Maliny a krason ostruzinovy

Zdravim vás ...je nejaká iná ochrana ako odstránenie výhonkov malín ,pri premnozeni krasňona ostruzinoveho ? Ďakujem
Odpovedať
Larva prezimuje vo výhonku černice, maliny, vidno to podľa zhrubnutia výhonku.Túto časť výhonku na jar odstránime.Ak je zhrubnutá stonka pri zemi odstraňujeme celý výhonok.Výhodou sú remontantné odrody malín,ktoré, ak sa rozhodneme len pre jesennú úrodu zostrihávame v jeseni po zbere, alebo na jar celé od zeme.Napadnuté výhonky treba spáliť.Chémia je diskutabilná, pretože dospelé jedince vyletujú práve v čase kvitnutia, keď sú na poraste aj včely,,,Vajíčka kladú v júni do mladých výhonkov...larvy sa zakuklia výhonok na tom mieste zhrubne, a história sa na druhý rok opakuje.Jediná pomoc je konrola porastu a odstraňovanie napadnutých výhonkov.Ja mám remontantné maliny, ktoré nechávam rodiť len v jeseni a po zbere úrody ich zostrihávam celé, na černiciach sa vyskytuje napadnutie menej-aspoň u mňa.
Odpovedať
@duarde dakujem pekne za odpoveď .. mám maliny Glen Ample takze ich musím nechať rodiť tak ako sú ...nedajú sa na jar rezať od zeme ..žiaľ som si všimol že napadnutie je dosť veľké ..zvazoval by som nejaký bio postrek ...najradšej žiadny to je pravda ..pri najhorsom budem musieť vymeniť sadbu ..
Odpovedať
U remontantných odrôd sa môžeš rozhodnúť podľa spôsobu rezu či ti maliny budú rodiť v lete alebo od augusta až do mrazov, alebo jednú časť necháš na leto a jednu na jeseň.Ak je napadnutie veľké, ovplyvní to úrodu.Mal som s tým problémy pri žltých raz rodiacich malinách.Kôli Krasoňovi som prešiel na remontantné odrody.Ak by si napr. teraz zlikvidoval všetky maliny, zlikviduješ aj škodcu/teda pokiaľ sused nemá ten istý problém/, a na jeseň môžeš založiť novú sadbu.Ja som to tak urobil,jeden rok som síce maliny nemal ale teraz neľutujem.
Odpovedať
@duarde ďakujem pekne ..a aka malina sa ti najviac osvedčila,odolnosť +úrodnosť
Odpovedať
Jednu odrodu mám od susedy...no name...ale je fain, druhá je Polka, tú môžem vrelo odporučiť,je to remontantná odroda, pri reze na jesenný zber rodí od augusta až do mrazov,Plody veľké, aj úrodnosť je veľká/teda z môjho pohľadu/,Odporúčam hnojiť 2x ročne skoro na jar pred rašením, a dtuhýkrát v období násady plodov hnojivom na maliny a ostružiny s prídavkom rohoviny.Ja ešte každý rok na jeseň po ostrihaní výhonov naveziem na maliny 3-5cm vrstvu kompostu, čo sa mi veľmi osvedčilo.Maliny majú rdšej mierne kyslú reakciu pôdy /5.6-6.5/, preto nevápniť a nepoužívať vápenné hnojivá.Odporúčam strih len na jesennú úrodu.Jesenná úroda je bohatšia, a jedná veľká výhoda je že jesenná úroda je bez červov, pretože pri neskoršom kvitnutí Malinovník plstnatý ktorý zapríčiňuje červivosť malín už vajíčka nekladie.A ešte jedna rada, porast malín nenechať príliš zahustiť, a slabšie výhonky vystrihať.Zachováme tak vzdušnosť porastu viac slnka, a maliny sa nám odmenia krajšími plodmi.Čo sa týka chorôb , pri strihu na jesennú úrodu neboli problémy , akurát v niektorých rokoch vošky....
Odpovedať
@duarde dakujem za odpoveď ,veľmi si to vazim..osobne som nekupoval remontantne maliny z dôvodu že byvam 460 mnm. Mal som obavu že by úroda mohla byt mala ,nedozriet ..preto som sa priklonil k letnej odrode ..remontantnou som si nebol úplne, istý ako by u mňa dozierali..
Odpovedať
Ja som v 375m.n.m, takše aj u teba to bude v pohode...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?