Orech pri dome

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Mám starší domček a pred ním asi cca 1 meter je zasadený orech. Orech je už veľký, asi cca 10 m vysoký. Problém je v tom, že zasahuje do elektrického vedenia, zasahuje mi tiež do strechy, padajú mu konáre, listy. Keď som si začala upravovať záhradu tak som zistila, že všade mám z neho korene, tiež chcem meniť predný plot a bojím sa že korene budú aj tam a tiež sa bojím že či mi nejdú aj do základov. Viete mi niekto poradiť čo s tým mám robiť? Bola by som vďačná za odpovede
Odpovedať
@paprickaaa1 ahoj, no tak asi len vypilit, inak sa ti bude rozrastat dalej. Z hora sa samozrejme da opilit, znizit, da sa "ucesat" vhodnym rezom vo vhodnom case (tusim niekedy na jar). Ale ak korene idu do zakladov, co pri vacsom strome moze byt, budes sa ho musiet mozno vzdat ak ti to robi obavy 🤔
Odpovedať
@frflos Ďakujem za odpoveď. Skúsim sa s tým obrátiť na mestský úrad, možno ma zamietnu ako žiadosť o byt :)
Odpovedať
@paprickaaa1 a co sa ides pytat? Povolenie na vyrub, ci?
Odpovedať
@frflos Áno, presne, máš s tým skúsenosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@paprickaaa1 vo fóre máme tému aj k výrubu stromu na svojom pozemku: https://www.zahrada.sk/forum/volne-di...
Odpovedať
@paprickaaa1 brat riesil taky isty problem. Zasiel za starostom. Ten mu len vravel. Sprav mi fotku,napis cestne prehlasenie ze strom je stary a padajuce konare ta ohrozuju na zdravi ci majetku a dones mi to. Ked to brat spravil,dal starosta suhlas na vyrub. Ja myslim ze je to v ludoch a ochote pomoct nieco riesit. Ako si ty u starostu pochodila?
Odpovedať
@pavol2010 Zašla som včera na mestský úrad, pani čo má na starosti životné prostredie mi povedala, že si mám podať žiadosť o výrub a ona sa na to príde pozrieť a potom to dá primátorovi mesta, sama mi povedala že by s tým nemal byť problém. Platí sa tam aj správny poplatok za konanie 10 eur, vravela mi nech ho zatiaľ neplatím, v prípade ak by mal primátor nejaké výhrady by som o neho prišla. A ešte mi povedala, že výrub bude na vlastné náklady a drevo si budem môcť buď nechať alebo ho predám.
Odpovedať
Profilova fotka
@paprickaaa1 no vidis a to si pisala, ze ta zrusia :) neboj ak povedala, ze s tym nebude problem tak ani nebude a tych 10€ je nic
Odpovedať
@paprickaaa1 osobnu nie, ale bola tu uz debata niekde o tom
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?