Kompost "mokva"

Ahojte idem si po radu. Máme na zahrade kompost, Klasický kompostér čo dáva obec, ten zelený. Chcem sa opýtať, položili sme ho na hlinu je zavrety a dávame tam štandardne hlavne pokosenú trávu, šupky a všetko čo tam môže ísť. Len teraz asi po 4och mesiacoch je zo spodu kolo kompostu na zemy taký čierny maglajz. Zrejme to čo sa to rozklada. Je to normálne? mam tam dať nejaké urychlovace kompostu alebo netreba? Bude to robiť (vytekať) stále? Ďakujem.
Odpovedať
@syko1 mas nespravnu skladbu kompostu. Kompost ma byt vyvyzena zmes zeleneho (trava, zeleninovy odpad, vytahana buriny, zelene rastlinne zvysky) a hnedeho odpadu (drevene ulomky, suche listie, ihlicie, v podstate kazda ususena organicka hmota). Ked nemas dostatok hnedej zlozky zo zahrady, treba ju nahradit. Mozes pouzit napriklad karton natrhany na kusky, drevenu stiepku, piliny, papiere zo skartovacky... Proste nieco, co absorbuje tekutiny uvolnene z tych cerstvych zloziek. Ked uz nic ine, treba zelenu hmotu presypat zeminou zo zahrady. Ked sa ti vytvoril cierny sliz okolo kompostu, neprebiehaju tam tie spravne procesy, a je to zapricinene nespravnou skladbou obsahu. Okrem toho, tie plastove kompostery nie su nijak vzdusne, nadbytocna vlhkost sa nemoze odparit, ked na nich zasvieti slnko tak sa obsah prehrieva, vykapu tie spravne bakterie a zacne to hnit, ale spravnou skldabou kompostu sa to da udrzat v tych ziaducich procesoch. Vyhadzovat to nemusis, len treba kompostovat spravne. Vykop okolo kompostera ryhu, nech sa to vsiakne a nesmrdi. Po zlepseni stavu ju mozas zasypat pieskom aby kompostova caj mal kde vsakovat
Odpovedať
vidite a ja by som sa chcela opytat, ci vadi, ak ma komposter dno? kupili sme si taky mensi na alze a ma dno a nevieme, ci ho tam mame nechat alebo nie
Odpovedať
@zita19 Dakujem pekne za radu, ok tak ze teraz pred dalsim kosenim tam mozem dat ten dotrhany papier/karton a trosku hliny a na to dat tu travu? Či mam to prehrabat najprv?
Odpovedať
@syko1 už lem ďalej dobre vrstvi, ono sa to zlepsi
Odpovedať
tiez sme s tym mali problem no ako sme zacali do kompostera pridavat aj piliny po morcati, tak sa to tak nejak zlepsilo a uz toho nie je tolko ako kedysi
Odpovedať
@branojan tak ale to tam nejake to velke mnozstvo nedavas, ci? Davate tam aj zeminu ale tak nejak. My sme kedysi pridavali aj nasekany karton, aby sa tam nedrzala ta voda
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?