su fotografie slivky Tipala. Je to zlta slivka, podotykam ze je to mimoriadne bujne rastuca odroda sutocne po par rokoch je strom obrovsky.Ten rast je neuveritelny- jedna z odrod z najsilnejsim rastom zo sliviek.Plody na fotografiach su z tych poslednych co dozrievaju na strome teda dobre prezrete su vyborne.Tie predtym nemaju nejaku extra vysoku cukornatost ale kto ochutnal si pochvaluje.Inak Mirabelka Nancyska ma tiez zlte plody a da sa z nich urobit dzem na nerozoznanie od marhuloveho. Tu je špendlik zlty ten nemam. http://prodejstromku.cz/produkt/spend...
Odpovedať
@suhaj24 ta vyzera vyborne, nemas odfoteny cely strom?
Odpovedať
waaau s takymi som sa veru este nestretla
Odpovedať
@luciachrobacik Foto4 je Tipala zatrete miesto ukazuje vysku dospelej osoby- podotykam ze strom ma takych cca 6-7 rokov maximalne.Foto 5a je pohlad na 2 rozkvitnute stromy Tipaly.Foto 6-Tipala iny pohlad.Foto 7 -plod Tipaly.Nieco som musel zatriet kedze to su fotografie zo zahrady blizkej rodiny.
Odpovedať
@luciachrobacik Inak ked to Kvitne to ma kvety skoro ako trnka :) Ak niekto ocakava extremne sladke plody bude mozno sklamany-chutou urcitne nie.Su pristroje na meranie cukornatosti v jednotke Brix a podla merani Tipala nedosahuje silnu sladkost ako napr slivka Toptaste.Tipala patri medzi slivky s nizsou cukornatostou.
Odpovedať
@suhaj24 no pekny strom, podnoz je urcite myrobalan, nie? Dalo by sa buduci rok dohodnut na nejakom odbere vrublov? ;-)
Odpovedať
@suhaj24 dakujem, krasny strom a nadherna zahrada
Odpovedať
@suhaj24 mne naopak nevadi ze nie su extremne sladke ;-)
Odpovedať
@peterpe Neviem aka je to podnoz , nieje to na mojej zahrade.Toto ma blizka rodina 2ks stromov a ak bude cas mohol by som nieco od nich zobrat.Na svojej zahrade mam zatial zastepenu Tipalu na 2 stromoch tak uvidime.Este jedna fotografia tej istej Tipaly z maja 2014 bol to vtedy este maly stromcek.Natom nazorne vidno ako sialene rychlo to rastie.
Odpovedať
@luciachrobacik Ja by som u tejto odrody trocha zvysenu sladkost uvital.Kedze iba dobre dozrete plody maju tu spravnu top chut.Ale inak v nej konzumenti citia castokrat aj akusi marhulkovu chut.Ale nie kazdy.Neda sa povedat zjednodusene ze by to malo marhulovu chut ale nieco tam je.
Odpovedať
@peterpe Na inych forach sa uz viac ludi "stazovalo" ze sa im prestava pacit do akych rozmerov tie Tipaly rastu.Je dost mozne ze toto je iba podnoz st.julien.Je to iba velmi mlady stromcek a pozri ake to ma rozmery po par rokoch.
Odpovedať
@suhaj24 dobre vediet, tak by som ju nastepil niekde do kuta zahrady ;-) musime si vymenit zoznamy co vsetko máme :-) som myslel ze st.julien v zatravnenom sade nebude moc prosperovat, ale asi nieje problem so zavlahou
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peterpe Tak maju tam moznost zavlahy ale je to severovychod Slovenska cize leta niesu tak extremne ,chladnejsia dolina atd.Skutocne nik nevie co su to za podnoze.Nejaky vrublovy material by sa dal vymenit, sice som v posl 2 rokoch vysadil cca 20 druhov stromov, ale predtym to stagnovalo cize mnozstvo dostupnych odrod asi nebude nijako zavratne.
Odpovedať
A ja som myslela ze zlte slivky su len ringloty 🙁 taketo klasicke slivkoidne zlte som jakziv nevidela
Odpovedať
Namerane hodnoty Brix(cukornatosti) u Sliviek(prevzate z ineho webu) Tipala 15Brix, Stanley 20 Brix, Valjevka 20 Brix,Toptaste 29 Brix,Durancie 25 Brix. Preto som v prispevku hore uvadzal ze by som uvital vacsiu cukornatost u Tipaly , mozno v teplejsich a strednych oblastiach slovenska s tym problem nieje.Ale trocha viac cukru by Tipaly mat mohli chut sa mi zdala trocha dietnejsia, aj ked u tych plodov co boli najdlhsie na strome ,nepopadali tie boli ok.Ale 20% urody nieje vsetko.
Odpovedať
@suhaj24 tak to sme na tom podobne, ja som sa tiez rozbehol len posledny rok-dva :-) No ak nezabudnem tak sa koncom roka ozvem, vyskusal by som ju, a na vymenu ponuknem aj nieco odo mna. Pozeram ze oproti tej toptaste, ma fakt nizku cukornatost. (ale zase zevraj toptaste ju ma az moc)
Odpovedať
@peterpe Jedina Slivka o ktorej viem ze ma vysoku cukornatost a naprd chut je Lipnicka , to by mal by skutocne iba krystalovy cukor ktory sa jest neda -nepochutis si.Kdezto Toptaste sice ma vysoku cukornatost ale nieje to krystalovy cukor-cize nieje to iba sladke az po usi, ale ta chut je vyvazena zhramonizovana.Cize nieje cukornatost ako cukornatost.Ono aj u tych mladych stromcekov sa nie zriedka stava ze stromcek pusti na jar vyhon napr z kmienka kde by som ho hned odstrihol ale ked viem ze bude treba nejaky vrublik tak to necham rast tak.Cize teoreticky je mozne aj z mladych nieco ziskat.A kedze na takom vrubliku je zo 7 ociek je lepsie to stepit ako chip budding tak sa to da rozmnozit istejsie.Neviem ako je to u teba ale vsade kde sa pohnem je sarka cize dodane vruble by boli z sarkou.Je to skratka vsade.
Odpovedať
@suhaj24 ach jaj, ta sarka, uz ju mam na jednom strome :-( takze cakam ze sa rozsiri dalej aj na ostatne :-(.
Odpovedať
Teda, uz vacsine prispevkov nerozumiem :-D :-D :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Cerstve foto Tipaly maj 2018 a pre porovnanie ten isty stromcek v maji 2014.Ako vidno ten rast Tipaly je neuveritelny.Za tak kratku dobu .V 2014 to bol malicky stromcek ,dnes ozruta a nikto nevie do akych rozmerov to dorastie.
Odpovedať
@suhaj24 fuha, to je pekny macko
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@suhaj24 Tie vyzerajú chutne, my sme sadili ju zasadili na jeseň, tak sa teším :))
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?