Burina v travniku

Profilova fotka
Dobry den. Zalozili sme si na zahrade travnik. Uz pomaly trava rastie,avsak s nou rastie aj akasi fialova rastlina/burina (foto v prilohe). Klici skoro po celej ploche :/ Prosim vas viete mi poradit co to je a ako sa toho zbavit? Resp. ako dalej postupovat? Dakujem
Odpovedať
Nie je to moc dobre vidiet to fialove cudo, nebude to portulaka? Ako ste upravili teren pod vysev travy?
Odpovedať
Skus dat makro foto, ja tam nevidim skoro nic :(
Odpovedať
Hm, co tam bolo predtym? ako ste upravili plochu pred vysevom a odkial je to travne semeno?
Odpovedať
je to hluchavka purpurova. Sermienka boli v pode, cakali na vj´hodne podmienky, co sa im vytvorli ked ste zacali travnik polievat. Treba len zabranit aby kvitla a vysemenila sa co sa pri pravidelnom koseni dosiahne, mlade rastliny vytrhavat a ono sa to casom zredukuje. Ked zahustne travnik, tak nebude mat dost svetla, tiez sa jej vyskyt zredukuje. Su horsie buriny, toto sa da v pohode riesit. Zabera na nu aj herbicid na dvojkilcne rastliny, ale ak nemas potrebu vlastnit wimbledonsky travnik, tak staci ak budes kosit.
Odpovedať
Profilova fotka
Vyzera to skor ako ta portulaka. To sme kupili zahradu,ktora bola dost zaburinena. Snazili sme sa vsetko co najlepsie odstranit. Pouzili sme aj totalny herbicid. Tato burina tam bola aj predtym,ale nie tak rozmnozena. Dali sme aj travnikovy substrat a potom vysiali travu. Pridavam este nejake fotky
Odpovedať
Fuha no neviem ci je to portulaka, hoci na jednej fotke to tak vyzera. Asi len bofixom postriekat ci ako sa vola ten pripravok, lebo to mate riadne zarastene tym :(
Odpovedať
Tu pomoze asi len selektivny herbicid, je to pekne poprerastane 😒
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 @cickamica @zahradkarvlado Dobry den. Prikladam aktualne foto. Tak asi to predsa bude ta Portulaka. Ked sme si davnejsie kupovali tuto zahradu tak bola cela zaburinena,mali sme co robit aby sme ju dali ako-tak doporiadku. Tato burina sa tam tiez vyskytovala,ale len v mensom mnozstve. Teraz sme sa rozhodli si cca na polovici zalozit travnik aby sa nas drobec mal kde hrat. Sme v tom uplni amateri,takze vas poprosim o radu co s tym dalej. Ta burina je rozrastena az po 2/3 plochy :( Nepotrebujeme tam mat dokonaly travnik,ale na niektorych miestach ani trava nevzisla,len ta burina. Takze teraz pokosit vzidenu travu,potom aplikovat selektivny herbicid (na internete pisu 3dni po koseni). A dalej..cakat? Aj kosit?Polievat? Vobec nemam s tym skusenosti..Potom ta burina uschne a vycistit plochu a dosiat travu? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Citala som,ze je velmi tazke sa jej zbavit. Mne by nevadilo keby bola v travniku,ale nech je tam aj trava :grinning:
Odpovedať
@nikuska315 ano, selektivny herbicid, nechat posobit, potom vytrhat a na hole miesta na novo dovysievat travu. Ma to take hrubsie stonky? Portulaka je taka podopokryvna, skor sa plazi ako takto husto vyrasta 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado a ked postriekam,tak potom v case ked sa caka kym burina vyschne mozem polievat travu? pripadne kosit ak je treba?
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado pozriem korene...pripadne odfotim
Odpovedať
Článok sa načítava...
@nikuska315 na obale s herbicidom su napisane aj ochranne lehoty. Treba pozriet. Ten travnik je uz ako tak chyteny, nejake dva tri dni prezije aj bez zalievky, za ten cas uz bude jasne ci ta hnusoba vykapala
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradkarvlado toto sa mi podarilo odfotit
Odpovedať
To nie je portulaka ani nahodou. Vyzera to ako nieco co sa vysieva na polia, nejaka ozimina
Odpovedať
my to mame tiez a veru pomaly ma prestava bavit s tym bojovat, kedze nic nezabera
Odpovedať
@nikuska315 :scream::astonished::cold_sweat: to ti tam riadne zamorilo. Ja nie som zástanca chémie, ale tu to inak nepôjde :(
Odpovedať
@cickamica to isto nie ;-(
Odpovedať
@nikuska315 to bude nejaky druh laskavca toto co si odfotila
Odpovedať
no nejaku chemiu to chciet urcite bude, treba sa poradit niekde v zahradnictve
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, mozem sa spytat co to nakoniec je a ako sa to vyriesilo? Tiez mame rovnaky problem teraz. Na povodnej zemine bola burina znicena postrekom a vykopana. Potom sa ale naviezlo este trochu zeminy na vyrovnanie. A na to prisiel travnik (sportovy travnik z mountfieldu) a substrat. Nemohlo sa to napriklad nachadzat v tej zmesi travniku napriklad? Pretoze vedla domu bol vysiaty iny travnik (do tiena) a tam vobec neni. Rovnako aj na kusku novej zeminy nebolo vysiate nic a tam to nevyslo. A je to polievane spolu s travnikom. Dalsi ''dokaz'' by bol, ze pri siati, sa nieco z travy nasypalo aj do zahonu kde su maliny a tam tiez vyrastlo toto. Zemina je tam ina, nie ta nova.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Dobrý deň prajem. Chcem využiť znalostí tohoto fóra a poprosiť o radu. Už niekoľko rokov sa mi objavuje v trávniku burina, s ktorou si neviem poradiť ( viď foto pod príspevkom). Aj keď ju vykopem, odstránim a nasadím novú trávu, tak na jar znovu vyrastie. Už som to ničil aj totálnym herbicídom a nasadil novú trávu, no nič nepomáha.Je síce po celú sezónu zelená, no na jeseň začne usychať, zhnedne a robí suché kolesá v trávniku. Postupne začína vytláčať trávu a neustále sa rozširuje. Vedel by niekto poradiť ako by sa to dalo vykynožiť, aj chemicky? Ďakujem za každú radu.
Odpovedať
@stevig ta burina je stavikrv vtáčí, je síce jednoročna, ale dosť sa rozťahuje ako si pisal. Keď chceš v trávniku zničiť buriny, pouzi herbicid na dvojklicnoliste rastliny, napr. tento https://www.lacnepostreky.sk/pripravk... A určite ti poradia aj v predajni. Na jar, pred prvým kosenim keď povychadzaju aj buriny urob postrek podľa návodu na prípravku a počas ďalšieho rastu budeš vidieť či je potrebné opakovanie. Ja sama sa vyhýbam chémii, ale na pýr som tiež použila postrek, a neľutujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@evamama Ďakujem veľmi pekne za radu. Skúsim to, ale až z jari. Teraz by to myslím už nemalo žiadaný účinok.
Odpovedať
@stevig tak tak ako ted pred zimou to fakt vyznam uz nema
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?