Striedanie plodin kazdy rok

Dobry den prosim vas preluskala som to tu ale najsadsej sa citaju rady od Vas skusenych, viete mi polopatisticky niekto napisat co mozem na dalsi rok po com sadit a co nie? Viem len ze cibuloviny by sa nemali a samozrejme rovnaka zelenina ale mozem po uhorkoch dat rajciaky? Po paprike zeler? Potrebujem to vysvetlit polopatisticky ide mi o tieto plodiny cibula cesnak zeler rajciny cukety uhorky papriky.hrach dakujem za info
Odpovedať
Profilova fotka
@miggi83 ahoj, v skratke: Prvý rok po vyhnojení (hovorí sa aj v prvej trati) v ňom pestujeme druhy veľmi náročné na živiny* – hlúboviny (okrem kalerábu), plodová zelenina, zeler a pór. Druhý rok (v druhej trati) do toho istého záhona zaradíme zeleninu stredne náročnú na živiny, konkrétne koreňovú zeleninu okrem zeleru, cibuľovú okrem póru, listovú zeleninu. Tretí rok (alebo v tretej trati) pestujeme zeleninu menej náročnú, ktorú môžeme prihnojiť priemyselnými hnojivami. Patrí sem koreninová zelenina (rôzne bylinky, koreniny) aj šaláty. Po prihnojení kompostom pestujeme aj reďkovky. V štvrtom roku (v štvrtej trati) zaradíme strukoviny, pretože dusík, ktorý by chýbal iným rastlinám, si dokážu samy získať zo vzduchu, vďaka baktériám žijúcim na ich koreňoch. Môžeme tu pestovať aj sadzačku. Cize nepestujes za sebou dva roky plodovu zeleninu 😉 Celkom pekne to mame rozpisane tu: https://www.zahrada.sk/magazine/strie...
Odpovedať
@miselaho vidis, taketo veci som ani ja presne nevedela. super, si to napisala, dakujeme 🙂 🙂
Odpovedať
@miselaho dakujem aj ked ja nedavam hnoj tak to budem musiet prisposobit radtlinam ktore budem vysadzat a hnojivo dat az na jar. Dakujem
Odpovedať
Pokud jde o potřebu hnojení tak je to napsáno správně. Ale problém je v tom, že to často nejde v praxi dodržet. Třeba já většinou pěstuji zeleniny náročné na hnojení (z první trati), hlavně tzv plodové, částečně i košťáloviny. Kořenové zeleniny a cibuli skoro nepěstuji, salát jen raný. Ze strukovin pěstuji raný dřeňový hrášek, keříčkové fazole všude tam kde je místo a popínavé fazole stále na jednom místě. Myslím si, že dodat živiny plodové zelenině není zas tak velký problém. Pokud jde o pěstování okurek a rajčat po sobě, nevidím v tom žádný problém, protože se jedná o úplně jiné rody zeleniny- rajčata jsou lilkovité a okurky tykvovité. Jsou si podobné asi tak, jako švestky s hruškami.Důležité je, že netrpí stejnými kořenovými nemocemi. Já často pěstuji třeba i rajčata po sobě, ale je potřeba hlídat aby se nepěstovala další rok na stejném místě, když ta původní byla napadena nějakou kořenovou nemocí (Verticilium, Nematodes, Fusarium, atd.). Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 tak toto sa super cita. Este nemam nic z urody tohtrocnej a rozmyslam kde co zasadim buduci rok. Ci tam kde mam cesnak supnem rajciny alebo uhorky 😊😊😊 ja nesadim korenovu zeleninu par pokusov bolo ale vzdy to skoncilo zle. Bud nic nezislo alebo ked zislo haved sa o to postarala. Tak sadime len co zjeme v sezone. Cize plodova zelenina rajciny tie musia byt, papriky uhorky cukety. Pokusam sa o cibulu a cesnak. Kedze nemam plochu na sadenie nejak extravelku max 6*4m tak to asi ani nepojde dodrzat.
Odpovedať
@miggi83 na malej ploche treba maximalne vyuzivat moznosti zeleneho hnojenia, kompostu a mulcovania. Na kazdu volnu plochu vysiavat zelene hnojenie. Po plodovej zelenine na jesen co najskor prerylovat a nasiat horcicu a faceliu, tak skoro na jar ako sa len da pripravit pozemok, zapracovat kompost, granulovany hnoj a vysiat viku alebo lupinu, ktore tam mozu rast az kym sa priesady nevysadzaju. Par dni pred vysadbou pokosit, nechat lezat na pode ako mulc a vysadit, pokosenen zelene hnojenie nachat na pode, postupne mulcovat pokosenou travou pomedzi rastliny. Ak sa da striedat aspon cibuloviny a plodovu zeleninu.
Odpovedať
@zita19 aspoň toto sa snažím striedať už plánujem ako to bude budúci rok aby sa neopakovali plodiny celkom sa mi to podarilo rozložiť a ešte som sa dočítala že pri malinach sa darí cesnaku a mam v malinach veľa miesta tak som sa rozhodla to prerylovat a ešte tam nasadim hrach a na jeseň tu horčicu. Ešte otázočku, tu keď skosim (horčicu) korene vykapu alebo to obrasi ? Ako vysoko ju mám nechať vyrásť. Ak poberiem cesnak čo tam môžem dať? Hrach? Je to celkom slušný kus pôdy nech je z toho ešte čosi.
Odpovedať
horcicu na jesen nechas nech ju spali mraz, tu nekosis, tu len na jar zarylujes. Vika aka vyrastie taka bude. Ked je mokra jar, tak aj kvitnut stiha. Pokosis tesne nad zemou, korene nechavas, je v nich naviazany dusik, za ktory budu paradajky aj papriky vdacne. Pod tekvice to ani nekosim, necham tak, casom to tekvice zarastu a kym to zarastu, tak aspon vcely maju pasu na kvetoch Jo a kukam na ten tvoj vysevny plan. Kopor nasej do riadka s cibulkou. Ja vyhrabem plytky jarcek, nasejem kopor, nastopkam cibulky, jemne zahrniem a necham ich spolu rast. v pohode rastu jedno s druhym. A tohto roku som do medziriadkov cesnaku nastrkala kaleraby. Zatial to vyzera, ze spolu vychadzaju, navzajom si nevadia. Uhorky zvykneme pestovat na sietke, takze im staci tiez len uzky pasik ani nie na pol metra siroky
Odpovedať
@zita19 super rady. Práveže kôpor sa s cibuľou u mna nekamarati m minulý rok veľmi pri cibuli nešiel bol ledva do uhoriek preto chcem skúsiť k uharkom. Tie pestujem na karirohoziach preto mám veľa miesta. Teraz sa zdá že sú hriadky ďaleko ale ešte to nie je rozbujnene tak časom to bude dúfam zarastené 😉 🙂
Odpovedať
@miggi83 mne tohto roku konecne kopor vysiel v obrovskom mnozstve, prave s cibulou. Vsetky doterajsie pokusy vzdy skoncili nakupom kopru na trhu
Odpovedať
@zita19 tak mozem skusit este supnut do zeme, teraz je dobre poprsane, len keby bolo teplejsie.
Odpovedať
Profilova fotka
@ruskiana no ja som to okopírovala z toho textu, ale chcela som vytiahnuť to dôležité, ak sa niekomu nechce čítať celý článok 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@miselaho vsak to je najlepsie, ked sa niekto taky najde, komu sa chce vytiahnut a napisat to najlepsie, lebo aj ja nerada citam dlhe omacky okolo toho
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?