Odkladanie semienok

Odkladate si svoje semienka alebo kupujete nove? Ak odkladate- v com to skladujete, ako dlho mozu ostat uskladnene? Ktore plody vyberate, ake musia byt? Robite tak aj s redkovkou, petrzlenom, mrkvou? Co tekvice? Tam vraj hrozi prepelenie. Dakujem za rady
Odpovedať
petrzlen a mrkva a aj zeler su dvojrocky, na semena by suí musela nechat par korenov v zemi aby o rok vykvitli. Tekvice nenechavam, lebo pestujeme vela odrod, to je jasne, ze sa pokrizia hore dole a vysledok bude dost loteria. To iste plati pre uhorky, kym sa nedostanes k povodnym nehybridnym odrodam nema to zmysel, lebo druha generacia hybridov moze byt celkom pouzitelna ale je celkom mozne, ze ani zdaleka nedosiahnu kvality materskej rastliny. To iste plati aj pre paradajky, kedze vacsinou sa pestuju hybridy (F1) a aj pri nehybrudnej odrode ak je pestovana s inymi odrodami sa nemusia zachovat vlastnosti materskej rastliny Ja kupujem kazdy rok nove, ak mi nezvysia vlanajsie. Ale odkladat niekolko rokov nema niekedy ani vyznam, lebo mnohe semena stracaju klicivost v dalsom roku, niektore si ju udrzia aj par rokov.
Odpovedať
Já pravidelně odebírám semínka z rajčat, s částí dužniny je nechám pár dní vykvasit, potom je propláchnu, usuším a dám do sáčku tzv. ziplock. Pochopitelně takto to dělám jen u nehybridních rajčat a to u těch, jejichž semena jsou špatně dostupná nebo úplně nedostupná. Vlastně skoro žádné hybridy nepěstuji, Semena českých odrůd hybridních (novinky) i nehybridních kupuji. Za tu práci mně to nestojí. Na zahradě mám plno čmeláků a tak aby se mně odrůdy nepokřížily, tak musím květenství před rozvitím dávat do sáčků ze záclonoviny. Stejně tak dávám do sáčků i květy papriky. Vladimír
Odpovedať
@zita19 @mrbig46 dakujem za odpovede, viem ze s hybridmi to nema vyznam. Ja som skusala z rajcin a nastastie si zachovali vlastnosti, preto rozmyslam ze by som to rozsirila. Mam aj uhorkove semienka take ktore roky pestoval sused z vlastneho, takze hybridy to nie su. Tie asi tiez musim nechat vykvasit ze? Inak redkovka mi sla do kvetu pomerne rychlo tento rok, mozno by to aj stihla :D
Odpovedať
Ak odkladam tak necham vysusit a potom davam do malych sklenenych poharikov uzatvaratelnych alebo do sackov ktore sa daju uzavriet
Odpovedať
@netrpezliva semena okurek neschraňuji, ale asi by bylo dobré je nechat vykvasit. Dá se to do misky, přilije se trocha vody, zakryje třeba listem papíru a dá se to na teplé místo (teď je teplo všude). Za tři čtyři dny se na povrchu objeví šedá až černá plíseň a semena klesnou ke dnu. Plíseň se vyhodí a semena se proplachují na cedníku, až tam nejsou žádné zbytky. Pak se suší na papíře. Vladimír PS.: Tímto způsobem se zničí i bakteriální choroby, jejichž spóry mohou být na povrchu semen
Odpovedať
@mrbig46 ok aj som myslela kedze su tiez take slizke
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?