skleník ,sklo ,fólia, polykarbonát...

25. máj 2020130

Aku mate skúsenosť ,kde vám rastu rastliny najlepšie ak porovnáme tieto materiály + životnosť ..

Fólia
+ relativne Lacná
+ Kvalitnejšia má životnosť 10 r.

-mensia životnosť
-slaba ochrana proti mrazom

Sklo
+ Dlhá životnosť - malé opotrebovanie
+ Lepšie svetelné podmienky pre rastliny ?? svetlo,uv

- krehkosť pri ľadovci
- slabá ochrana proti mrazu

Polykarbonát
+ Dobré izolačné vlastnosti
+ Ohyb
+Relatívne dobrá životnosť s 2uv ochranou


-neprepusta UV ktoré je vraj potrebné pre rastliny
- v porovnaní so sklom menšia životnosť

Ak to mám zhrnúť ,vidíte rozdiel niekto v týchto materiáloch ? Niekomu vraj paradajky pod polykarbonatom rástli ale nekvitli (info z jedného fóra )najradšej by som volil polykarbonát len neviem ako sa v ňom darí rastlinám. Ešte ďalšia možnosť je izolačné dvojsklo ..niekde som videl ako ochranu skla pred ľadovcom sieť nad skleníkom

Aké sú vaše postrehy ?

 • Dal by som prednosť sklu, len ten ľadovec..záleží možno aj aký uhol majú strešné sklá, aby sa ľadovec odrážal.Ale ak by som investoval, tak do skla.

 • @duarde  presne som nad tým premýšľal ..chcel by som použit ale izolacne dvojsklo ..cena bude asi vyššia ,rád by som skleník cca 3,5 x 7 m, bude potrebná aj masívnejšia konštrukcia
  Najradšej by som šiel do lexanu a ešte prihodil nejaký ten meter na dlzku a pol na šírku ..životnosť lexanu s dvojitou UV môže byť dobrá ..otázka je rast zeleniny v tomto foliovniku a ako budu vyzerať dutinky po čase ...

 • Mám z lexanu striešku nad vchodom do chatky asi 3 roky, zatiľ sa nezanáša, ale na oboch krajoch mám lišty.Určite je to aj otázka peňazí, nie je to malá položka.Neviem aká je životnosť lexanu v exteriéri, hlavne pri veľkých rozdieloch teplôt medzi dňom a nocou s ktorými treba pri sklenníku z lexanu rátať.Myslím tým či nedôjde k jeho krehnutiu a praskaniu vplyvom týchto rozdielov teplôt.Ale to s určitosťou neviem.

 • @duarde  myslím ze v minulosti sa to podcenovalo keď sa používal polykarbonát bez UV ochrany ..dnes už by som.pouzil obojstrannú UV ..najväčšia otázka pre mňa je ako by rastli rastliny v polykarbonáte a skle ..ešte ma napadla kombinácia strecha polyk. a boky sklo ..pravdou je že nechcem urobiť chybu lebo aj svojpomocne to bude zrejme suma nad 2 tis. euro

 • Vieš čo trocha som sa pošprtal po internete a celkom ma príjemne prekvapili vlastnosti polykarbonátu pri použití na sklenník(polykarbonátovník).Rastlinám je to jedno, vnímajú len svetlo teplo a vlhko.Píšeš že uvažuješ o UV ochrane, UV žiarenie je prirodzenou zložkou svetla, sklo ho neprepúšťa, polykarbonát-neviem.Ak by ho polykarbonát prepúšťal bolo by to zlé?Rastliny vonku sú vystavené UV žiareniu stále.Celkom tomu nerozumiem.Ale vcelku som prístupný zmeniť názor a uznať výhody polykarbonátu.

 • @duarde  ďakujem .videl som niekde v diskusii že niekomu paradajky nekvitli v polykarbonatovom foliovniku ,vraj s UV ochranou rastliny nerastú tak dobre ,lebo UV potrebujú prirodzene k životu ..ak by som robil z polykarb. tak len s dvojitou UV ochranou kôli životnosti ..zaujímalo ma ako sa darí rastlinám v takomto polykarbonatovniku ,či sa im bude dariť alebo bude lepšie drahšie dvojsklo ..

 • @duarde   @pbe  ÚV ochrana je kvôli ochrane polykarbonátu, bez nej rýchle degraduje, láme a rozpadá sa. Na rast rastlín nemá badateľný vplyv. Mám ho s obojstrannou ochranou a všetko rastie ako má.

 • OK, dík za vysvetlenie.

 • @foox  ďakujem to som potreboval vedieť ..polyk. bez UV nemá zmysel dávať ..do roka sa rozpadne ..ak nemá nejaký vpliv na rast ,tak je to zrejme jasná voľba ..

 • @jojokok  ďakujem ,vyzerá to celkom dobre na tych fotkách

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém