Bylinky na balkone

Profilova fotka
Pestujete bylinky doma na balkone pre vlastnu potrebu a spestrenie jedalnicka a ozdobenie tanierov?
Odpovedať
Profilova fotka
Pokusam sa na balkone v samozavlazovacom hrantiku pestovat bylinky. Vlani sa mi podarilo pekne vypestovat majoranku a oregano a pazitku ale nepodarilo sa mi ich udrzat aj cez zimu. Tento rok som zasiala rukolu, uz je vonku vid obr. Je to super ist na balkon a natrhat cerstve listky na ozdobenie taniera a spestrenie desiatej detom. Mam tam aj rajciny a zopar stiplavych papriciek.
Odpovedať
@zahradnicana balkone, na hriadke, v predzahradke, vsade 😉
Odpovedať
Na mojom balkone skape vsetko :(, svieti na neho slnko od 12tej az do zapadu. Tym, ze je to samy beton, tak je tam ako na sahare. Skusala som bylinky, paradajky, rozmarin, cibulku, salatik., dokonca aj kvety!!! a vsetko tam zomieralo :(
Odpovedať
Profilova fotka
@1skidaskus ak mas balkon zaskleny pouzit bud nejaku foliu na okna, alebo samozavlazovacie hrantiky, aj ked svieti slniecko, tak sa dari, no mozno nie vsetko, ale paradajky a papriky su pekne a to mi tiez pecie slniecko. Paradajky a papriky maju radi vela vody, tak treba nezavudat polievat, aj kvetinky a bylinky a zeleninka maju dodrziavat pitny rezim. 😉 Ale tiez sa mi nedari vsetko, nemozem na balkone vypestovat rozmaryn, na zahradke mam krasny, ale na balkone nie a nie sa ujat.
Odpovedať
Pestujem, mäta, bazalka, tymian, ale aj rukolu napríklad, vlani som skúšal cuketu vo vedre, krásnu úrodu mala...Tento rok my nevyklíčila vôbec 😞
Odpovedať
Profilova fotka
Mam aj bazalku s rajcinami, pekne sa jej dari. Rozmarinu sa u mna na balkone nedari a tento rok som skusila aj spenat a nic z neho nevyslo, alespon na zahrade je nejaky. Je to krasne si z balkona zobrat cerstve bylinky, mnam ;-)
Odpovedať
@zahradnica mne rozmarin tiez zoschol :-/
Odpovedať
Profilova fotka
@cokoladovyjoe skúsim opäť zobrať zo záhrady a nechať doma zakoreniť. Snáď sa konečne podarí, nevzdávam to 😉
Odpovedať
@zahradnica tiez sa nevzdavam ;)
Odpovedať
ja pestujem pažítku, tymián, mätu  a levandulu vonku na poličke
Odpovedať
Ja pestujem pazitku, ale nikdy neprezije do dalsieho roka, umre...co robim zle? @adel111
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli tiez mi nič také nevydrží. Tento rok sa pekne darí rukole, vysiala som k nej aj petržlen a teraz keď už zbieram lístky z druhej sejby rukoly sa spamatali semianka petržlenu a lezú von 😛
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tak sa pridavam, ani mne nikdy pazitka na balkone neprezila 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@luciachrobacik pažitku som raz dala ku muškátom 😉 a celkom sa jej darilo dva roky a potom náhle vyschla, od tej doby sa mi ju tiež nepodarilo vypestovať. Tento rok som tiež dala, pažitku a petržlen na vňaťku a nič, teda jeden po dvoch mesiacoch sa uráčil pozrieť von z hrantíka, a iba tá rukola a to ma dosť prekvapilo, lebo tá sa mi predtým nedarila vôbec na balkóne a v záhrade mi ju poskákali skočky.
Odpovedať
@chillichilli ak ju máš v kvetináči cez zimu tak zamrzne😕                     skús ju dať do komory alebo pivnice na zimu
Odpovedať
@adel111 to už ani nestíham, umrie mi tam ešte pred zimou 🤔 na ktorú svetovú stranu máš otočený balkón? Aj to nejak hnojíš tie bylinky?
Odpovedať
@zahradnica ja som ju dlhsie ako par mesiacov neudrzala pri zivote..muskaty nemam, nepacia sa mi
Odpovedať
Tohto roku nemam tolko ako som zvykla mat, dokonca z troch vysevov bazalky mi ostala jedne jedina rastlina, aj ta vykapala pri predposlednej vlne horucav. Inac mam na balkone rozmarin, vavrin a myrtu. Vsetko ostatne pestujem na zahrade, tam je s tym menej roboty @zahradnica cez zimu ti majoranka nevydrzi, nie je odolna mrazom. Pazitka vydrzi, len ju treba obcas zaliat, oregano tiey. Mozno mali male kvetinace a premrzli od korenov.Pazitku je najlepsie kazdy rok vysievat novu. Prvy rok nabera na sile, druhy rok sa zbera. Kedze ma malo zivin z obmedzeneho objemu pody a este je pravidelne decimovana orezavanim, nestihne si vytvorit dostatok zasobnych latok aby prezila aj zimu na mraze @1skida ja mam podobne orientovany balkon a dari sa tam v podstate vsetkemu. Drobne neuspechy povazujem za vyzvu, ze nabuduce to dam. Dolezite je pouzivat samozavlazivacie kvetinace, radsej velke s dostatocne velkym zasobnikom na vodu
Odpovedať
Profilova fotka
@luciachrobacik muskaty som dostala a udrziavam ich pri zivote. A do jedneho hrantika som k nim prisipala pazitku a ona sa potvora chytila 🙂🙂🙂 ale muskaty prezili tretiu sezonu a pazitka uz nie 😠 @zita19ano, majoranka ani oregano na balkone nevydrzali, ale na zahrade pekne rastu uz niekolku sezonu a to sa o nich nijako zvlast nestaram, iba ich decimujem orezavanim 😛😛 vdacne su
Odpovedať
ked uz sme pri bylinkach, pred dovlenkou som robila bylinkovy sirup. Joj ale sa vydaril. Kompilacia asi 20 co som na nete nasla. Naskubala som na zahrade za tasku maty (mame asi 5 druhov, tak isla za radom), medovky, oregana a tymianu (tiaz asi 4 druhy). Osprachovala som to pekne v site nad vanou 😄 Potom som ich narvala do hrnca, zaliala asi litrom vriacej vody, zatazila  zavaracim poharom s vodou, lebo potvory nechceli ostat ponorene, Na druhy den som scedila, odmerala, kolko mam stavy, bolo toho necely liter, zohriala na cca 60°C (prst som v tom udrzala LTT, teplomer bol aktualne nezvestny, ale uz sa nasiel) a nasypala kilo cukru, za staleho miesania rozpustila, pridala lyzicu kys, citronovej (usypalo sa, ale dobre sa stalo) a naplnila do malych PET flasiek co v nich davaju v RegioJete vodu a napchala do mrazaka. Ked bude chut, vytiahneme rozmrazime a vypijeme skor ako skazu chytiJedna ostala nedoliata, takze sa kostovalo s bublinkovou vodou. Uz tam chyba len biely rum, take mojito z toho je, ze jeden by plakal od stastia. Tym, ze sa usypalo kysleho je sirupcek krasne osviezujuci, vonavucky, na jazycku mentolovy zavoj zanechava. A naivne dufam, ze ostal aj liecivy, kedze sa v nom nic nevarilo
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 pekný popis  😉 Robila som sirup z pŕhľavy, mäty a trocha rebríčka, tiež som troška usypala viacej kyseliny citrónovej, ale asi fakt dobre sa stalo, a ako Ty na liter šťavy, kilo cukru. Varila som tiež tak opatrne pre zachovanie vitamínov, či sa podarilo netuším, ale sirup je výborný. Pršteky som tam nestrkala na základe minulých skúseností 😛  Ale zatvorené flaše mám vonku, iba po otvorení pre istotu prechovávam v chladničke. A mojito je z toho vynikajúce, ani tam nemusím dávať mätu 😉 iba ak na parádu, tá chuť tam je. Nemať na flaši napísané, že je to pŕhľavový sirup, tak ani neviem a to som jej tam dala dosť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Aj ja by som rada pestovala bylinky na parapete ale nedarí sa len čo trochu vyrastú a použijeme ich do jedla už nedorastajú musia sa vysievať stále na novo? Alebo je na to aj nejaká finta? Alebo to každý tak zakaždým na novo vysieva? Ale máme aj balkón poprípade aj tam ich môžem dať.
Odpovedať
@mima134 zavisi od bylinky. Niektore su trvalky, ktore mozu zimovat na balkone, niektore treba kazdu sezonu vysievat. Ake bylinky chces pestovat?
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Skôr trvalky by som chcela pestovať.
Odpovedať
@mima134 teraz uz len postupne kupovat bylinky v kochliko v supermarkete. Skoro na jar nabehnut do zahradnicstva a nakupit sadenicky, napriklad odregano, salviu, tymian, pazitku, saturejku, tie vysadit do kochlikov. Cely rok mozu byt na balkone, aj v zime. Potom su jednorocne bylinky ako bazalky, petrzlen, majoranka. Tie bud kupis sadenicky alebo vypestujes zo semienka. Daju sa pri troske stastia popestovat aj cez zimu na parapete, ale vycsinou im malo svetla, vysoke teploty v byte cez zimu nesvedcia. Este mozes kupit rozmarin a vavrn (bobkovy list). Tie ale treba zimovat na co najchladnejsom a nejsvetlejsom mieste. Ak take nemas, tak nemusia zimu prezit, ale zas su uplne bezne k dostaniu ak by neprezili, kupis nove
Odpovedať
@mima134 podla mna mozes kludne pazitku, rozmarin (ten davat dnu na zimu), tymian..materinu dusku, salviu
Odpovedať
Profilova fotka
@cickamica ja som si nasadila zeler, petržlen a bazalku a zemina mi ako keby plesnela neviem čím to je ale asi to vyhodím a skúsim tie čo ste mi vy poradila. A akú zeminu používate?
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 tiež som aj nad tým uvažovala
Odpovedať
Profilova fotka
No som si kúpila semienka z internetového obchodu a asi počkám na jar a vysadím ich. Či môžem aj teraz? Ale asi bude lepšie na jar. :) kúpila som ( bazalku drobnolistu, mätu, materinu dušku, medovku a pamajoran - oregano) a aj zeminu na bylinky som zvedavá ako sa tomu bude dariť. Už sa teším na ich výsev. :)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?