Rýchlenie rajčín pre rok 2020

1. novembra 2019 som vysiala po 2 semienka : Urakskiy ranyi, Window Dwarf, Forest Fire, Mongolskyi Karlik, Maglia Rosa, Pink Passion, Stupické skoré poľné, Štart F1, Sant Orange F1, Tutti frutti F1, Gardenberry F1. Posledné 3 druhy využijem aj na množenie zálistkami. Všetky vzišli 100% a už ich mám aj prepikírované. 9. novembra som vysiala ešte Early Tanana, Sarayev Samb.,Sophie´s Choice od Vladimíra, Siletz, Sleeping Lady, Cyril's Choice. Umiestnenéna juhozápadnom okne (17-22 stupňov) a na studenom(12-18 stupňov), bez prisvetľovania a 2 týždne nezalievané sú síce viac než o polovicu menšie, ale zdravé a pevné, z nich som už temer všetky rozdala, lebo väššina je chladuodolných a skorých dwarf alebo determinantných odrôd, ktoré sa dajú pestovať aj za oknom. A ešte jednu zaťažkávaciu skúšku mali 2týždne cez vianočné sviatky bez prisvetľovania, a odrazovky aby nerušili vianočných hostí. Odrazovku a prisvetľovanie som pridala až 8. januára . Dnes moje prvé tohoročné otužovanie rajčín- Ako prvá kvitne Sophie´s Choice,( prvý obr. vľavo) veľa nechýba k rozvinutiu prvých púčikov ani Orange Santa(3, obr zľava) a Uralskiy Ranyi. Štvrtý otužilec Mongolskiy Karlik( posledný obr. vpravo) má tiež už púčiky a má najnižší a najrozložitejší habitus. Eva T
Odpovedať
@purpleball asi máš k dispozícii skleník, keď už sú také skoré priesady ? Ja dávam paradajky len von takźe budem semienka vysievať až v marci Štartky sú vynikajúce, aj gardenberry - oboje sadím každoročne pre chuť a k nim chcem tento rok posadiť nejaké staršie odrody, tak uvidím či sa mi osvedčia
Odpovedať
@purpleball pani Eva, všetka česť Vašim rajčinám👍👏 My plánujeme tento rok asi 4 odrody, StartF1, Brioso, De Berao a ribizĺové rajčiny, tie pre deti, rastú super a nie sú náchylné na choroby.
Odpovedať
@lusa14 Skleník mám len studený, rajčiny mám zatiaľ len na juhozápadnom okne, do skleníka pôjdu až koncom marca- podľa počasia.
Odpovedať
@purpleball kedy máte potom úrodu paradajok keď ich máte už v marci v skleníku? Asi by som sa bála ochladenia v máji, osvedčilo sa Vám to?
Odpovedať
Už asi 6 rokov to takto robím, stále niečo vylepšujem,skleník mám čiastočne zapustený v zemi, ak sú v noci mrazy do -6 vonku, v skleníku je minimálne plus 4, ak je cez deň slnečno a skleník sa vyhreje tak aj vyššie. Prvé rajčiny mi zrejú začiatkom mája, za oknami v obyváku kvetináčové oberám už obyčajne celý apríl. 🙂 Rajčiny na vom tiež vysievam až v prvej polovici marca. 😄
Odpovedať
@purpleball možno to vyskúšam aj ja👌
Odpovedať
Toto budem obdivovat kazdy rok 🙂 Dakujem, ze sa tu delis o svoje skusenosti, radost citat rady od takej skusenej pestovatelky
Odpovedať
@purpleball Tak to je krása! Používate aj fytolampu?
Odpovedať
@emasan Používam Grow led Full spektrum žiarovky
Odpovedať
Moje včerajšie - asi hodinové otužovanie rajčín vonku v závetrí na slniečku 15 stupňov, v tieni 5 stupňov. Na obr.Zľava : Pink Passion, Sophie´s Choice,Maglia Rosa, Mongolskyi Karlik. Zprava: Uralskyi Ranyi,Sarayev Sambotovyj,Stupické skoré pľné, Mong. Karlik Najkrajšia je Sophie´s Choices, ktorá rozkvitla ešte 18. januára a teraz má zasdnutých už 8 rajčiniek a veľa kvetov, plodíky majú aj Stupické skoré poľné, Pink passion Dwarf, Tyčkové -Start F1, Gardenberry F1, Tutti Frutti F1 Santa Orange F1-posledné 4 hybridy som za 2.príp.3. súkvetím zrezala a dala zakoreniť rastový vrchol, niektorým drahším odoberám aj bočné výhony na zakorenenie . Na obr . s plodmi je miesto Startky Stupické skoré p.
Odpovedať
Prosim Ta, do akeho substratu vysievas? Do standardnej zeminy pre rajciny/papriky, alebo do vysevneho substratu? Dik.
Odpovedať
@matkoo72 Na výsevy používam supresívny substrát pre výsavy od Forestiny, pri presáddzaní Gramoflor s pridaním zeminy zo záhrady, ktorú som vydezinfikovala v mikrovlnke, pri presádzaní do konečných nádob pridám ešte pod korene Symbivit. Dnes na MDŽ mi urobili najväčšiu radosť moje rajčinky za oknom. Asi ma chceli potešiť- 3 druhy začínajú dozrievať. Sophie´s Choice, Gardenberry F1 a Orange Santa F1. Aj Tutti Frutti F1 má náznak že behom týždňa dozreje. DTM mali všetky okolo 50 dní. Pridávam foto aj zo štvrtka, 5. 3. keď som všetky otužovala vonku 3 hod vo dvore. Dnes je tiež slniečko, ale nevynášala som ich.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Včerajšie rajčinkovanie- oberačka, pikírovačka a čakanie na presadenie. V noci u nás miestami -6 stupňov, veľké rastliny mám stále za oknom, ani nevynášam pri tom vetre, v skleníku som pokusne zasadila pred týždňom 4 rastliny, otužujem tam iba sadenice, cez noc boli umiestnené ešte pod tunelom z netkanky, teplota vonku o 6.hod ráno -5,na oknách silná námraza, v skleníku +2 a pod netkankou s 3 zapálenými sviečkami +6 stupňov.
Odpovedať
Profilova fotka
U nás bolo včera v noci -5 no dúfam sa to už od zajtra zlepší a bude vonku teplejšie
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Dodatočne ešte pridám niečo z jarných rýchlených rajčín, oberané apríl( 1. foto apríl- veľkonočné zátišie) až jún 2020. Eva T.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?