Výdatný dážď a či len prehánka ?

Profilova fotka
Polievanie počas dažďa? Prečo nie!...Alebo po daždi. 🙂 Pokiaľ pršalo naozaj výdatne, polievať netreba. Ak však iba prišla prehánka, ale pominula skôr, ako stihla dodať záhrade naozaj dostatok vody, je čas, aby ste vytiahli hadice či krhly. Voda z krátkej prehánky pokropila len vrchnú časť pôdy, hlbšie ku koreňom preniknúť nestihla. Preto rastliny ostávajú naďalej smädné. Dobre však pripravila vrchnú vrstvu pôdy na to, aby táto prepustila ďalšiu vodu. Rastliny uvítajú skôr menej častý, zato výdatný prísun vlahy. :-)
Odpovedať
@lubicabystrica to ma nikdy nenapadlo. Ale niečo na tom bude. Dnes by malo poprsat vsade :)
Odpovedať
Profilova fotka
@salamandrazuza mna to napadlo, nakolko na našej záhrade plati taký zákon...vždy ked vydatne polejeme, zaprší. 🙂 ..včera tiež..:-) no v podstate len tak si poprškavalo celý deň....tak naše polievanie možno nebolo ani také marné ved zem bola už poriadne vysušená z tých horúčav,,,,,:-)
Odpovedať
@lubicabystrica len aby teraz vsetko neskosila plesen ;P
Odpovedať
Profilova fotka
@salamandrazuza ano, tak je to, ked je sucho je zle a ked vela vody tak tiež 🙂 vlani boli nadherne paradajky, a ked začali červenieť, prišli dažde a všetko hnilo...aj výrobky sa mi kazili....vždy ma to napadne, ked začne pršať človek sa už ani dažďu nepoteší...príde obava, dokedy bude...aj teraz už druhý deň prší....slnka nikde a dosť sa schladilo...velmi nevyrovnane počasie....
Odpovedať
@lubicabystrica ano a cez vikend hlasia zas hic..z toho je aj clovek na nervy, nie to este tie rastliny 😠
Odpovedať
Zalievka ma jednu hlavnu zasadu. Voda sa ma dostat az ku korenom. Moj otec nas ucil polievat dovredy, kym voda na hriadke neostane stat. Mal na to vypracovanu aj metodu, ze poliat kym sa netvoria mlacky, presunut sa o kusok dalej, zas poliat do mlacok, zas sa presunut a potom zas zacat odznova. Pri tretich mlackach sa uz voda nevsakovala az tak rychlo, takze voda dosiahla svoju absorbcnu kapacitu a vlaha sa dostala az ku korenom.Ked bolo sucho a vody bolo naozaj malo, delili sme zahradu na stvrtiny, kazdy den sa vydatne, ale naozaj vydatne poliala jedna cast, dalsi den dalsia a tak stale dookola. V podstate sa vsetko dokladne zalialo raz za 4 dni, rastliny v pohode proserovali aj v najvacsich horucavach.On mal takych par prislovi (alebo porekadiel, nikdy som ten rozdiel nepochopila)- lepsie je raz za cas a poriadne ako kazdy den cvrknut- lepsie je raz okopat ako 3x poliat- ked nemas cas alebo vodu polievaj len to najdolezitejsiePre dobre hospodarenie s vlahou je potrebne udrziavat povrch pody kypry alebo mulcovat  (lebo kapilarna vzlinavost) Pre usporu vody je dobre pripravit po vysadbe zavlahove misy, alebo zavlahove jarceky a zalievat radsej priamo do nich podmokom ako horedole striekat po zastlinach. Mnohe rastliny neznasaju polievanie na list studenou vodou (papriky, paradajky, uhorky) pri uhorkach a paradajkach sa polievanim ku korenom znizuje moznost napadnutia plesnami, lebo na suchych listoch nemaju spory plesni vhodne podmienky na mnozenieUplne najhospodarnejsi je system kvapkovych zavlah, lebo udrzuje primerane vlhku podu presne v okoli rastlinyJoj a o tom, ze ja polejem a vtedy zaprsi... Kiez by tomu tak tohto roku bolo. :-S
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19ano...tak je to 🙂 aj my sa snažíme pravidelne robiť zavlahove jarceky okolo a pomedzi zeleninku a vodu lejeme do jarčekov....rastlinka si postupne koreňom odobera vlahu....to prekypenie pôdy je dôležite...odkedy sa snažim aj kvety pravidelne okopavať a vtedy dobre poliat aj prihnojiť, pekne prosperuju....a naučili sme sa polievať rano, kedy pôda ešte nie je taka horuca, rastlinky nemaju taký šok zo studenej vody, a hlavne pôda nie je ešte taka vysušena a prijme viac vody.....a súhlasim, že je lepšie poliať výdatne a menej často ako pravidelne a menej vody...toto ešte si musime zvyknuť :-)
Odpovedať
@lubicabystrica ty tam mas fesne ci prsi alebo je slnecno
Odpovedať
Profilova fotka
@cokoladovyjoe jeeeej 🙂 moc dakujem...to vždy potešíííí 🙂....ale to je asi choroba zahradkara, vždy vidim, čo ešte treba spraviť, kde čo očistiť, ostrihať...odkopať...kým niečo aspoň čiastočne večer neskončím, nevychutnám si oddych...ale ked sa tak fajne skoňujem, a mam pocit, že už ani nevstanem, tak sa nejak donutim isť do chaty, pre nejake chladene a či dáku dobrotu a to sa vychutnáva ten pocit...už len čumim, sedím si na konáry a je mi dobre :-)
Odpovedať
Jaj zas je sucho...zlialo sa v nedelu a uz je to prec 😞
Odpovedať
@salamandrazuza u nas ani v nedelu. V utorok som rylovala pod jahody po cesnaku. Hlina sa normalne rozsypala ako piesok. Ale zas z nej isla paradne burina.Len pruser je ten, ze aj ked kupim, tak nemozem ich vysadit, budem ich zas opatrovat do oktobra na balkone😒
Odpovedať
@zita19 ja neviem fakt co je toto za rok, hruza...sucho, mrazy,....achjaj 😒
Odpovedať
Článok sa načítava...
@salamandrazuza tak jahody som v sobotu kupila, vcera vysadila a dnes mi ich aspon trochu polialo. Ale aj tak som pod kazdu kydla pol konvy vody, lebo sadila som ich do toho na trud  vysuseneho. Dufajme, ze sa chytia.U nas mrazy neboli ale ostatne zahradkarske radostnosti nas neminuli
Odpovedať
@zita19 ja som chcela kupit jahody a v hornbachu na mna kukali jak na prizrak, ze to mali predsa zaciatkom augusta...pfff 😒
Odpovedať
@salamandrazuza no fasa. Takze sa tam ani trepat nemusim
Odpovedať
@zita19 no neviem ako u vas, ale na zapade beznadejne vypredane 😠
Odpovedať
@salamandrazuza porozpravala som sa sama so sebou a dohodli sme sa, ze pockame na jar. 😄
Odpovedať
@zita19 tak to bol veľmi podnetný rozhovor iste a dobre dopadol...u nás to bude rovnako 😛😉
Odpovedať
Profilova fotka
pekne pekne
Odpovedať
Profilova fotka
@alieninka dakujem 🙂 tento rok bol velmi pestrý - jar najprv horuca, potom trikrát všetko zmrzlo, opať teplo, potom nečakane prišla burka, krupy, opať všetko zničene, potom zase horúčavy...len sme polievali vkuse a potom som zistila, že aj polievanie je veda, aj tam sa daju robiť chyby....zahrada je veda, ale aj radosť...ked sa nam zadari a dopestujeme napriek všetkemu nejake kvetiny a urodu :-)
Odpovedať
@salamandrazuza predstav si, dnes som bola v Hornbachu v KE a MALI jahody!!!! Nie sice do zblbnutia ale celkom dost. Kupila som stalerodiace.
Odpovedať
@zita19 😮😮😮 to vážne? Ste tam lepšie zásobení 😕
Odpovedať
@salamandrazuza alebo je o nich menej zaujemcov😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?