Poraďte dobrý kompostér

Aký kompstér kúpiť? Ktorý máte?
Odpovedať
Ja poradim aky nekupovat..dostala som ten taky vyssi, dole sirsi hore uzsi, uzavrery. Na porazenie to je. Podla mna sa to tam nevetra, hnije a smrdi to :(
Odpovedať
Ja mam len tak zbuchany z paliet ;)
Odpovedať
@babkazvidieka ďakujem, aj to je rada, pozerala som aj po takom...Tak ten škrtám :P
Odpovedať
@konyk nuž tak taká zručná nie som a nemám ani palety 😒
Odpovedať
My máme tento a je super, toto je len časť, dá sa takto pristavovať do rôznej výšky a je v pohode vzdušný 😉
Odpovedať
@cickamica skrtaj veru, viac skody a smradu ako osohu z neho... 😒
Odpovedať
My sme kupovali v Lidli, ten ihlanoveho tvaru. Na iny nemame miesto. Uprimne - nam nefunguje. Davame tam predovsetkym travu + nejake zvysky z kuchyne (supky zo zeleniny, vajecne skrupiny). A nic. Hromadi sa, casom sadne, ale, ze by som vytahoval zo spodu kompost, tak to vobec nie 🙂. A to je uz nalozene viac ako rok. Niekto odporuca prekladat zeminou - tu nemam k dispozicii, niekto zas dat dovnutra startovaciu zmes - to mi zas pride neekonomicke. Ale vraj takto im funguje. Zrejme asi budem musiet vyskusat tu startovaciu zmes. Ak to nepojde, tak ho asi zrusim. Inak teraz pokosenu travu vynasam k susede, ktora ju postupne mulcuje, teda priklada pod rastliny a vsetko jej tam rastie jak besne (rajciny, paprika, tekvice, kapusta).
Odpovedať
@jaroch to je asi ten co spomina aj @babkazvidieka . Dik, tak ten fakt zosiroka obidem 😕
Odpovedať
@turanga_leela ten vyzera dobre, kde ste kupovali? To je plast?
Odpovedať
@jaroch my mame nie ihlanoveho ale normalneho hranateho tvaru .. tiez sme donho davali predovsetkym travu a cele nam to tam zaplesnivelo. Tak sme ho vycistili, a travy davam pri kazdom koseni uz len tak primerane ... naspodok isli vetvicky, konariky a teraz tam davam zbytky zeleniny z kuchyne, zo zahrady a snazim sa to aj premiesavat, len to v takychto komposteroch ide tazko ... ale verim, ze uz nejaky kompost vytvorim :)
Odpovedať
@cickamica áno je to plast. A práve odbúrava ten problém uzavretého kompostéra, kde všetko plesnivie. Kompost musí dýchať a nie byť uzavretý, musí sa dať ľahko prehádzať. Cez hej.sk sme tuším kupovali. Nie je lacný, ale drží v pohode a spoľahlivo a fakt keď je trávy veľa, tak ho dočasne nadstavím na vyšší a je kľud. 😉
Odpovedať
@turanga_leela ďakujem, už kukám na hej.sk...vy máte asi ten vyšší teda...58e je celkom v pohode...a tie uzavreté, ktoré neodporúčate sú ešte drahšie. Čudné 🤔
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cickamica chapem, tak potom odporucam ten co dala @turanga_leela
Odpovedať
@babkazvidieka a spravne davkujete to co tam davate? Kompost by nemal smrdiet. Treba vrstvit zelene a "hnede" vrstvy. Zelene vieme co je (vyskubana burina, zvysky rastlin, surove zvysky zo zeleniny a ovocia, pokosena trava). Hnede je pohrabane listie, slama, seno, natrhane kartony, natrhane papiere drevena stiepka, hobliny, piliny. Ak nemame hnedu organicku hmotu pouzijeme hlinu, piesok. Zelene vrstvy by nemali byt hrubsie ako 5 - 10 cm, hnede mozu byt aj tensie. Pomozu aj urychlovacie kompostovaniaV tych plastovych termokomposteroch neptreba nic premiesavat, o vsetko sa postaraju dazdovky a spriatelene bakterie, ale treba im vytvorit vhodne podmienkyKedze u nas je problem hlavne s hnedymi vrstvami tak mame len drevene klietky z hornbachu za par drobnych (teda nestali 10 centov, ale nebol to ani strasny majetok) do ktorych sa hadze vsetko kompostovatelne ako sa vyskytne. Mame tri, priebezne ich stahujeme po zahrade aby sa tie vyzivne stavicky vsakovali pekne do pody. Zvycajne jeden plnime, v druhom si robia dazdovky a bakterie robia svoju robotu, v tretom byva vyzrety kompost pripraveny na pouzitie. Zvycajne to trva tak rok kym v nich kompost vyzreje
Odpovedať
@zita19 tak som vrstvila ako pises...podla mna si ten komposter ziada viac vzduchu proste, takto to tam chyta plesne 😒
Odpovedať
@babkazvidieka treba asi navrtat viac dier😉
Odpovedať
@zita19 do toho sa vrtaju diery? 😂😂
Odpovedať
@babkazvidieka a preco by sa nevrtali. Vsak je to plast, to pojde jak do masla. Ked sa to tam nevetra, tak diery by mali pomoct. Nejak tak rozumne velke, rozumne huste
Odpovedať
@zita19 tak nieco vymyslim, dik ;)
Odpovedať
Tak som objednala ten co dala @turanga_leela , som zvedava ako to bude realne vyzerat 🙂
Odpovedať
@cickamica super, verim ze budes spokojna 😉
Odpovedať
@turanga_leela cakam, začiatkom tyzdna by mal prist
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?