Výsev bez pôdy v samokrútkach

Koľko semien u mňa vyšlo na zmar ani nebudem hovoriť. Čo všetko sadíte priamo a čo z priesad? Ja už dnes okrem mrkvy a petržlenu všetko predpestovávam. Som nadšená zo spôsobu predpestovania sadeníc bez pôdy v samokrútkach. Je to spôsob, ktorý používajú v Rusku. Počuli ste už o ňom? Už po dva roky som ho skúšala aj pár iných a je naozaj geniálny. Zaručí vám 100 % klíčivosť, vaše sadenice nebudú potrebovať veľa miesta, nenarobíte si kopec špiny a ušetríte pri vysievaní veľa času. Výsledkom sú krásne sadeničky, s veľmi peknou koreňovou sústavou, ktoré veľmi ľahko a bez poškodenia oddelíte od seba.
Odpovedať
nepocula som o tom este nic, mozes to popisat podrobnejsie prosim?
Odpovedať
@emasan ani ja som nepocula, prosim pridas podrobnejsi navod a vysvetlenie, co to tie samokrutky su? dakujem
Odpovedať
Základom sú mikroténové sáčky a toaletný papier. Podľa obrázku si rozprestriete sáčok alebo viacej spojených sáčkov, na vrchnú časť podľa obrázku dáte toaletný papier, na spodnú ďalší tak aby lícoval so spodným okrajom a na ešte raz na vrchnú časť. Opatrne postriekame vodou (odstátou) a na vrchnom okraji rozložíme semienka. 1-2 cm od seba, malé môžu byť aj hustejšie. Ak vysievate väčšie semienka ako napríklad hrášok, na rozložené semienka ešte dajte jednu vrstvu toaletného papiera a postriekajte ho. Potom samokrútku zrolujeme z prava do ľava. Máte vysiate. Centrofixkou si označte na sáčku kedy a čo ste vysiali. Teraz túto samokrútku dajte do nádoby, v ktorej je asi 1 cm vody. Vždy treba používať odstátu alebo dažďovú vodu. Celú nádobu prikryjeme zhora sáčkom a umiestnime na tmavé teplé miesto. Najlepšie jej je v skrinke kuchynskej linky. Za 2-4 dni už semienka klíčia. Vtedy ich treba premiestniť na svetlé miesto s teplotou 16-18°C. Do nádobky sa vám vojde veľa takých roliek, takže nepotrebujete veľa miesta. Ja som mala aj rôzne kultúry pomiešané a vôbec im to nevadilo. Ak chcete sadiť rôzne sorty po menej semiačok, môžete ich v jednej samokrútke oddeľovať špáratkami. A aby som nezabudla, veľmi sa mi páči ako sa mini semienka dajú ukladať pomocou namočeného špáratka. Vysypeme si zopár na tanierik, namočíme konček špáratka do vody a priložíme ho k semienku. Ono sa prichytí a pekne sa dá zas položiť na navlhčený papier. Keď budete chcieť preložiť rastlinky do sadbovačov do pôdy alebo von na záhon, veľmi jednoducho rastlinky zo samokrútky povyberáte bez poškodenia koreňov, a ak na nich ostanú zvyšky papiera, ten sa v pôde veľmi ľahko rozloží.
Odpovedať
Na výsev môžete skúsiť použiť aj roztok peroxidu vodíka. Ide o 3 % peroxid ktorý predávajú v lekárni a ten zriedite v pomere 2 PL na 1 liter vody. Výsledkom je voda bohatá na kyslík, ktorá je pre rastliny veľmi užitočná a cítia sa po nej ako po daždi a po búrke. Rastliny sa môžu týmto roztokom postrekovať raz za týždeň, mám to odskúšané, naozaj im to veľmi prospieva. Peroxid nie je chémia, je to koncentrovaný kyslík a voda. Ak necháte fľašku s ním otvorenú, za 20 minút vám ostane len čistá voda.
Odpovedať
A prosim co konkretne mas teraz v tychto samokrutkach? Mna prave zaujala moznost vyskusat tak mrkvu a petrzlen, najma u tych, ktorym sa velmi nedari inym sposobom. A ked ti vyklicia tieto semienka potom ich davas do substratu a pestujes dalej ako priesady?
Odpovedať
@zahradkarvlado Tento rok ešte len bude vysievať, rýchlo to schádza tak mám ešte trochu času. Ale minulý rok som mala zasadené skoro všetko ale práve okrem petržlenu a mrkvy 🙂. Tie sa takto vysievať nedajú, lebo potom sa nedajú presadiť tak aby mali koreň priamo rovno, a vyrastú ti paragrafy. Ale na to mám tiež dobré metódy, spravím k nim zvlášť tému. V samokrútkach som sadila napr.: rajčiny, papriku, baklažány, pór, hrášok, cukiny, patizóny, všetky tekvice, kukuricu, uhorky, kel, kapustu, brokolicu, karfiol, šaláty všetky druhy aj pak choi, mangold, kaleráby, fazuľu, luskovú fazuľu, bôb, cviklu, minulý rok som si aj predpestovala špargľu, kapucínku, kvety... Videla som že aj cibuľu takto vysievali ale ja som ju ešte zo semena nepestovala, len zo sadzačky. Skoro všetko sadím z priesad, lebo pri tých páľavách mi vždy veľa uschlo alebo ani nevzišlo. Keď priesady vysadím už na hriadku, pritieňujem ich zo začiatku rašlovou sieťou aby mi ich slnko nespálilo a vietor nepolámal. Menej je toho čo nevysievam v samokrútkach ako je mrkva, petržlen, redkvička, jahody a zeler. Tuším len tieto. Zeler vysievam rovno pôdy v nádobke a potom ho jednotím do výsevných buniek keď vidím že už sa s ním dá pracovať. Niektoré druhy zeleniny keď uznám za vhodné potom presadím keď sú už väčšie do nádobiek s pôdou, ale väčšinu sadím už potom priamo von. Niektoré veci som vysievala aj viacerými spôsobmi, napríklad hrášok som vysiala aj do papierových krabíc z vajíčok do trošky pôdy a keď bolo vhodné počasie už som na záhone spravila len jarček do ktorého som ich poukladala. Tento rok to skúsim znovu ale odstránim dno z každej tej bunky, aby nemuseli korene čakať kým sa dno krabice rozmočí. Skúšala som aj iné metódy na výsev, určite ich tu dám.
Odpovedať
@zahradkarvlado Prečítaj si v téme "Nevzídená mrkva a petržlen", tam som napísala spôsoby ako to urýchliť, vyskúšaj niektorý znich.
Odpovedať
@emasan idem studovat, dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dajú sa tie sadenice v sáčkoch vypestovať na veľkosť aby som ich potom mohla vysadiť rovno na záhon? Napríklad taká kukurica. Alebo ich treba ešte pikírovať? Koľko môžu byť takto len vo vode?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?