Plody šípok do kytíc a vencov

5. nov 201860

Viete poradit mojej zene ako zakonzervovat sipky atd tak, aby sa nescvrkli? Chce robit dekoracie ale bola by rada keby ostali sipky pekne cervene a nescvrknute. Niekde citala ze sa to do niecoho namoci, ale nevie na ako dlho a celkovo postup step by step nebol nikde vysvetleny. Viete poradit?

 • To by aj mna zaujimalo

 • @majstercapko  glicerin, ale presny postup neviem. Nech skusi poguglit

 • @zita19  no ved googlili sme ale nejaky presny pomer sme nikde nenasli

 • Glycerín
   Roztokom glycerínu je možné dobre uchovať napríklad hortenzie, brečtan alebo vres, najlepšie sa preparujú listy. Listy vkladáme na niekoľko minút do roztoku vody a glycerínu asi 1:1 a potom ich ihneď opláchneme vo vode s trochou saponátu. Sušíme ich potom rozložené na novinách. Udržia si vláčnosť, tvar i štruktúru i niekoľko rokov, avšak nie až tak farbu.

  Celé kvetiny vkladáme do vázy s glycerínovým roztokom 4:6 (viac vody, ktorá má byť horúca) do výšky asi 7 – 10 cm (stonky majú byť ponorené asi z 1/3). Na hrubých vetvičkách koniec rozklepeme kladivom naširoko, aby tekutina ľahšie stúpala nahor. Nádobu umiestnite na tmavé a chladné miesto, dĺžka procesu záleží na pôvodnej vlhkosti rastliny, ale obvykle trvá asi 2 až 3 týždne, keď sú kvety na ohmat mastné.
  https://www.alinka.sk/c/techniky-susenia-275.html

 • @zita19  och no nak ti zehna najvyssi, dakujeme, snad este stihame

 • @zita19  vy ste dar z nebies 🙂 ja to zistujem uz asi rok a stale som sa docitala iba o tom, co pouzit ale chybal pomer/mnozstvo. Dakujem, dakujem! 🙂

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém