Vrtivka orechová

Dnes som pozerala reláciu Nová záhrada, kde hovoril Zoltán Tamašek o boji proti Vrtivke orechovej. Už tretí rok mi tento škodca ničí úrodu orechov. Prvý rok som zachránila aspoň časť, ale už dva roky nemám z úrody nič. Do júla sú pekné a v polovici augusta začnú černieť a opadávať. Aj tie, ktorých šupka aspoň čiastočne opadla mali nejedlé jadro. Pán Tamašek hovoril o tom, že koncom mája a opakovane začiatkom júna treba okolie orecha poliať roztokom z huby Bauveria basiana, ktorá ničí larvy. 10. júla začínajú vylietavať muchy vrtivky orechovej. Dovtedy je potrebné rozvešať na strom aspoň 6 ks žltých lapačov s feromónom, na základe ktorého sa na lapače chytí viac škodcov. Následne začiatkom augusta a opakovanie začiatkom septembra znovu poliať roztokom z huby. Máte s týmto postupom niekto skúsenosť, alebo viete o niečom účinnom na vrtivku? Predpokladám, že na Záhorí má tento problém väčšina.
Odpovedať
Profilova fotka
@gajaranka my s týmto máme tiež problémy, no o tejto praktike nemám žiadne skúsenosti. Budeme musieť asi vyskúšať, či to bude účinné
Odpovedať
Dusíkaté vápno ničí týchto škodcov Dusíkaté vápno s vysokým efektom ničí vajíčka a mladé slimáky bez ohľadu na teplotu a vlhkosť. Výskyt drôtovcov je tiež do veľkej miery obmedzený. Slimáky sú v sú­časnosti veľkým problémom a ich kalamitný výskyt privádza pestovateľov do zúfalstva. Nájdete ich na vlhkých, trvalé zatienených miestach. V týchto oblastiach zvyčajne prezimujú a na jar sa vyberú za potravou. Počas vlhkého počasia a dostatku potravy sa slimáci kalamitne premnožia. Likvidácia ručným zberom neprináša dostatočný elekt. Tu sa práve uplatní prekvapivý účinok dusíkatého vápna. Ak však chcete znásobiť efektivitu, odporúčame siahnuť po produktoch, ktoré slúžia výlučne na zneškodnenie ulitníkov.
Odpovedať
@misssssko
Odpovedať
Neviem, či sme sa rozumali. Ja som hovorila o vrtivke orechovej - muške, ktorá nakladie do šupky orechov vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, ktoré sa zakuklia v zemi, kde prezimujú.
Odpovedať
https://www.facebook.com/farmarskarev...
Odpovedať
Ďakujem za druhý zdroj o vrtivke orechovej. Bude to ťažký boj, ale dúfam, že zas príde čas, kedy budem mať vlastné orechy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?