Záhrada pre začiatočníkov, prvých desať rastlín , Permakultúra.

Inšpiroval ma jeden nemecký článok, v ktorom radia začínajúcim záhradkárom o pestovaní zeleniny a ovocia, kombináciou zeleniny na hriadke, tak sem s príspevkami ;-) Na začiatku radia pripraviť hriadku o rozlohe 20m2 , zeleninu a ovocie vysádzať podľa obtiažnosti, začínajú v októbri s ovocnými plodinami jesenná malina, slivka, marhuľa, čerešňa , myslím , že rozumné nízkokmenné podpníky, pokračovala by som výsevom špenátu, výsadbou cesnaku, cibuľky na zeleno, , v marci hráškom, medzi ktorý sa dá vysiat karotka, ďalej reďkovka skombinovaná so zeleným šalátom, prípadne šalátom babyleef, výsevom kríčkovej fazulky, mangoldom, bylinkami kôprom, vňaťovým petržlenom , bazalkou, skúsení možu pokračovať , neskúsení sa možu pýtať ;-)
Odpovedať
Túto hriadku pokryť netkanou bielou textíliou, zatažiť drevenými konármi, a samozrejme dôležitá závlaha.
Odpovedať
@janine1030 ja som to asi nepochopila, preco sa tam miesa ovocie so zeleninou?
Odpovedať
@babkazvidieka lebo sa pod ovocne stromy sadi zelenina. Prava permakulturna zahrada je vysadena piate dez deviate, aspon pre neinformovaneho. Mne sa to pokusali vysvetlit majitelia jednej, ale ja som sa stratila uz v tretej vete. Zatial aspon striedam zeleniny po riadkoch, nesejem monokulturne hriadky. Ale zas aby som sa este zaoberala co sa s cim kamarati a co nie, to uz je pre mna privela orácií :-D
Odpovedať
@babkazvidieka základ tohto pestovania je maximalne využitá plocha, kolobeh výsevu a predovšetkým znášanlivost rastlín, ktoré sa vzájomne pozitívne ovplyvňujú. Napríklad na ploche 5 m2 vysejete na jar reďkovku a šalát, neskôr k nim vysadíte pár kalerábov, koncom apríla, keď je časť úrody pozberaná, vysejete cukíny, postupne vyrastú cukíny a po šalate a reďkovke vysejete medzi cukíny pór, prípadne cibuľku, cukíny im poskytujú tieň a plocha je využitá stále, môžete vysadiť pár rastlín celeru,keď odrodia cukíny podsejete mrkvu, prípadne reďkovku a medzi riadky valeriánku, ktorá prezimuje a políčko je naplno využité, zvyšuje sa efektivita, nakolko nemusíte polievať tri hriadky a trhať burinu na velkej ploche, ale dopestujete viac druhov a spotrebujete menej času. Ono je to na dlhšie, tento trend sa uplatňuje, nakoľko sú záhradky menšie, pozemky drahšie a kvoli zamestnaniu menej času, ale človek ma zeleninu, ovocie a bylinky čerstvè, svoje a poruke. Všetka česť o Vaš všestranný záujem, dufam, ze aj my budeme takto plný elánu v záhrade vo Vašom veku ;-)
Odpovedať
@zita19 @janine1030 zaujimave, nastastie ja mam zahradku pomerne velku, ani ju nestiham celu obhospodarit. Inak cukina je velka, aspon u mna jedna rastlina zobere aj meter stvorcovy - minimalne, neviem si veru predstavit comu by sa pri nej pacilo
Odpovedať
@janine1030 iste ak sa tomu clovek venuje tak to funguje. Kedze ja mam zahradu len na spestrenie deja a hlavne kvoli paradajkam a drobnemu ovociu na spotrebu, tak na nejake mimoriadne intenzivne obhospodarovanie nejak necitim potrebu. Ja sejem a sadim hlavne samoobsluzne rastliny. Iste s permakulturou by to bolo samoobsluznejsie :-D
Odpovedať
O tomto som uz citala, paci sa mi napad najskor zmiesanych vysevov. Este som sa nedostala tak daleko aby sa to kombinovalo aj so stromami alebo sa uvazovalo tak dopredu ze na jednej hriadke malej x veci naraz. Mrkva + redkovka, cibulka, to ano..na viac si asi netrufam takto miesat, vsak sama niekedy neviem co je burina a co uz rastlinka :D
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?