Paradajky, rajciny - odroda, ktora prezila na jar nizke teploty a zvladla teraz obrovske horucavy

Prosim vas o podelenie sa skusenosti, informacii a rad. Kazdy rok sa snazim vzdy skusit nejaky novy druh paradajky. Pred rokom som neuspel a obstala len Hardy a Darinka, ktore dlhe roky pestujem. Vsetky nove znicilo teplo a slnko, bolo agresivne a paradajky zhadzovali vsetky kvety. Tento rok som skusil opat nieco nove. V maji som este daval aj sviecky kvoli prizemnym mrazikom, a nedavno v skleniku som nameral 47 stupnov. Paradajky vysoke Pedro F1, Uragan F1 a krikova Galea pohoreli uplne. Mam aj rastliny, co su vysoke skoro 2m a ani jeden plod. Teplo ich zlikvidovalo. Vsetky kvety spalene a spadnute. Z novych, ktore prekvapili, mensie plody, ale kvantum je vysoka Dafne F1 (aj sklenik, aj balkon), Palava F1 (ale len v skleniku, na balkone 0 bodov) a krikova Terion. Brutus takisto len v skleniku, som zvedavy do akej velkosti porastu a osvedcena klasika Hardy F1. Prosim, ak mate nejake odrody, ktore vas tento rok posadili na zadok, prezili v maji teploty tesne nad nulou a prezili aj teploty nad 40 stupnov a su obsypane plodmi, sem s nimi. Poradte ostatnym, co je pre vas top. Prikladam foto. Zilina-okolie. Budem rad, ak vam to nebude vadit, ked date aj lokalitu. btw. na fotkach si listy nevsimajte, paradajky boli vcera u kadernika. 🙂 potrebujem, aby uz dozrievali, tak som ich prestrihal, ako kazdy rok.. 🙂
Odpovedať
V skleníku mám tento rok všetko prvotiny, sú obsypané riadne a až teraz začínajú dozrievať . Na jar sme orikurovslu kvetinscovym radiátorov vyzerali že tonedaju ale prežili. Mám tam odrody jahodo, v bille kúpenú odrodu adorion a z nich som si vzala semienka a na podiv sú rovnako chuťovo. A ešte jednu odrodu supersweet100. Vždy som mala na odrodu radana aké chcelo to zmenu. Neskúšal si skleník zatieniť? U nás v meste som si všimla že majú cez strechu natiahnuté zelené plachty. Ja som skúsila tu farbu na tienenie ale vydržala len do prvého dažďa. Budúci rok chcem pridať aj žltú odrodu goldkrone.
Odpovedať
@focus3ccd ahoj, vyzeraju fajn, mozem sa opytat, preco tolko listov davas prec? Uz som to videla u viacerych zahradkarov.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@cickamica Viackrat som to tu spominal... Rastlina potom tlaci nove kvety a plody a ked je dobry rok (teply), tak aj v septembri byvaju plody. Nam dozrievaju este aj teraz na konci oktobra na niektorych sadeniciach. Zilina - okolie. Len som v zahranici, tak nemozem urobit foto.. 🙂
Odpovedať
@focus3ccd mna tento rok prekvapili San Marzano. Ale my pestujeme paradajky na zahonoch, takze vysoke teploty ako v skleniku nehrozia, skor plesne ale to sme az do augustoveho monzunu vychytali celkom uspesne biopostrekmi. Potom to slo jedno za druhym. Ale poradim ti fintu starych zahradnikov, pred letom natieraju skleniky vapennym mliekom aby sa tak neprehrievali. Hlavne stresne skla smerujuce na juh a zapad
Odpovedať
Mojou stálicou v skleníku už 30 rokov je náš najstarší a podľa mňa doteraz chuťovo neprekonaný najskorší hybrid klasickej veľkosti Start S F1. Z januárového výsevu mi prvé plody v skleníku dozrievajú v 2. polovici, príp. koncom mája- podľa toho, aký je rok. Aj teraz v októbri ešte oberám. Tento rok sa v skleníku darilo aj paprikovej Cornabel F1 , Bufallosteak F1 a kanadskému srdcu True Colours. Inak tam pestujem prevažne cherry -Orange Santa F1 , Tutti frutti F1, Gardenberry F1 a z indigo som tam mala tento rok Dancing With Smurf a ešte červenú drobotinu Iva´s Red Berry- ešte teraz vyzerá super. Na vyvýšenú stranu sadím determinantné( zväčša som dávala Stupické skoré poľné)- tento rok som dala ruský Picador F1 , Kibits a Strelku- všetky rodili až do polovice októbra super. Kibits má ešte aj teraz nasadených pomerne veľa plodov. Pridávam foto prvých Startiek a ešte nejaké septembrové a októbrové foto, posledný obr. je zo včera. Eva T.
Odpovedať
@zita19 Uz som to niekde pocul. Ale ja mam aj sklenik, aj z lexanu. Neviem, co ten lexan povie na vapno. Skor som pocul o nejakych sietovinach a na vrch sa to vraj prehadzuje.. 🙂
Odpovedať
@purpleball Parada. Tie Startky uz radili viaceri aj na facebooku. Tie na rok urcite vyskusam.. 🙂 A tie Startky kupujete od SEMO? Lebo som nasiel viacero dodavatelov semien.
Odpovedať
@focus3ccd To je jedno, licenciu na predaj majú viacerí ,aj SEMO, udržiavateľom odrody je Moravoseed a Sempra Praha. Cenovo je to veľmi dostupný hybrid. Pridávam foto z druhej plovice júna z rastliny v skleníku. Eva T.
Odpovedať
@focus3ccd Ano na Lean dávajú sieťky.
Odpovedať
@focus3ccd Oprava preklepu: Ano na Lexan dávajú sieťky. Ja mám klasické sklo, v skleníku iba dopoluňajšie slnko, tak netienim. Stačí dostatočne vetrať. Rastliny by som radila moc neprestrihávať, každého zdravého listu nad nezrelými plodmi je škoda- plody nemusia byť na plnom slnku- čím viac listov nad nezrelými plodmi- tým lepšia fotoyntéza- tým kvalitnejšie a chutnejšie plody. Eva T.
Odpovedať
Profilova fotka
wau, vyzeraju super. a hlavne aj to, ze co vsetko vydrzia a teda plus ze su doma vypestovane a nie z obchodu bez chute 🙂
Odpovedať
Ale teraz sa uz celkom schopne daju kupit aj v obchode 🙂 I ked jasne, nad vlastne pestovanie nie je.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Mama mi hovorila, ze este teraz obera paradajky z lexanovnika. Nikdy v zivote sme v novembri nemali urodu. A to je vdaka prestrihaniu, lebo vyhnali nove kvety na vrcholcoch a teraz dozrievaju paradajky. Nemame vykurovany. Keby som bol doma, urobim foto, ale som pracovne v Irsku az do decembra.
Odpovedať
Profilova fotka
to vazne teraz a paradajky? tak to sa snad pomaly nikto nemoze takym niecim pochvalit, klobuk dole 🙂
Odpovedať
Prikladam foto, co mam urobila. 🙂
Odpovedať
Aj ja tento rok teraz v novembri oberám ešte rajčiny z nevykurovaného skleníka vďaka počasiu a neprestrihávané. Ale hlásia už silnejšie mrazy, tak zajtra asi začnem oberať aj zelenšie na dozretie vnútri. Eva T
Odpovedať
je paradne vidiet, ze to dokaze prezit aj taketo pocasie a hlavne ked je to vypestovane na vlastnej zahrade.
Odpovedať
Profilova fotka
asi tak, len teraz sa asi uskromnime a budeme nakupovat v beznych obchodoch.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?