Zemiaky - zber, uskladnenie, recepty

Profilova fotka
Už máte vykopané zemiaky? Som sa dnes pozerala čo je pod kopcami, lebo vňať ešte nie je suchá. Celkom pekné zemiačky na mňa pozerali, tie pôjdu v týždni do polievky. Musí byť zemiaková vňať suchá úplne? To len aby som neurobila nejakú chybu a kvôli tomu mi potom zemiaky nevydržia v pivnici. Kedy treba vykopať zemiaky? Ako uskladňujete zemiaky? Aká by mala byť teplota v miestnosti na uchovanie a čo vlhkosť? Máte nejaké špeciálne recepty?
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica moje sú už dávno vykopané a zjedené 😉 Ale ja som sadila len pokusne :)
Odpovedať
@zahradnica zemiaky vykopes ked maju suchu vnat 🙂 😉
Odpovedať
@zahradnica zbieras v zasade ked uschne vnat, ale da sa aj skor. Uskladnenie v chladnej idealne suchej pivnici. Recepty ti davat nebudem, ale iste ich vygooglis hodne 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho 😉  aj pokusne sa ráta, dôležite je, že chutili a že Ťa chuť neopustí ani budúcu sezónu navzdory mandelinkám, bramborovej plesni a iným super veciam, čo "spríjemňujú" život záhradkárovi pri pestovaní zemiakov, ale dôležitý je pocit a ha, zemiačik na tanieri 😉😛
Odpovedať
Profilova fotka
@spuchlina takže nestačí keď vňaťka robí, že odpočíva? Musí byť aj suchá, OK, super ďakujem, tak to mám ešte čas 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@majstercapko ďakujem, niečo vygooglim a som zvedavá čo ďalej pod tými suchými vňaťkami nájdem. Zaťiaľ to bolo celkom dobré, aj keď som očakávala viacej, ale nevzdávam to, také nemám v povahe ale záhradku milujem a to o veľa veciach nehovorím takto. 😛
Odpovedať
@zahradnica nemusis cakat kym vnat vyschne, ja mavam pekne zemiaky aj skor. Ked som dlho caka, zvykli ma predbiehat hrabose a okusavali ich vo velkom 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@majstercapko tak super ďakujem. Vňaťka už polihuje, tak ak nebude teraz pršať, tak skúsim vybrať, ale podľa predpovedi to vyzerá, že odložím až na budúci víkend.Tiež mám strach, aby mi ich skôr nespapkalo niečo iné ako my 😛
Odpovedať
Profilova fotka
Tak sa mi podarilo vykopať jednu riadku zemiakov než prišiel dážď. Musím povedať, teda napísať, že celkom pekné zemiačiska sú to. Zvyšok mi počasie odložilo na budúci víkend. Vňaťka pekne leží a je tak troška uschnutá. Ďakujem za všetky rady.
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica krásne, čo je to za odroda? Vyzerajú ako keby sa nevedeli rozhodnúť či budú biele, alebo ružové 🙂 A peknú permakultúru tam máš ;)
Odpovedať
@zahradnica 🙁 to je pekna nadielka
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Ha, tak to teda teraz neviem, mam to napísané na chalupe, aby som vedela kúpiť na budúcu sezónu takéto. Áno majú v okolí púčikových jamiek narúžovkastelý nádych.  Odporúčil mi ich záhradník u ktorého som sadbu kupovala. Tak skúsim etiketu pohľadať. Sú tam aj ružiaky, tie sa uvidia budúci týždeň. Do zemiakov som dala chren podľa odporúčania. Je proti ploštiaciam (nie tým od SIS, alebo NSA 😛 ) a vedľa som vysadila baklažány, že odstrašujú mandelinky. No to sa nestalo 😒 papkali veselo všetko aj zemiaky aj baklažán. Ale tento rok som striekala výľuhom z prhľavy ako tu písal @alfazahradnik Troška som tam prskla ochranu proti mandelinkám, bolo to ale BIO 😉 a zbierali sme larvy aj chrobákov. A hlavne nám tam chodili od suseda, mal zemiaky vedľa našich, tak sme striekali aj jeho 🙂😎 (teda zemiaky jeho). A aj keď nebolo tohto roku veľa vlahy, tak sú pekné zemiačiky, môže to byť tým postrekom. Takže na koniec riadky som dala chren a na druhy koniec ako značkovaciu rastlinu slnečnicu a k jednej strane baklažány, priesady sa mi tento rok podarilo vypestovať doma.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zahradnica  krasna uroda, tiez by ma zaujimalo co je to za nerozhodnu odrodu 😉 Mal som podobné, ale už tiež neviem ako sa volali. S tym aplikovanim prhlavoveho postreku mam radost 😉 ak pomohol. Pre mna je to osvedcena prirodna vec na vsetko a hlavne je to ako listove hnojivo. To ze si tam "prskla" aj nieco navyse nevadi. Tiez pridavam, daval som tam aj Cupricol na paradajky proti hnilobe. Je to dobry nosic.
Odpovedať
@zahradnica aleže utešené ich máš 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@majstercapko tiež ma to prekvapkalo 😉😎 samotnú, neočakávala som také krásne. Nedarilo sa mi ich polievať, mali sme problémy s čerpadlom od začiatku sezóny, až sme kúpili nové, tomu starému sa vylámali zubky. Ešte sme nedošli na to ako sa to stalo, iba v chudáčikovi hrkotalo ako v hrkotálke, čudujem sa, že vôbec ťahalo. Keď sme ho rozobrali, vypadali z neho úlomky vrtuliek 😞 Ale už je nové a toto budeme repasovať cez zimu, uvidíme či sa oplatí.
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica púčikové jamky...ono to má svoje meno? 😄😉
Odpovedať
@zahradnica baklazan aj zemiaky su rovnako lulkovite (teraz neviem ci rod, ci ktora kategoria triedenia rastlin podla Linneho to je, zas az tolko si z tej botaniky na ZS nepamatam a nemala som zatial potrebu to dostudovat) takze pre mandelinky rovnako lakave.
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho to som si vymyslela a Ty ma ťaháš za slovíčko, budem sa musieť naučiť záhradkársku terminológiu 😛
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 no píše sa to v rôznych poradcoch a fórach ohľadne bio ochrany, že je dobré dať baklažán vedľa zemiakov ako ochranu, tak som to skúsila a tie potvorky papkali aj tak všetko. Je to americky chrobáčik. A teraz keď už nie je čo zo zemiakov papkať, tak veselo prešli na baklažán a sem tam ich vidieť na rajčinách si pochutnávať.
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho tak a už viem ako sa to miesto volá, sú to očká. Ale zemiaky nežmurkajú. Tak aj tak sa mi páči viacej púčikové jamky 😉😛 ale treba hovoriť jazykom kmeňa. 😉 nech je nám všetkým jasné.
Odpovedať
@zahradnica To bude asi myslene ako ochrana, ze podstrcime im lahodku a nepozeru to co nemaju. Tak ako sa predhadzuje voskam kapucinka. Asi by to fungovalo keby mali poradie v lahôdkach baklazan, zemiaky... Tie tvoje zrejme nemaju😒
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica tiež si myslím že baklažán podstrčíš s tým, aby nežrali zemiaky...Ako keď slimákom podstrčíš aksamietnice 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica a náhodou "púčikové jamky" znie coooool 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 na baklažány sa potvory presunuli až keď išla zemiaková vňaťka schnúť. To poradie je problém pri takejto prírodnej ochrane, nevedia určiť čo sme im podstrčili ako prvé. Vôbec nedodržiavali poradie, ale vlastne som im to ani nepovedala, tak v tomto bude chyba. Nabudúce sa s nimi porozprávam 😛😛😉
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho hej hej, to podstrčenie treba ešte doladiť 😎😉 ale ony si vyberajú asi podľa seba, čo im chutí viacej. Baklažán až na záver a prípadne aj paradajky dajú 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Ďakujem, tiež sa mi tento názov páči 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica no sme vymysleli novú terminológiu 😉
Odpovedať
@zahradnica to presne ako nase vosky na ruziach. Svine jedne neprecitali si nikde, ze ked su pod ruzami levandule, tak sa tam nemaju obsierat. To je strasne, kazdemu to musis nahlas precitat, dat podpisat oboznamenie s prislusnou dokumentaciou a este aj tak nemas istotu ze dodrzia ISO 9001
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?