Aké drevo je najvhodnejšie na výstavbu vyvýšeného záhona?

Podaríte aké drevo použiť na výstavbu vyvýšeného záhona a ako ho ošetriť? Na čo treba pri tom myslieť, čím to ošetriť a aký by mal byť vysoký?
Odpovedať
uplne nejvhodnejsie su agat, buk, dub, len su trosku drahe. Inac vsetky druhy tvrdeho dreva. Osetrovala by som len najspodnejsiu radu, ktora prichadza do styku so zemou, aj by som ju podsypala hrubym strkom. Inac asi nic, aby sa to do pody nedostavalo. Zvnutra vylozit mopovkou vyrazkami ku drevu aby sa to vetralo. Mozno z vonka nejaka lazura.
Odpovedať
@zita19 jo, uvazoval som nad dubom a agatom, dakujem. Zrejme bude treba aj krovsan 😉
Odpovedať
A lazuru vraj ale tenkovrstvovu...mi tu odporuca polovicka..teda tebe 😉
Odpovedať
hmm to zaujima aj mna, ale ja budem robit len taky mini, na bylinky...ci je to jedna na co sluzi? Je postup ten isty? Cital som ze tam treba navrstvit rozny material. Mate skusenost?
Odpovedať
@stellael jo trnkovrstvu mi poradili aj v obchode. @cokoladovyjoe podla mna na bylinky staci nizky a s vrstvami by som to neriesil, len dal speci bylinkovy substrat.
Odpovedať
@konyk dakujem, tak to tak vyskusam
Odpovedať
@cokoladovyjoe na bylinky potrebujes priepustnu, chudobnu podu, s vyssim obsahom strku. Vobec nemusi byt vysoky, skor len taka ohradka. Bylinky maju rovnake naroky, slnecne miesto, poda skor chudobna na ziviny, nerady maju nohy vo vode, takze by tam nemala voda stat. Vynimka je bazalka, ktora ma rada slnko, ale aj vela vody. Tu je lepsie vysadit k paradajkam do zahona. Budu spolocne velmi dobre prosperovat. A potom mata, ktora ma rada tien, vlhku podu a este je mimoriadne rozpinava, takze zasadit niekde bokom, do zakopaneho velkeho vedra s odrezanym dnom. A samozrejme citlive bylinky rozmarin a vavrin je lepsie pestovat v nadobach a na zimu preniest na svetle, chladne ale bezmraze miesto.
Odpovedať
@zita19 dakujem...ja som cital ako ma ist do vyvysenych zahonov vrstva konarov, potom trava, listie, potom nejaka vrstva kompostu, nasleduje hlina a substrat. Tak som sa trocha zlakol ze ci to naozaj vsetko treba aj pre bylinky. Ale zrejme sa to tyka skor tych zeleninovych vyvysenych zahonov 🤔
Odpovedať
@cokoladovyjoetato skladba je pre zeleninove zahony. Ale zas do zahony sa daju vyplnit aj inac, len pri tejto skladbe si "vykuruju" same
Odpovedať
Dakujem za rady, tiez budem robit aj na bylinky a tam fakt netreba taku skladbu vrstiev. Na zeleninu ale idem vrstvit.
Odpovedať
@konyk tenkovrstva sa pouziva na von, hrobovrstva na vnutorne. Samozrejme to treba raz za cas pretret.
Odpovedať
@stellael ty mas prehlad holka 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
@konyk to nie ja, ale polovicka ;)
Odpovedať
@stellael ahaa, vsak nech sem k nam docvala teda a rozdava chlapske rady, to sa zide 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
@zita19 Neviem ci agatove drevo je najvhodnejsie pretoze praska a kruti sa. A aby to nebolo malo je mierne toxické. zdroj https://carodreva.sk/druhy-dreva/ https://www.pilalumea.sk/vyvysene-zah...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?