Som Táňa a som začiatočník

Ahojte, som rada, že som mohla byť medzi prvými lastovičkami fóra 🙂 Volám sa Táňa. Framboise je vo francúžštine malina, ja milujem maliny. Som nováčik, zdedila som záhradu so sadom a teraz sa pokúšam o to postarať. 😉
Odpovedať
@framboise1 vitaj, zahrada je krasne dedicstvo 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1krásne dedičstvo 🙂 želám veľa šťastia, nech sa darí a veľa radosti zo záhrady :-)
Odpovedať
@lubicabystrica Ďakujem, snažím sa, učím sa...nejak zvládnem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 tak ako sa zatial darí ? spomínala si sad, mate nejake ovocie ? u nás tento rok všetko ovocie okrem ríbezli vymrzlo..
Odpovedať
@lubicabystrica ahoj, dakujem za opytanie. Riesila som tu prave pred par dnami ze aku zivotnost ma taky ovocny strom. Celkom v zlom stave sa mi zdaju byt. A neviem ci su so slabou urodou vdaka tomu stavu alebo mrazom, ja sa v tom velmi nevyznam. Su to vsetko take 30 a viacrocne stromy, tak neviem co s tym. Ci prerezat, zmladit, alebo vypilit a sadit nove...
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 my sme tiež zdedili staršie stromy a nemam skusennosti..najprv sme strihali, no uroda slaba...odporučam ti rovno odbornika, nech ti ich ostriha, ošetri, poradi...my sme aj vypiliť museli, už boli niektore suche, stare...ale tie čo zostali, keby nám nevymrzlo ovocie, zarodili dosť...oplati sa to nechať na skúsenejších, ušetriš si čas...držím palčeky :-)
Odpovedať
@lubicabystrica len odborníci sú extrémne drahí a ja nemám financie navyše 😒 musím sa s tým nejak popasovať sama
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 nieeee....tak som to nemyslela, viem su drahííí...len napr nejaký sused čo sa vyzná a má dlhoročné skusennosti...my sme v zime susedovi pomohli z vodou a sme ho poprosili o strihanie...pripadne nech ti to niekto len ukaže...my sme nestrihali dobre, velmi sa koruna rozrastala...a teraz rastie pekne a stromky mali plody...ja som laik na stromky a zdalo sa mi to zložite...čo nechať a čo odstrihnuť...skus sa popýtať, ak tam máš niekoho v okoli...a možno aj tam, kde predavaju stromky v záhradnictve sa niekto najde....
Odpovedať
Tento rok odsledujte,ktore ako rodia,a oznacte si tie ktore su slabo zarodene,mozno az by bol podpnik zdravy ,tak zastepit na nich nove odrody,ale v tom vam ozaj poradi skuseny zahradkar,nejaky sused,alebo niekto kto sa venuje ovocinarstvu.Tazko radit,pokial to niekto neuvidi,ako sad vyzera
Odpovedať
@lubicabystrica aha, tam moc susedov nie je...snažím sa čo to naštudovať, možno to zvládnem aj ako samouk 😉 @winnenden ďakujem, štepenie mám v pláne naštudovať cez zimu :)
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 tak nech sa ti všetko vydari...ked človek chce, všetko zvládne....držím palčeky :-)
Odpovedať
@lubicabystrica dakujem, vsak budem postupne pridavat foto a urcite sa budem vela, vela pytat 🙂😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@framboise1 kto sa nepýta - sa nedozvie :-)
Odpovedať
@lubicabystrica no ja sa budem pytat vela vela ;) zacinam sa na to vsetko tesit, s vami to zmaknem snad ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 tešme sa spolu...aj ja sa mam stále na čo pýtať...ale človek sa postupne zlepšuje a robí veci šikovnejšie a stále väčšia radosť, ked sa zadari 🙂 a ked sa nezadari, treba sa len poučiť a isť dalej...vyjde to nabudúce :-)
Odpovedať
@lubicabystrica ano to je moj najoblubenejsi styl: pokus-omyl 😀
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 a na záhradke to rozhodne funguje :-)
Odpovedať
@lubicabystrica celkovo sa to da aplikovat na vsetko v zivote 😂
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1 ano, máš pravdu 🙂 keď už sa človek v niečom sekne, je fajn, ked si to uvedomi, poučí sa a ide dalej :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj Tánička. Ako so už písala mám v poradí 3. záhradu. V tej druhej bol krásny starý sad, ten kto zakladal záhradu sa tomu evidentne rozumel. Stromy pekne ošetrené, prestrihané, rodili síce po menej ale o to krajšie a väčšie ovocie. Teraz čo máme záhradku stromy majú tak 30-35 rokov.  Sú to obrovské prerastené opachy s množstvom letorastov. Už na pohľad sa mi nepáčili. Veľmi sa do strihania nevyznám-nevyznáme tak sme zavolali odborníka. Ten nám poradil všetky postupne povymieňať. Vraj od začiatku pestovania boli zle ošetrované, strihané. Postupne ich vymieňam za nové. Nie je to taký drastický zásah, ako keby som ich všetky na raz vykopala. Tak čo z toho vyplýva? Aj starý strom má svoju hodnotu, záleží ako s ním bolo zaobchádzané. Na Tvojom mieste by som počkala ako stromy zarodia a podľa toho sa rozhodla. Tieň zo stromov do záhrady patrí, ako sa mení klíma na stále teplejšie a teplejšie letá, každý kúsok tieňa v záhrade bude vítaný. Držím Ti palce a určite pridaj fotografie.
Odpovedať
Profilova fotka
@framboise1, Ahoj Tánička. Ako so už písala mám v poradí 3. záhradu. V tej druhej bol krásny starý sad, ten kto zakladal záhradu sa tomu evidentne rozumel. Stromy pekne ošetrené, prestrihané, rodili síce po menej ale o to krajšie a väčšie ovocie. Teraz čo máme záhradku stromy majú tak 30-35 rokov. Sú to obrovské prerastené opachy s množstvom letorastov. Už na pohľad sa mi nepáčili. Veľmi sa do strihania nevyznám-nevyznáme tak sme zavolali odborníka. Ten nám poradil všetky postupne povymieňať. Vraj od začiatku pestovania boli zle ošetrované, strihané. Postupne ich vymieňam za nové. Nie je to taký drastický zásah, ako keby som ich všetky na raz vykopala. Tak čo z toho vyplýva? Aj starý strom má svoju hodnotu, záleží ako s ním bolo zaobchádzané. Na Tvojom mieste by som počkala ako stromy zarodia a podľa toho sa rozhodla. Tieň zo stromov do záhrady patrí, ako sa mení klíma na stále teplejšie a teplejšie letá, každý kúsok tieňa v záhrade bude vítaný. Držím Ti palce a určite pridaj fotografie.
Odpovedať
@jancarovahelena ďakujem za osobnú skúsenosť. Tiež som čakala na úrodu, ale tento rok ich obral o plody mráz. Tak ich teda nechám do ďalšieho roku, skúsim ošetriť čo sa dá, trošku presvetliť na jar a uvidíme. Mám rada stromy, nechcem sa ich vzdať, ale asi bude fakt potrebné niektoré nahradiť novými.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?