Drevotoč hruškový v záhrade

Ahojte. Tento rok sa mi objavil v záhrade drevotoč hruškový. Je to mladá výsadba, 3 roky, rôzne dreviny. Napadlo mi to dve jablone. V konárikoch vyžralo chodbičky a uschli. Ale viac ma hnevá že sa mi pustil aj do kmienku jednej mladej jablone cca 0,6 nad zemou a spravil tam dieru hlbokú okolo 4cm. Bojím sa že mi vyschne. Ako sa dá voči tomuto škodcovi brániť okrem teda aktívneho ničenia napadnutých konárov? Hlavne keď sa púšťa aj do hlavného kmeňa?
Odpovedať
😬 :-o :-o boze este aj toto ...nasla som k tomu: "Odborníci odporúčajú zatrieť chodbičky štepárskym voskom alebo v auguste odrezať a spáliť napadnuté výhonky."
Odpovedať
napada vraj stare a oslabene stromy, treba palit tie konariky...to je strasne, uz si clovek fakt nic nedopestuje? :(
Odpovedať
@marrietta hej chytila ma tiež taká bezradnosť že aká háveď všeliaká. Orechy vrtivka orechová, krušpán vijačka krušpánová...
Odpovedať
No pekne, asi len odpilit a spalit co je napadnute
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Zdravím, mám malý orechový sad na Morave. S drevotočom hruškovým (drvopleň) bojujem uz 3 roky a stále sa ho neviem zbaviť. Pár-krát do roka robím podrobnú kontrolu stromov a hľadám suché konáriky, piliny na pavučinach alebo mokrý (plačúci) kmeň. Ak je konár malý/tenký ustrihnem ho a rozštiepim ho aby som našiel tú hnusnú húsenice a zlikvidoval ju. Ak je dierka v kmeni tak ju obnažím co najviac a pokiaľ to ide pokračujem po cestičke. Ak cestička ide viac do hĺbky kmeňu zoberiem drôtik cca 60cm, na konci mám urobený protiháčik a vsúvam ho do stromu. Po cca 20cm max 40cm som na konci chodbičky a začnem ťahať späť. Protiháčik zachytí tu sviňu a už z časti dotrhanú ju vytiahnem von. Ranu zatriem voskom/balzamom. Včera som dokončil kontrolu stromov a zo 130 ich bolo napadnutých 25. Teraz to ešte slo kontrolovať (stromky majú len 4m s max. 6 konármi) ale budúci rok si to nejak neviem predstaviť.
Odpovedať
@aaamajo87 fuha to fakt? to je sialenstvo takto s tym bojovat
Odpovedať
Ja som včera objavil že mi táto háveď navrtala aj muchovník, dúfam že prežije. Vytiahol som ho a dierku zatrel balzamom na rany.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?